Delikli Taş

Kaan5557

Moderatör
Süper Moderatör
Allahin izniyle dayak zaten olmaz da
Ama yeceklerine garanti verebilirim
Tavşan eti keklik eti duge eti nasipte ne varsa
Defhunter olacaktı dugeyi duyar duymaz çıkardı :D:eek::D
Yaa hakikaten dostum defhunter ve senin keklik muhabbetlerin neydi öyle...sabaha kadar devam ediyordu...Defhunteri özledim...hayalci taş falcılığı yapanlara pek çatardı...ama bazen...isim değistirmis olarak acaba forumlardami bilmiyorum..hiç de tanışiklik vermedi...sen birseyler biliyorsundur dostumm...

Kamhi Leonard

Moderatör
Süper Moderatör
Yaa hakikaten dostum defhunter ve senin keklik muhabbetlerin neydi öyle...sabaha kadar devam ediyordu...Defhunteri özledim...hayalci taş falcılığı yapanlara pek çatardı...ama bazen...isim değistirmis olarak acaba forumlardami bilmiyorum..hiç de tanışiklik vermedi...sen birseyler biliyorsundur dostumm...
Keklik muhabbeti şudur kaan :D:D:D
Bu maraz def sen tut benim kafese da dan neyseki yakaladım ve koklatmadim ..hahahahhahahaah
Kahrindan ölecekti def
Bende buna dedim keklikleri vermem çünkü keklerim benim canımdan ote dir
Herşeyden çok severim keklikleri
Dedim gelirsen sana duge yediririm sohbet hep buna dayanıyordu her gece sayfalar dolusu muhabbet bundan çıktı

zaz12

Moderatör
Süper Moderatör
aslında bunların paralı olanları resimdeki gibi değil, tam oklava girecek genişlikte dar delikli taşlar kesin define işaretidir. delikten baktığında en az 100 metre ileriyi görürsün. onlara kesin para diyoruz. bunlar biraz farklı çoğu mezardır hatta ermeni mezarı. bu delikten bak ermeni mezarını görürsün mezarın başında dikili taşta vardır. taşlarda haç vardır vs. vs.

bunun dışında genelde başka bir taş vardır o taşın altını ve çevresini araştırırsın çok yakına bakmayın en az 50 metre civarı olması lazım çok yakından iş çıkmaz.

Ekli dosyayı görüntüle 558

Geçeneler de bir sayfa da gördüm arkeolojik tez yazılan sayfaydı. Bu taş da vardı. Onlar bu Konuda net bir karar vermemiş. Sen ise diyorsun ki kesin paradır. Belli görüşleri var.
-Burası bir yıldız gözetleme yeri .astrolojik
-Burası belli bir ritüel alanı vs. Bir çok bilgi yazıyordu ama açık net şekil de geçmiyordu. Oysa ki hemen para demek çok yanlış. Gece bakın o taşdan gökyüzüne göreceksiniz.

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
benim para dediğimin örneği olsaydı. keşke sende o tezi bulabilsen bişeyler daha öğrenirdik..

mesela ermeni deliklerinde hep gök yüzünü hemde mezarı görürsün. şöyleki aşağı doğru eğilirsen gök yukarı doru kasarsan mezarı görürsün. buda retüel olarak ruhun gök yüzüne yükseldiğini anlatır.

Kamhi Leonard

Moderatör
Süper Moderatör
benim para dediğimin örneği olsaydı. keşke sende o tezi bulabilsen bişeyler daha öğrenirdik..

mesela ermeni deliklerinde hep gök yüzünü hemde mezarı görürsün. şöyleki aşağı doğru eğilirsen gök yukarı doru kasarsan mezarı görürsün. buda retüel olarak ruhun gök yüzüne yükseldiğini anlatır.
yukarda bır yorumumda belırtıgımı anlatıyorsun
eyer kı bu delık yukarı bakıyorsa
gun ortasında gunesın delıktekı yansımasında ya destekleyıcı işaret veyahutta
mezarın kendısı vardır dogru ve teyıt edılms biligidir bilgimize ...

Kamhi Leonard

Moderatör
Süper Moderatör
bırde bunun parelel olanı vardır
yanı ılerı ve gerıyı gosteren
dıkkat edılmesı gereken bakılan yerden bakılması gereken ıstıkamette dırekt mezar ve gomu olur
bu kayalar sabıt kayalar olur
ozellıkle secılır ve nadır ısaretlerden bırıdır
dıkert olarak gomuyu
dehlız gırısını
mahzen gırısı
tumbulus gırısını kı ben bunu buldum .:)
ve mezarları gosterır
bos yok yanı anlayacagınız...

zaz12

Moderatör
Süper Moderatör
Muhtemelen Ermenistan'ın bu yerlerinde bir zamanlar var olan birçok eski uygarlık izleri olduğunu biliyorsunuzdur. Bazı arkeolojik anıtların yaşı birkaç bin yıldır. Fakat hepsinden önemlisi, bilim adamları ve turistler Karahalj megalitik kompleksi tarafından etkilendi. Amacıyla ilgili hala anlaşmazlıklar var. Ancak araştırmacılar bir konuda hemfikir: ünlü Stonehenge'ye çok benziyor. Büyük megalitik kompleks Karahunj, Ermenistan'ın güneyinde, Sisian kasabası yakınlarında, deniz seviyesinden 1.770 metre yükseklikte bulunan bir dağ platosunda yer almaktadır. Bu gizemli yapı, yaklaşık yedi hektarlık bir alanı kaplar ve yüzlerce büyük dikey taştan oluşan bir dairedir.
MEGALİT MİMARİ Geleneksel olarak Karahunj birkaç bölüme ayrılabilir: merkezi elips, iki dal, kuzey ve güney, kuzeydoğu sokak, merkezi elipsin üzerinden geçen taşlardan oluşan bir sırt ve tek başına duran taşlar. Her bir taş yapının yüksekliği yarım metreden 3 metreye kadar değişmekte ve ağırlık 10 tona ulaşmaktadır. Bazalttan oluşur, oldukça zamanla dövülür ve yosun kaplıdır. Hemen hemen her taşın

Şimdi bahsettiniz taş a gelelim .

Kesin olarak Karahunce'nin amacının ne olduğunu söylemek imkansızdır. 7.500 yıllık doğru yaşını alırsak, aslında Taş Devrinde inşa edildiği anlaşılmaktadır. Tabii ki, hem gerçek hem de fantastik olan birçok hipotez var. Mesela, bu yer cenaze töreni için ya da tanrıların ibadeti için bir tapınak olarak kullanılmış ya da belirli bir kutsal bilginin seçime aktarıldığı bir üniversite gibiydi. Ancak en yaygın versiyon hala en eski ve en güçlü gözlemevinin versiyonudur. Bu hipotez, taşların üst kısmına açılan konik deliklerle desteklenir. Yakından bakarsanız gökyüzünün belirli noktalarına yönlendirilirler. Taş bu amaç için çok uygundur, çünkü ağır ve serttir, yani deliğin hedefine doğru pozisyonunun dengesini sağlayabilir. Araştırmacılar, bu deliklerin obsidiyenin ipuçlarına sahip aletler tarafından yapıldığına inanıyor. Taş gözlemevi sayesinde, eskiler sadece gök cisimlerinin hareketini takip etmekle kalmamış, aynı zamanda tarımsal iş, hasat ve seyahat zamanı başlangıcı için kesin bir takvim oluşturmuşlardır. Ama onlara hepsini öğreten çözülmemiş bir gizem kalıyor. Aslında, böyle bir gözlemevi inşa etmek için, sadece elde edilen gözlemleri kullanabilmek değil, aynı zamanda matematiksel ve astronomik hesaplamalar konusunda deneyime sahip olmak gerekliydi.

Ekli dosyalar

Üst Alt