Dobri Dede degirmeni ,BOYALIK

balkaya34

Moderatör
Moderatör
17 Mar 2019
2,072
2,616
118
Selam arkadaşlar.: Çok önemli konulardan biriside Dobri Dedenin degirmeni ,
Bu hikayenin en acı tarafı 15 kadar haneden olan bir meslek erbabının tümünün hunharca öldürülmesi ve mal,mulk, ve butun ziynetlerinin haince alınmasıdır.
BOYALIK adinda 15 hane veya daha az bir aile gurubu ,veya akraba gurubunun ,adina boyalik denen tepede ,evlerinin etrafı taş havluyla koruma altina alınmış , ve belli yerlerede nöbetçi koydukları alan icerisinde KÖK BOYA , yani çesıtli ot köklerinden boya urettikleri yerdir. Bulunduklari yer yuksek bir tepe ve burada kışın kar toplayip kuyulara dolduruyorlar ve kuyularin üsdünü kapatiyorlar, Yaz aylarinda bu kuyudaki karsuyundanda faydalaniyorlar, yani bu tepede kar kuyuları vardir. Çeşme yok. Buradan bu dagda boyada kullanılan kökler ve boyada kullanilan otlar olması gerekiyor.
Bu insanlar kendi halindeyken ,Eşkiyalar Şoyle anlatiyor (( Boyalik denen etrafı tas duvarlarla cevrilmiş ve etrafinda nobetcilerin oldugu kücuk bir aile topluluguna saldirdik, önce bekcileri öldürdük ve iceri girdik, İcerde erkek,Kadin,Çocuk.,Canli ne bulduysak hepsini vahşice öldürdük, bazı çocukları kuyuda öldürdük, Burada ki bütün varlıklarını alıp aşağıda DOBRİ dedenin degirmenine indik,Orda Dobri dede yokdu ,Biz getirdigimiz varlikları saklarken Dobri dede elinde bir bakraç yogurtla geldi vede ne sakladığımızı gördü, Biz dobri dedenin bakracina biraz para koyduk hadi sen git dedik ,Dobri dede gitdi, sabah oldugunda bizden birisi uyandiginda biraz ileride büyük .bir agacın dibinde dede dobrinin köpeğini görür ve bize haber verdi,Biz agacın dibine toplandık dobri dede orda.dala gizlenmisdi ,Adamlardan birine silahinla suna bir sık dedim sıkıldığında Dede pat diye yere düşdü ve öldü. Biz ganimetleri bu degirmene sakladık, tepede 3 adet küçük yigma tepe var o tepenin ust nokdalarinada birer çorba tası ölçüsünde mücdeler koyduk.
Herkim bu ganimetleri.bulursa bu insanlarin ruhları için mutlaka bir mevlüt okutsun bunlarin hayrina sadska versin bu insanlari çok kötü öldürdük.))))) DER eskiya.

