Derede Akarsuda Altın arama

harputlu

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 Ocak 2019
Mesajlar
2,464
Tepkime puanı
5,553
Puanları
118
Kardeşlerim kimine macera kimine hobi kimine ekmek kapısı olan dereden altın ayıklama yöntemini duydunuzmu hiç, 2 yıl arasıra hem balık tutmak hem yazın serinlemek hemde bu işe merak sardigimdan, elek kürek ve plastik pan şeklinde legen arabanın arkasında bagajda duruyor hala, tırvır denilen ağ, serpme ağ, çoklu İğneli oltam arabanın bagajinda bir köşede, gören Hırdavatci dükkanı sanır arabayı, bu dünyanın ve insanların stresini nasıl atabilirizki, ibadet dediğin yeri zamanı olmaz yaratana belirli bir süre af dileyis hamd şükür dışında, atın kendinizi doğaya huzura, işte bende bunu yapıyorum arasıra, gelin bakalım şu derede altın nasıl bulunurmus hepimiz görelim,

Akarsular dan veya Dereden Altın Arama işlemi aslında çok zor ve uğraştırıcı bir iş değildir.

Eğer Akarsular da derede arama yapmaya yeni başlıyorsanız ilk önce şunları belirteyim yılmadan azimle devam ederseniz yolunuz inanamayacağınız kadar açılacak tecrübe edindikçe artık toprağın renginden o akarsuda altın olup olmadığını bile anlayacaksınız.

Çevreniz de ki akarsular da ön araştırma yapmakla başlayın işe. Öncelikle Altın Tavası yada diğer Adı İle Gold Pan lazım değil, evden veya plastik eşyalar satan mağazadan 3 5 liraya alacağınız kap bile ilk deneme için Gold pan görevi görecektir.

Akarsuyun kenarından biraz kum alın, kıvrımlı köşelerden ve kaya diplerinden alırsanız daha verimli olur altın oralarda birikir çünkü.
Kumu elinizdeki Gold Pan ile eleyin, dibe kalan malzemeye kuma bakın siyah renk ise yani demir tozu ise doğru yerdesiniz orada altın var demektir.

Mıknatıs bile tutabilirsiniz.
Şansınız varsa demir tozlarının arasından altın parçalarını bile görebilirsiniz. Ama yanınıza büyüteç alın Gold Pan ın içinde ki çöken malzemeye büyüteçle bakıp daha iyi fikir edine bilirsiniz.

Eğer kapta çok küçük derecede altın parçaları varsa onları alamıyorsanız şırınga kullanın ve şırınga yardımı ile altın zerrelerini kumdan çekin.

Ülkemiz de Çoğu kişi bu işe başlamadan önce MTA raporlarını inceler ve kendi bölgesinde ki akarsuyun raporda olmadığını görünce üzülür.

Üzülmeyin Pes Etmeyin Konuyla İlgili Makalemi Okuyun: MTA Raporları ve Raporda Olmayan Akarsular ?

1.Manisa Sart Çayı Potansiyel Altın Yatağıdır.
2. Kazdağları Potansiyel Altın yatağı.
3. Tendürek Dağları Potansiyel Altın yatağı.
4..Geçmiş tarihi volkanik olan her dağdan akan akarsu potansiyel altın yatağı.
5. Sülüklü Göl potansiyel alın Yatağı.
6.Kuşla Dağ
7.Küre Dağ
8.Emirli

Diye Uzar Gider buyurun siz Raporları Ülkemizin Haritasında İnceleyin.
 

Ekli dosyalar

harputlu

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 Ocak 2019
Mesajlar
2,464
Tepkime puanı
5,553
Puanları
118
Kardeslerim ulkemiz akarsu yönünden ve altın madenleri yönünden zengin bir coğrafyaya sahiptir. Bu bölgeler şöyle özetlenebilir:
Bolkar dağları,Yeşelli mağarası civarı,Erzurum Narman –Karadağ civarı,Manisa Salihli,Hatay-Kızıldağındaki altın Akillı Çay, Asi nehrine karışır.Kırklareli-İğneada kumsalları Çanakkale maden dağı,Kartal dağı,Serçeler,Terziler bölgeleri,Bilecik Söğüt arası Rize-Çayeli ,Ergani Artvin,Yusufeli,Esendere,Kastamonu –Küre,Bakibaba,Aşıköy, İzmir,Karşıyaka,İzmir-Arapdağ,Antakya-Kisecik,Kars-Kagızman,Çanakkele-Yenice, Bayındır,Ödemiş,Kula,Alaşehir,Salihli,Antalya Boğaçayı,Bergama,Çanakkele Asytra maden bölgesi,Çanakkale Şahinli bölgesi, Bilecik Korudanlık maden bölgesi, Balıkesir Beyköy maden bölgesi,Manisa Sart maden bölgesi,Balıkesir Havran Küçükdere civarı,Artvin Ardanuç,Artvin cerattepe,Eskişehir sivrihisar,kaymaz.İzmir efemçukuru,Uşak,eşme,Kışladağ,Gümüşhane-Mastra ,Çanakkel ayvacık.............

