Definlerdeki Ceset Pozisyonu

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,177
Tepkime puanı
4,316
Puanları
118
Arkeolojik kalıntılarda, cesetlerin çok farklı çok farklı tiplerde mezarların içine koyulur. Kaya mezarları, oda mezarlar, taş sandık mezarlar, pişmiş toprak veya küp mezarlar (çömlek, pithos, urne, amfora), lahit, şaft mezarlar ve basit toprak mezarlar Anadolu’da, en çok karşılaşılan mezar tipleridir. Gömü tipi mezar tipine göre değişir.

Arkeolojik gömülerde ölü beden çok farklı şekillerde gömülür. Hoker pozisyonu en yaygın olarak görülen gömü tiplerinden biridir. Ölen kişinin mezara ana rahmindeki cenin pozisyonuna getirilerek yerleştirilmesiyle gerçekleştirilen gömüdür. bu gömü tipinde kişi yan pozisyonda yatırılıp, bacaklar dizlerden bükülü şekilde karın bölgesine çekilir ve kollar genellikle dirseklerden bükülerek göğüs hizasına getirilir. bu en yaygın ceset yerleştirme şeklidir. Bu pozisyonda bacaklar yarı bükülme ya da sıkı bükülme gibi farklı bükülme açılarında görülebilir. Bazı gömülerde dizlerin çeneyle temas edebilir.

Birde Dorsal pozisyon vardır. Ceset genellikle sırt üstü pozisyondadır. Kollar ise gövdeye paralel uzanmış, pelvis üzerinde çapraz birleştirilmiş, göğüste üzerinde bağlanmış ya da kafa hizasında uzatılmış şekildedir.

Çoğu medeniyetlerde cesedin yanına hediyeler, yiyecek ya da içecek bırakılmaktadır. çoğu cesetlerin üzerinde takılar yanlarında hayatta kullandığı eşyalar ce ölü yakınlarını getirdikleri hediyeler vardır. Ölümden sonraki hayatı düşündükleri için bazı gömülerin yanına hayvanlarda gömülürdü.

Bazen de statü simgesi olarak ya da ölümden sonraki hayata olan inançtan dolayı hayvanlarla birlikte gömülmektedir. mesela yakarak gömme yapıldığında metal ojgeler arasında en çok karşılaşılanları küçük kömür parçaları, konik metal bebek çıngırakları, metal bıçak parçaları, ok uçları, takı gibi eşyalar bulunur.

Hıristiyan gömülerinde ise baş batıya gelecek şekilde beden doğu-batı doğrultusunda yatırılır. Kadınlarda eller genellikle göğüs hizasında bağlanırken, erkeklerde ise karın hizasında birleştirilir. Cenaze tabut içinde ve üzerinde kıyafetleri bulunacak şekilde gömülür.

Mesela İslam mezarlıklarında ölü doğu-batı doğrultusunda ve yüzü güneye bakacak şekilde yana yatırılmaktadır. Defin sırasında çıplak beden kefene sarılır. tabi türkiyede güneye bakar dünyanın farklı yerlerinde yön değişebilir burada amaç kabeye bakmasıdır. mesela sen türkiyede ölürsen güneye bakarak defnedilirsin. mısırda ölürsen doğuya yemende ölürsen kuzeye bakarak defnedilirsin. buradaki gelenek yönün kabeye (mekke) dönük olmasıdır.

bulunan bir mezarda ilk önce cesedin yatış pozisyonuna bakılmalıdır. baş kollar ve bacaklara bakarak bu mezarın hangi medeniyete ait olduğunu kolayca anlayabiliriz.

mezar.jpg
 

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
5,352
Tepkime puanı
10,248
Puanları
118
Emeğine sağlık ustam.Okuyoruz büyük bir zevkle.
 

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,177
Tepkime puanı
4,316
Puanları
118
Birde çoklu gömüler var. Çoklu gömü, iki veya daha fazla kişinin tek bir mezara defnedilmesidir.. Kişilerin mezara gömülme zamanına bağlı olarak çoklu gömüler senkron ve diakron olarak ikiye ayrılır..

Senkron gömülerde mezar içindeki kişiler eş zamanlı olarak gömülür, be genelde salgın hastalık veya savaş sonrası toplu ölümlerle gerçekleşir. en çok raftlananları ise salgın hastalık, soykırım, savaş veya dini intihardır.

Diakron gömülerde ise kişiler farklı zamanlarda ama aynı mezara konulmaktadır. Diakron, yani ardışık gömülerde mezara erişim açık olmak zorundadır. mesela bir tümülüs veya çok odalı kaya mezarlar böyledir. aileden biri öldüğünde defin işlemi yapılıp mezar kapatılır. belli zaman sonra aileden bir diğer ferd öldümü bu mezar tekrar açılır tekrar defin işlemi yapılır işte bu diakron modelidir.

Ve son olarak roma döneminde büyük çukurlar açılarak ölen fakirleri bu çukura atmışlar. yani bu şehir mezarlığı gibi bişey. kazma defnetme imkanı olmayan kesimler devletin açtırdığı büyük çukurlara cesetleri atarak gömme işlemini yapıyorlarmış. bunu sadece romada gördüm diğerlerinde varmı bilmiyorum.
 

harputlu

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 Ocak 2019
Mesajlar
2,464
Tepkime puanı
5,553
Puanları
118
Emeğine sağlık ustam.
 
Üst