SuNSeT28

★彡 (O Dağlarda) 彡★
Süper Moderatör
10 Mar 2019
1,356
2,777
118
Selam arkadaşlar.: Çok önemli konulardan biriside Dobri Dedenin degirmeni ,
Bu hikayenin en acı tarafı 15 kadar haneden olan bir meslek erbabının tümünün hunharca öldürülmesi ve mal,mulk, ve butun ziynetlerinin haince alınmasıdır.
BOYALIK adinda 15 hane veya daha az bir aile gurubu ,veya akraba gurubunun ,adina boyalik denen tepede ,evlerinin etrafı taş havluyla koruma altina alınmış , ve belli yerlerede nöbetçi koydukları alan icerisinde KÖK BOYA , yani çesıtli ot köklerinden boya urettikleri yerdir. Bulunduklari yer yuksek bir tepe ve burada kışın kar toplayip kuyulara dolduruyorlar ve kuyularin üsdünü kapatiyorlar, Yaz aylarinda bu kuyudaki karsuyundanda faydalaniyorlar, yani bu tepede kar kuyuları vardir. Çeşme yok. Buradan bu dagda boyada kullanılan kökler ve boyada kullanilan otlar olması gerekiyor.
Bu insanlar kendi halindeyken ,Eşkiyalar Şoyle anlatiyor (( Boyalik denen etrafı tas duvarlarla cevrilmiş ve etrafinda nobetcilerin oldugu kücuk bir aile topluluguna saldirdik, önce bekcileri öldürdük ve iceri girdik, İcerde erkek,Kadin,Çocuk.,Canli ne bulduysak hepsini vahşice öldürdük, bazı çocukları kuyuda öldürdük, Burada ki bütün varlıklarını alıp aşağıda DOBRİ dedenin degirmenine indik,Orda Dobri dede yokdu ,Biz getirdigimiz varlikları saklarken Dobri dede elinde bir bakraç yogurtla geldi vede ne sakladığımızı gördü, Biz dobri dedenin bakracina biraz para koyduk hadi sen git dedik ,Dobri dede gitdi, sabah oldugunda bizden birisi uyandiginda biraz ileride büyük .bir agacın dibinde dede dobrinin köpeğini görür ve bize haber verdi,Biz agacın dibine toplandık dobri dede orda.dala gizlenmisdi ,Adamlardan birine silahinla suna bir sık dedim sıkıldığında Dede pat diye yere düşdü ve öldü. Biz ganimetleri bu degirmene sakladık, tepede 3 adet küçük yigma tepe var o tepenin ust nokdalarinada birer çorba tası ölçüsünde mücdeler koyduk.
Herkim bu ganimetleri.bulursa bu insanlarin ruhları için mutlaka bir mevlüt okutsun bunlarin hayrina sadska versin bu insanlari çok kötü öldürdük.))))) DER eskiya.
Selamün aleyküm ustam.Bu değirmen şeytan deresinin bulunduğu bölgededir.Bu deredeki mağaranın yanında olacak.Karşısında üç büyük yaşlı ağaç vardır.Çatlak kayayı gören yerdedir.Bununla ilgili belgenin tamamını bulabilirsem size ulaştıracağım inşallah.Selamlar.

Kurtaga

Moderatör
Moderatör
25 Eki 2019
1,694
2,431
118
Selam.. dede dobri değirmeni bir yeraltı değirmen sistemidir.. suyunu gizli alır ve boşaltır... bu değirmenden Anadolu coğrafyasında 7 adet vardır... açıkta değirmen aramayın... değirmencinin adı değil sistemin adı dobri dır... kapalı değirmenin bir duvarı külçe altın ile yapılmıştır...örülmüştür...

Kurtaga

Moderatör
Moderatör
25 Eki 2019
1,694
2,431
118
Ayrıca boyalık, boyacı, boyadan vb isimlerle yer 7 bölgede de geçer... yalnız dobri değirmeni burada değildir... belliki şaşırtma yapılmış... dobri sistemi hakkında belgeler kısıtlıdır... özel bir değirmendir... şu kadar söyleyeyim sistem dere içinde yapılı bir tekne ve şelale ile ilişkilidir...tekne şelaleden yukarıdadır....

balkaya34

Moderatör
Moderatör
17 Mar 2019
2,072
2,616
118
Ayrıca boyalık, boyacı, boyadan vb isimlerle yer 7 bölgede de geçer... yalnız dobri değirmeni burada değildir... belliki şaşırtma yapılmış... dobri sistemi hakkında belgeler kısıtlıdır... özel bir değirmendir... şu kadar söyleyeyim sistem dere içinde yapılı bir tekne ve şelale ile ilişkilidir...tekne şelaleden yukarıdadır....

Selam usdam : Eger sizin bahsettiginiz yerdeyse ,Yukarda SuNSeT28 usdamın anlatmak isdedigi yer olur, Eger benim bahsettigim.Gemikaya vede Aşağıdaki şelaleden bahsediliyorsan,ki bana oyle geldi bu kardasiniz ondereyi iyi biliyor ,SuNSeT28 usdanin bahsettigi ÇATLAK.KAYA orda tek kaya ve musdakil.hic bir baglantidi olmayan bir kaya ve bu catlakdan yerden 70 santim.den su fışkırır Seytan derede orasıdır