Saymakla bitmez aslında ülkemiz altın madeni ve diğer madenler yönünden oldukça zengindir. Bu sayı yaklaşık Beşbin tondur. Evet yanlış duymadınız 5.000 tondur. Muhtemelen bu rakamda küçültülerek bizlere verilen rakamlardır. Muhtemelen gerçek rakam bu sayının belkide kat ve kat fazlasıdır. Uydulardan yapılan maden araştırmalarına göre Ülkemizde 580 noktada altın maden yatakları tespit edilmiştir.
Binlerce yıldır işletilen Anadolu madenleri 1920 li yıllardan sonra yavaş yavaş kapanmış ve kapılarına kilit vurulmuştur. Dünya definecileri sadece gömü araştırmakla kalmazlar. Yer altında bulunan bu altın madenlerinin yer yeryüzüne döktüğü zenginlikleride araştırırlar. Fakat biz ülkemizde ne yapıyoruz. Beşbin ton altın dururken sikke peşinde koşuyoruz. Ülkemizde bu işe hevesli kimselerin madenler konusunda da kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir. Dedektörle bir araziyi araştırırken belki de yanında bulunan bir dere yatağında bir kiloluk altın bir külçe kaya yatmaktadır. İşte bu gibi durumlara düşmemek için arayıcıların çok yönlü arama yapmaları kaçınılmaz olmaktadır.
Yüzeyde altın çok nadir olarak bulunur. Büyük çoğunluğu yer altında bulunmaktadır. Bu sebeple çok derin maden tünelleri kazılmaktadır.
 

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
5,346
Tepkime puanı
10,240
Puanları
118
Emeğine sağlık ustammm. Avrupada ve amerikada özellikle doğal maden halinde saf altın aramak baya popüler sanırım.Bizim ülkede çok gelişmemiş bu Hobi.Düşünsene biz şimdi o bulup işleyenlerin hazır liralarına talibiz.Eğer ülkemizde kanun ve şartlar müsait olsaydı belki bizlerde.Güzel şekilde yönelirdik.
 

harputlu

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 Ocak 2019
Mesajlar
2,464
Tepkime puanı
5,553
Puanları
118
Kardeslerim yeraltindan gelen akarsular ve dere yataklari kaya ve toprak yapisindan kopararak getirdikleri mineral ve madenleri yeryuzune cikararak, insanlari bu zahmetten kurtarmışlardır. Birçok akarsu yeraltında bulunan altın madenlerinden geçerlerken sürükledikleri parçaları yeryüzüne dökmüşlerdir. Genelde dere yataklarında altın bulunmakla birlikte bunların da ince yönleri bulunmaktadır.
Altın ağır bir madendir. Büyük parçaların yüzeye çıkması nadir olmakla birlikte büyük bir güç ile çıkabilmektedirler. Ancak fazla şiddetli olmayan sular tarafından fazla sürüklenemezler bu sebeple akarsu kaynaklarının başlangıç noktalarında takılıp kalırlar. Büyük parçalar genelde akarsu başlangıç noktalarında bulunmaktadırlar. Altın bulunduğu ortamdan yaklaşık 5,5- 6 kat daha ağırdır. Bu yüzden de akarsu tarafından taşınırken belirli noktalarda dibe batmakta ve orada birikir altın rezervlerini oluşturmaktadır.
 

harputlu

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 Ocak 2019
Mesajlar
2,464
Tepkime puanı
5,553
Puanları
118
Düşünsene her gün malzemeni alıyorsun gidiyorsun dere yatağına, @R00T kardeşim bildiğim kadarıyla derede altın aramak yasal, her gün 5-10 gram topladın diyelim, ayda ne yapar 10 x30 = 300 gram aylık bulduğun altın fiyatına desen kilogram desen 250 bin, buyur sana 75 bin TL, iki ay calissan 150 bin TL, bizleri sukredin diye diye asgari ücretli bir toplum yaptılar, üretim yok, varlık içinde yokluk çekiyor millet, 2 ay çalış aylık 12 bin TL lik bir maaş, şükür hamd buna yapılır işte.
Emeğine sağlık ustammm. Avrupada ve amerikada özellikle doğal maden halinde saf altın aramak baya popüler sanırım.Bizim ülkede çok gelişmemiş bu Hobi.Düşünsene biz şimdi o bulup işleyenlerin hazır liralarına talibiz.Eğer ülkemizde kanun ve şartlar müsait olsaydı belki bizlerde.Güzel şekilde yönelirdik.
 

harputlu

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 Ocak 2019
Mesajlar
2,464
Tepkime puanı
5,553
Puanları
118
Akarsulardaki altın toplayan yerleri iyi bilmek devamlı kontrol etmek gerekiyor.
 
Üst