Değirmenlerde define, Can Alıcı noktalar

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,182
4,326
118
definecilik kariyerim boyunca en fazla yuvarlak oyma araştırması yapmışımdır, kilise 2. sıradadır değirmen 3. sırada. haç, yılan vs. var ama yuvarlak, kilise ve değirmeni çok araştırdım hepsiyle ilgili bir çok makalem vardır.

şimdi bu konuda değirmenlerde nerelerde para olur tekrar ele alacağım. daha anlaşılır olsun diye önce değirmeni kısaca tanıyalım.

Değirmen taşı ortadadır bi tarafından su girer taşı çevirir diğer tarafından terkeder. önce değirmen taşının kendinden başlayalım sonra suyun geldiği yer ve çıktığı yer tek tek sayalım.


Değirmen dediğimiz zaman ilk aklımıza gelen haliyle değirmen taşıdır. sizde değirmene girdiğinizde ilk bakmanız gereken yer değirmen taşının altıdır, dikkat edin 2 adet değirmen taşı vardır biri üst biri alt. siz alt değirmen taşına bakacaksınız bu yere sabit olur bu taşın altında hakçının parası olur, hakçı demek değirmenci demektir bunuda belirtelim. diğer değirmen taşı ise ortası delik olup 120 cm çapında 25 cm kalınlığındadır. bu üste koyulan değirmen taşıdır seyyar olan. alt resim örnek.

değirmen mili.jpg

Eski değirmenlere girdiğinizde iyi bakın, suyu değirmene yönlendirmek için oluşturulan kanallar vardır. buna ark oluk ve savak derler. medeniyete göre isimler, hark, bağlak ve su kanalı diyenler vardır, Burada oluk ark ve değirmen taşı arasında kalan bölümdür, ana ve seğirgim oluğu şeklinde 2 bölümden oluşur dikkat edin ana oluğun altında sayısı belirsiz miktarda para mevcuttur. bu para savak yerinin hemen altındadır. Savak ise oluğun değirmene birleşen yerindedir istenildiği zaman su savaktan açılarak değirmene girmesi engellenir. bunu anlatması çok zor değirmenin mimari yapısını bilmesseniz bunu biraz zor anlarsınız :(

Bakın bu yazdıklarımın hepsi suyun girişi ile değirmen taşı arasındadır.

Ana oluk ise beton kanaldan yapılır, seğirdim oluğu bazen beton bazende tahtadan yapılan dörtgen şeklindedir, seğirdim oluğu tam olarak ana oluk ve değirmen taşı arasında kalıp suyu değirmene veren oluktur, bunun şu anda var olması mümkün değil büyük ihtimal çürümüştür siz yeri bulmak için kafanızı kullanın ana oluğu kafanızda canlandırın. son olarak seğirdim oluğu olmayan değirmenlerde vardır bu durumda ana oluğu takip etmeniz yeterli olur.

Bu Ayrı: Domuzluk; Değirmendeki değirmen taşının çarktan geçen suyun giderine domuzluk denir. bunu nasıl anlaşılır yapalım. su değirmen taşına girdi gücüyle taşı çevirdi şimdi taşı terkedecek. tam olarak burası. ortalama 100-200 cm genişliğindedir, su çarktan çıktıktan sonra döküldüğü yere domuzluk deriz. domuzluktan dökülen suyun alt arkasına iyi bakın bir miktar para buradadır. Allah hayırlı günlerde harcamak nasip etsin. Bu domuzluğun medeniyete göre isimleri farklıdır, bazı medeniyetler değirmen altı, su akamağı, karanlık oda, donuzluk, dovuzluk gibi farklı isimler kullanmıştır.

Çark Evi; Çark evinin uzunluğu ortalama 4 metredir, tesisteki görevi değirmenin dönmesini sağlar, Aşağı yukarı her değirmende çark evi vardır, bir çok değirmen yıkıldığı için bunun yerini tam olarak kestirmek zordur. yukarıda anlatılan para yerleri tam olarak çark evi etrafındadır. kısacası değirmenlerdeki ana merkez çark evidir.

Tekne, Yüklük, Şeytan Teknesi; Üğütülecek arpa yada buğdayı koyulan yere denir, bu tekne biraz askıda olur tekneden akan tahıllar önce şeytan teknesine sonra değirmen taşına iner, evet bu teknenin tam altınaki zemin taşa bakın size yetecek kadar para buradadır.

Değirmen Odası ve Değirmen Gömmesi; Her değirmende değirmenci odası vardır, Değirmencinin kalmış parası varsa bu odada bulmak mümkündür, Değirmen gömmesi ise değirmendeki ocaktır, ocağın altında çember biçimde bir yassı taş vardır, evet bu taşın altına bakmayı unutmayın soygunlar için saklanmış değirmenci parası burada saklıdır.

değirmen.jpg

Not: Her değirmenin mimari yapısı bir değirdir bu anlatılanlar çok eski zamanlardan kalma değirmenler içindir, yakın tarih değirmenler biraz daha gelişmiş olup onların definelerini bulmak için bentlerdeki yapı taşlarını kontrol edin. bu taşlar arasında kapak olanlar vardır. birde değirmen içi yada çevresindeki yerel taşlarda define işareti olup olmadığını mutlaka kontrol edin, değirmen terk edildikten sonra başka biri tarafından saklanmış paralar bulmak olası ihtimaldir.
 

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
5,338
10,205
118
Bazı değirmenlerin yakınında 1 -2 dönüm kadar bir düzlük yer vardır buraya değirmen harmanlığıda denilir.Burada farklı bir kaya var ise etrafına bakmayı unutmayın.
 

infilaQ

Moderatör
Moderatör
27 Ocak 2019
414
942
98
Bir değirmene gittim oda aslına uygun restore edilmiş denilince girip bakmaya hevesim kalmamıştı bu yazıyı okuyunca tekrar gidip görmem gerektigini anladım.neyin nerde olduğunu canlı görmek çok faydalı olacak.
 
  • Beğen
Tepkiler: R00T

infilaQ

Moderatör
Moderatör
27 Ocak 2019
414
942
98
Rüzgar gücü ile çalışan degirmenler de çark evi yüklük değirmen odası bulunur mu ustalarim.
 
  • Beğen
Tepkiler: R00T

Efendi51

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
27 Eyl 2019
5
2
1
iyiymiş bildiğim eski değirmenler var, oraları bir yoklayalım inşallah
 
  • Beğen
Tepkiler: R00T