SuNSeT28

★彡 (O Dağlarda) 彡★
Süper Moderatör
10 Mar 2019
1,356
2,777
118
SuNSeT28 usdanin bahsettigi ÇATLAK.KAYA orda tek kaya ve musdakil.hic bir baglantidi olmayan bir kaya ve bu catlakdan yerden 70 santim.den su fışkırır Seytan derede orasıdır
Ustam burada bir kuyudan söz eder.Bu kuyunun işareti yanındaki gök mavi kayadır.Alanda tepelik bir yer olmalı.O tepeliğin zirvesindeki kayada tek bir oyma var.Selamlar

balkaya34

Moderatör
Moderatör
17 Mar 2019
2,072
2,616
118
Selamün aleyküm ustam.Bu değirmen şeytan deresinin bulunduğu bölgededir.Bu deredeki mağaranın yanında olacak.Karşısında üç büyük yaşlı ağaç vardır.Çatlak kayayı gören yerdedir.Bununla ilgili belgenin tamamını bulabilirsem size ulaştıracağım inşallah.Selamlar.

Saygılar ve selamlar benden usdam

balkaya34

Moderatör
Moderatör
17 Mar 2019
2,072
2,616
118
Ustam burada bir kuyudan söz eder.Bu kuyunun işareti yanındaki gök mavi kayadır.Alanda tepelik bir yer olmalı.O tepeliğin zirvesindeki kayada tek bir oyma var.Selamlar

Selam usdam : Arkadaşlar, Benim Sazli gol ve seytan deresi konulu basliklı, daha evvel acdigim.konuda var onu bir okursanız ben kurşun kalemi boyası renginde ve bogazı.kesilmis bir tosunu andiran ve o renkde baska hic bir kaya olmayan ve altını hafifden elimle desip.bakdigimda tabaninin kül oldugunu ve ,butasin kapali olan Sofra KAYANIN üstünde olabiliecegini yazdigim.kaya olabilir ama , bu kaya sazlı gölede yakin, Tahmini 300.metre gibi bir mesafededir.

balkaya34

Moderatör
Moderatör
17 Mar 2019
2,072
2,616
118
SuNSeT28 usdam bu taş ile , çatlaķ kayanin arasinda ,yuzeyinde ,Birisi KILÇIK birisi Normal.olan iki balik olan Şelale var o selalede bir kanaldan degirmene su gidiyor ancak , orda degirmen olmaz yani yer düz bir yer,Degirmen mutlaka derin bir derede olmasi gerekiyor bu sadece isaret olarak yapilmisdir bunu orda görup bu kanaate varmıştıķ

Kurtaga

Moderatör
Moderatör
25 Eki 2019
1,694
2,431
118
Selam.. eğer gerçek dobri sisteminden bahsedersek açıkta şelale yukarısında tekne vardır..kimi ince bilgileri vardır.. açıkta bu değirmen yoktur... gizli su alan ve tahliye eden bir sistem... 7 bölgenin tamamında kapalıdır ve soygun yememiştir... su oyunlarını çözmeden bu sistemi çözmek zordur...

Kurtaga

Moderatör
Moderatör
25 Eki 2019
1,694
2,431
118
Selam... balkaya ustam güzel ustam elindeki belgelere hiçbir şey demem lakin açıkta bir değirmenden bahsedersen bu başka bir ŞEY dır.. dobri koduyla aldatmaca vardır .. koltuğu da yazalım bunları doğrularsanız ince detaylar başlar... tamamlayıcı bilgiler vardır sadece...

balkaya34

Moderatör
Moderatör
17 Mar 2019
2,072
2,616
118
Selam.. eğer gerçek dobri sisteminden bahsedersek açıkta şelale yukarısında tekne vardır..kimi ince bilgileri vardır.. açıkta bu değirmen yoktur... gizli su alan ve tahliye eden bir sistem... 7 bölgenin tamamında kapalıdır ve soygun yememiştir... su oyunlarını çözmeden bu sistemi çözmek zordur...

Selam usdam : Yukarda zirvede buyuk bir gemi var önü sanki dalgadan yukarı kalkmıs gibi uc tarafin sltı cok acik.ve geminin alti nasilsa oda öyle, Burun kisminda simit delik var bu delik bir taksi tekerinden biraz daha buyuk.olabilir, Birtarafi ucurum asagidzyukagiya cikarken solda üc hamlede girilir yani orta kisimda tek basamak var yaklasacaksın 1 basamaga basacsksın 2 gemiye basacaksın 3 ve gemiye bindin.Bu basamaklarin takininda iki veya daha fazla mezar varmiş ikisini acmıslar bunlari gördük geminin burnundan dereyle inersenuz ki cok dik bir tepedir burası burada bir selale var ama bu selalede su yokdu.Aslinda orda ceşme varimis onu asagiya hayvanlari sulamak.icin cesme yapmıslar ,Ve biraz daha inince Sazli gole varirsiniz ve daha evvel.bagsettigim.gibi orasi Ahlat agaclik ve metoor cukurlari gibi çukurlar var.

Kurtaga

Moderatör
Moderatör
25 Eki 2019
1,694
2,431
118
Ustam dobri değirmeninden bahsediyoruz... değirmenlerin şahından... yeraltı gizli sisteminden... bir duvarı külçe altın ile örülmüş değirmenden... tanımını doğru yapmamız lazım...

balkaya34

Moderatör
Moderatör
17 Mar 2019
2,072
2,616
118
Selam... balkaya ustam güzel ustam elindeki belgelere hiçbir şey demem lakin açıkta bir değirmenden bahsedersen bu başka bir ŞEY dır.. dobri koduyla aldatmaca vardır .. koltuğu da yazalım bunları doğrularsanız ince detaylar başlar... tamamlayıcı bilgiler vardır sadece...

Selam.usdadim : Degirmen calismis bir degirmen değil, Ve calismazda, Koltuk görmedim,
Yalnız bana burada bu bilgiyle ,.Diger alışıla gelmış eskiya arasinda fevkalade bir ZAMAN farki var gibi geldi . Hemen belirteyimki benim elimde belgeyok sadece buraları o basit fotokopilerle bulmusdum bunu daha evvelde yazdim, Eger burda bir hata olusuyorsa bence bu Zaman farkindan oluyor gibi

balkaya34

Moderatör
Moderatör
17 Mar 2019
2,072
2,616
118
Ustam dobri değirmeninden bahsediyoruz... değirmenlerin şahından... yeraltı gizli sisteminden... bir duvarı külçe altın ile örülmüş değirmenden... tanımını doğru yapmamız lazım...

Selam usdam : O degirmenin dışarıdaki yardimci isareti yokmu.Siz duvari altinla oruldu deyince benim aklima KELTEPE geliyor.

Kurtaga

Moderatör
Moderatör
25 Eki 2019
1,694
2,431
118
Selam.usdadim : Degirmen calismis bir degirmen değil, Ve calismazda, Koltuk görmedim,
Yalnız bana burada bu bilgiyle ,.Diger alışıla gelmış eskiya arasinda fevkalade bir ZAMAN farki var gibi geldi . Hemen belirteyimki benim elimde belgeyok sadece buraları o basit fotokopilerle bulmusdum bunu daha evvelde yazdim, Eger burda bir hata olusuyorsa bence bu Zaman farkindan oluyor gibi
Ustam değirmen yok ustam...açıkta değirmeni andıran hiçbirşey yok...gizli su sistemi var... tekne dediğim derenin içinde dikdörtgen oyma... şelalede koltuk... vs vs vs

Kurtaga

Moderatör
Moderatör
25 Eki 2019
1,694
2,431
118
Selam usdam : O degirmenin dışarıdaki yardimci isareti yokmu.Siz duvari altinla oruldu deyince benim aklima KELTEPE geliyor.
Altınla örülü duvar kapalı değirmenin bir duvarıdır... büyük medeniyet işidir...fevkalede bir sistemdir eserdir...

balkaya34

Moderatör
Moderatör
17 Mar 2019
2,072
2,616
118
Altınla örülü duvar kapalı değirmenin bir duvarıdır... büyük medeniyet işidir...fevkalede bir sistemdir eserdir...

Usdam bizim anlattığımız o.olmaya bilir, ama SuNSeT28 usdamin anlattığı yer üsdünde yani yüzeysel.bilgi ,Yerinaltindakini nerden bileyim ,Disarda bir iz olmalıki ona gore bakılmalı