Defineyi nereye satarım

Ayazma

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
1 haftadan fazla dedektörlerinizi inceledim çok zor kafam ağrıdı. Sonra düşündüm dedektörü alsak ne yapacağız. Bulduğumuz defineyi satabilecekmiyiz. İnternette araştırdım alan varmı diye resmi alıcı yok hepsi üçkağıtçı. Alırım havasında olan var ama ne olduğu belli değil. En çokta müze geçiyor, buldunmu müzeye teslim et. Tamam edelimde ne verecek oda belli değil. Zaten müze kendi diyor. Biz eserin değerini neye göre belirleyeceğiniz. Bunun bir pazarı yokki. O işte sakat. Ben bu işi çözmeden defineciliğe soyunmam. baş ağrısı çok gibi.

MendereS

Admin
Administrator
müzedeki sistem şöyle işliyor. komisyon kuruyorlar fiyat verecekler lakin bunun fiyatı belli değilki, fiyatı neye göre belirleyeceğiz, mevcut eserin daha önce satılmış bir örneği yok. bu defa komisyon net bi karara varamıyor kesin zarar etmeyecekleri bi fiyat çıkarıyorlar oda 100 bin tl lik esere 10 bin tl gibi bi fiyat veriyorlar.

tabi bunun %60 devletin, sana kaldı 4 bin tl. onuda 3 taksite bölüyorlar her sene 1 taksit olmak üzere 3 yılda ödüyorlar. ödemede teslim tarihinden başlamıyor bir sonraki yıl başlıyor.

kısacası 100 binlik eser senden 4 bine alınıyor oda 3 taksitte ödeniyor. sonra müzedeki feto elemanları bu eseri tespit ediyor hemen onun bir sahtesini yapıp yer değiştiriyorlar, aldıkları eseri cıa amcalarına götürüp bir güzel aferim alıyorlar, cıa amcada babaları olan siyonizme götürüyor onlarda aferim alıyor. iş olup gidiyor. müzedeki sistem aşağı yukarı böyle işliyor.

yok ben müzeye vermem dersen kaçak yoldan direk 100 bine satarsın, alan 1-2 el değiştirdikten sonra yine cıa amcanın eline düşüyor, sonrada siyonizme ulaşıyor. yani gittiği yer aynı gidiş şekli ve fiyatı farklı.

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
@Ayazma ustam çok beklersin, bizde demokrasi var, bizde insan hakları var, bizde emeğe saygı var, yeterki 5 te birini hayr hasenatta kullan, ustam hayırlısı ile sen bir bulda,
:D
Hah sistem böyle işliyor ben o kadar yazdım anlatamadım sen 2 kelimede anlattın.

Şimdi biride çıkıp müzeye teslim etmelisiniz eserlerin yeri müzedir demesi lazım bekliyoruz :)

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Ağzına yüreğine ömrüne sağlık @MendereS ustam, @Ayazma ustam hade buyrun yaylalara yamaçlara dağlara, höyükler e tümseklere.
müzedeki sistem şöyle işliyor. komisyon kuruyorlar fiyat verecekler lakin bunun fiyatı belli değilki, fiyatı neye göre belirleyeceğiz, mevcut eserin daha önce satılmış bir örneği yok. bu defa komisyon net bi karara varamıyor kesin zarar etmeyecekleri bi fiyat çıkarıyorlar oda 100 bin tl lik esere 10 bin tl gibi bi fiyat veriyorlar.

tabi bunun %60 devletin, sana kaldı 4 bin tl. onuda 3 taksite bölüyorlar her sene 1 taksit olmak üzere 3 yılda ödüyorlar. ödemede teslim tarihinden başlamıyor bir sonraki yıl başlıyor.

kısacası 100 binlik eser senden 4 bine alınıyor oda 3 taksitte ödeniyor. sonra müzedeki feto elemanları bu eseri tespit ediyor hemen onun bir sahtesini yapıp yer değiştiriyorlar, aldıkları eseri cıa amcalarına götürüp bir güzel aferim alıyorlar, cıa amcada babaları olan siyonizme götürüyor onlarda aferim alıyor. iş olup gidiyor. müzedeki sistem aşağı yukarı böyle işliyor.

yok ben müzeye vermem dersen kaçak yoldan direk 100 bine satarsın, alan 1-2 el değiştirdikten sonra yine cıa amcanın eline düşüyor, sonrada siyonizme ulaşıyor. yani gittiği yer aynı gidiş şekli ve fiyatı farklı.

ALPARSLAN

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
1 haftadan fazla dedektörlerinizi inceledim çok zor kafam ağrıdı. Sonra düşündüm dedektörü alsak ne yapacağız. Bulduğumuz defineyi satabilecekmiyiz. İnternette araştırdım alan varmı diye resmi alıcı yok hepsi üçkağıtçı. Alırım havasında olan var ama ne olduğu belli değil. En çokta müze geçiyor, buldunmu müzeye teslim et. Tamam edelimde ne verecek oda belli değil. Zaten müze kendi diyor. Biz eserin değerini neye göre belirleyeceğiniz. Bunun bir pazarı yokki. O işte sakat. Ben bu işi çözmeden defineciliğe soyunmam. baş ağrısı çok gibi.
1 - altın sikke , heykel , takı bulduğunu varsayalım.

2 - altın eritme ocağı alıyoruz kabı ile birlikte.

3 - güzel Ce hepsini eritip kalıplara döküyoruz.

4 - Soğutuyoruz.

5 - altın ile işi olan herkes müşterimiz piyasanın altında kilo fiyatı veriyoruz.

6 - dededen kaldı diyoruz.

7 - ölçüme gidiyor.

8 - saflık ve ölçüm mührü vurulup damga ile alıcımız malı alıp ödemeyi yapıyor.

9 - hersey resmi sıkıntı yok.

10 - 5 te 1 dağıt

11 - hayırlı olsun.

12 - Daha sonra Ayazma Dubaide Nusrette yemek yerken resmini buradan atıyor.

Kısa öz ama tecrübeler ile sabittir.

Ayazma

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Alpaslan senin yöntemi sevdim.

Kulağın nerde demişler adam sağ elini kafasının üzerinden geçirip sol kulağını göstermiş. Biraz uzatmış ama olsun. adam kulağını gösterdi o önemli. Bizde aynı yapacağız. Anladım ben bu işi.

Demirdağınkurdu

Editör
Kayıtlı Kullanıcı

4 - Soğutuyoruz.

5 - altın ile işi olan herkes müşterimiz piyasanın altında kilo fiyatı veriyoruz.

7 - ölçüme gidiyor.

10 - 5 te 1 dağıt

11 - hayırlı olsun.

altın işleme eritme atölyeleride alır diye biliyorum

Demirdağınkurdu

Editör
Kayıtlı Kullanıcı

4 - Soğutuyoruz.

7 - ölçüme gidiyor.

10 - 5 te 1 dağıt

11 - hayırlı olsun.

Ustam ar ge amaçlı bir soru sorayım şimdilik bulunan bir kg altın diyelim bunun piyasa değeri 1 trilyon, yakın veya fazla... Bunu piyasanın çok mu fiyat olarak düşüğüne verilecek nasıl...

ALPARSLAN

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Ustam ar ge amaçlı bir soru sorayım şimdilik bulunan bir kg altın diyelim bunun piyasa değeri 1 trilyon, yakın veya fazla... Bunu piyasanın çok mu fiyat olarak düşüğüne verilecek nasıl...
Tabi altın işleme yerleri de alır hepsi müşterimiz.şuan 225 alış biz 190 diyeceğiz balıklama atlarlar Allah bereket versin.

Üst Alt