Dibek Taşı Definesi

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,157
4,175
118
Dibek nedir; Dibek taştan ya da ağaçtan yapılmış, genellikle tahılın kabuğunu ayıklamada, tahıl ve benzeri şeyleri ezmede yararlanılan büyük havan taşı.

Arazide karşılaştığınız bir çok yuvarlak oyma aslında mezar işareti değil dibek taşıdır, özellikle kalıntı evlerin yanlarındaki oyma taşlar bu ev sahibi tarafından yapılmış dibeklerdir. Dibeğin son hali yakın zamana kadar kullanılmış havan-lardır.

Dibek taşı değirmen taşları ile benzerlik gösterir, her ikiside ügütme taşıdır. değirmen taşı gücünü su yada rüzgardan alırken dibek taşı insan gücüyle çalışır. Definecilerin mezar oymalarıyla küçük dibekleri birbirine karıştırdığınıda söylememizde bir sakınca yoktur. definecilerin mezar oyması sandığı bazı yuvarlak oymalar aslında dibektir. Dibekler genellikle 70-80 cm. ebadındadır ve içi 30-40 cm. derinliktedir.

Köy yerlerinde imc usulü ile kullanılan dibekler genelde kaliteli ve parlak taş ile yapılmıştır. Etrafı herhangi bir örülü değildir. Define işareti olarak dibek taşı iyi bir işarettir. Fakat forum ve bloklardan okuduğum kadarı ile dibek taşının altında müjde altın bulunabilir. Etrafında 50 cm ile 2 metre arasında bir tepelik veya 5 – 7 metre etrafında bir çöküntü varsa orası-da bir mezar olabilir. Köyde kullanılan dibek değil ise genel olarak mezar işaretidir. Dibeğin altını 2 metre kazmamız gereklidir.

Dibek önemli bir taştır definecilerin bilmesi gereken başka taşlarda vardır, bunların en yaygın olanları; ark taşı (oluk), kuyu taşı (Kuyu ağızlarına tolanın sığacağı büyüklükteki yayvan taş), suluk taşı, çeşmelerde yalak taşı, düven altında çakmak taşı, merdivenlerin ilk basamağı olarak yapılan ayak taşı, binek taşı, fırın taşı, dilek taşı, siğil taşı, göbek taşı, musalla taşı ve mezarlıkta bulunan sunak taşı aklımıza ilk gelenlerdendir.

dibek taşı.jpg oyma dibek taşı.jpg

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
4,388
7,731
118
Ek olarak bazı büyük sunu çukurları eski kavim ve medeniyetlere ait olanlar.Sonradan yöreye yerleşen kavimlerce dibek taşı olarak tahıl -tuz- vb. öğütümüde kullanılmıştır.Arazide dibek taşı ile Büyük sunu çukurlarını veya mezar alemetlerini ayırt etmek lazımdır ki Büyük dibek taşları sunu çukurları kervan yolu kenarında kuruder ile sulu dere birleşim noktasında ve nekropol alna yakın olur ki bunlar orjinal dibeklerdir mal ve mezar temsil ederler.
Ustamında dediği gibi ev bahçelerinde harmanlık alanlarda köylünün toplu öğütüm mekanlarına yakın yerlerde kiler kullanım amaçlıdırlar ayırt etmek için yerleşim veya nekropol alanı mı diye bulunduğu yeri kayle almak da gereklidir.

sedegor

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
28 Nis 2019
367
1,217
98
Dibek oyma, el degirmeni ,Suhu taşı, baharat ögütme, meyve sebze üzüm sıkacagı, şırdanlık bir sürü karıştılmaması gereken şey var.

Nekrapol alanda el degirmeninin ne işi var ??? Ben rastlamıştım, iki metrede üst taşı daha sonra bir metrede taban alt taşı. Dedimki buda degirmen taşı gibi heralde )))) Lakin ne altında ne sagında bir şey bulamıdım ))) Bir sol taraf kalmıştı. O kadar eziyete alıp el degirmenini getirmiştim eve ))) Altını defineyi göremesemde o taşları buldum ben hiç olmayacak yerde.

Son düzenleme: