Dobri Dede degirmeni ,BOYALIK

balkaya34

Moderatör
Moderatör
17 Mar 2019
2,072
2,616
118
2. yer ( ... yerden şu yöne 2 adımda )
Burası Acı ve Tatlı suların hilal yaptığı mevkiidir . Bu adımda ki mallar hepsi düzdedir. Belgeler bazı yerlden zıplar durur karıştırır da Allah izni ile biz yakalarız

Selam usdam : Burasi bana bir yeri hatirlatiyor, uyarmı ,uymazmı bunu dan tam.olarak emin degilim, Birde Acı su Tatli su birlesip hilal cizer deyince , aklim karışıyor, Aksu ,Yani tatli su , koprunun altindan gecer, Goksu Yani ACI su ile karanlik derenin baslangicinda birlesiyor , 400 metre kadar birlikde akdikdan sonra , akintisina göre Saga HILAL yapar ,Tam hilal yapdıgi yerde bir degirmen var bu degirmeni ben 65 li yillara kadar harabesini bilirim , burasi düzlük ve genis bir cayirlik , ,Cayirligin kuzeyi patika yol ve onunda kuzeyi dag dir ,burdan ilerler akmaya devam eder ve daha ilerde bir BENT daha var ordaki bent de ARKASINDAKi Horasan zeminli olan degirmene akar.bu cayirlıgin kuzeyinden patika yol karanlik dere boyunca takip eder ve 34 kilometre yolboyunca karanlik dereyi bu yol takip eder ve karanlik derenin alt ucunda 366 diye bahsettigimiz otluk kayaya varir bu otluk kaya 3 dagin ortada olanıdır ,Burda daha cok ince ayrintilar var, Acaba Dobri.de aradigimiz aci su ile bir alakasi varmı diye yazdim arkadaşlar, Saygılar

Acemi

Member
Kayıtlı Kullanıcı
27 Ara 2019
93
130
38
Burası Acı ve Tatlı suların hilal yaptığı mevkiidir . Bu adımda ki mallar hepsi düzdedir. Belgeler bazı yerlden zıplar durur karıştırır da Allah izni ile biz yakalarız

Selam usdam : Burasi bana bir yeri hatirlatiyor, uyarmı ,uymazmı bunu dan tam.olarak emin degilim, Birde Acı su Tatli su birlesip hilal cizer deyince , aklim karışıyor, Aksu ,Yani tatli su , koprunun altindan gecer, Goksu Yani ACI su ile karanlik derenin baslangicinda birlesiyor , 400 metre kadar birlikde akdikdan sonra , akintisina göre Saga HILAL yapar ,Tam hilal yapdıgi yerde bir degirmen var bu degirmeni ben 65 li yillara kadar harabesini bilirim , burasi düzlük ve genis bir cayirlik , ,Cayirligin kuzeyi patika yol ve onunda kuzeyi dag dir ,burdan ilerler akmaya devam eder ve daha ilerde bir BENT daha var ordaki bent de ARKASINDAKi Horasan zeminli olan degirmene akar.bu cayirlıgin kuzeyinden patika yol karanlik dere boyunca takip eder ve 34 kilometre yolboyunca karanlik dereyi bu yol takip eder ve karanlik derenin alt ucunda 366 diye bahsettigimiz otluk kayaya varir bu otluk kaya 3 dagin ortada olanıdır ,Burda daha cok ince ayrintilar var, Acaba Dobri.de aradigimiz aci su ile bir alakasi varmı diye yazdim arkadaşlar, Saygılar
Bunların hepsini yazın göreceksin inşallah Balkaya Ustam.

SuNSeT28

★彡 (O Dağlarda) 彡★
Süper Moderatör
10 Mar 2019
1,356
2,777
118

SuNSeT28

★彡 (O Dağlarda) 彡★
Süper Moderatör
10 Mar 2019
1,356
2,777
118
Sekam üstadım: Sizin bilginiz olmadan ,Sizin haberiniz olmadan ben hic bir harekete kalkışmam Usdam, Mutlaka bilgin olacak ve yardımın olacak ,Saygilar usdam
Eyvallah ustam.Sizin için bilgilerde sınır tanımam.Bu kardeşiniz, Rahman gönül kafesindeki can kuşuna ömür verdiği sürece her zaman yanınızda olacak inşallah.Selamlar.

balkaya34

Moderatör
Moderatör
17 Mar 2019
2,072
2,616
118
Eyvallah ustam teşekkür ederim.Yarın ne olacağını Rahman'dan başka kimse bilemez.Yaşayalım ve hepberaber görelim inşallah.Selamlar.

Selam usdam : ALLAH hayırlısını versin, Ne gelirse mevladan der kaderimize boyun eğeriz, ŞÜKÜR deriz

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
3,879
6,855
118

Bu bilgilere genel mahiyette katılıyorum evet bende buna benzer biliyorum.

balkaya34

Moderatör
Moderatör
17 Mar 2019
2,072
2,616
118
Bu bilgilere genel mahiyette katılıyorum evet bende buna benzer biliyorum.

Selam usdam : Bu otluk kayanin oldugu dereyi takip edersen bu yol Kudret hamamlarinin dogusundan gecer vede devamında Belgelerde dedigi gibi buyalda giredken bir DERVİŞ kayayi gorup geceriz der. Burada anlayamadigim DEDE DOBRİ konusunu neden bukadar dağıtıyor, Alani cok genişletiyor, bunu çözemedim, ACI SU VE TATLI SU bu sudur.bu su birleştiği yerden yaklasik olarak 80.klm mesafeden sonra buyuk suya karışır

Kurtaga

Moderatör
Moderatör
25 Eki 2019
1,694
2,431
118
Selam.. balkaya ustam yanlış anlama dobri değirmeni ile ilgili yazdıklarımı not et çünkü eşkiya belgelerinde gerçek dobri ile ilgili tek satır yoktur... ancak isim olarak olabilir.

balkaya34

Moderatör
Moderatör
17 Mar 2019
2,072
2,616
118
Selam.. balkaya ustam yanlış anlama dobri değirmeni ile ilgili yazdıklarımı not et çünkü eşkiya belgelerinde gerçek dobri ile ilgili tek satır yoktur... ancak isim olarak olabilir.

Selam usdam : Zaten eskiya belgeleriyle alakasi yok ,bunu ogrendim ama yorumyazan arkadaslar beni daha fazla araştırmaya sevk.ediyor ,Bunu sonlandırıyım artık, eyvallah , baya bir kafa yorduk

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
3,879
6,855
118
ben dobri dede değirmeni diye bir değirmen bilmem.Ama özellikleri diğer bir değirmen ile aynı ise isim değişikliği farklı hitap etme diyebiliriz .Yoksa farklı bir kategori olur.

Kurtaga

Moderatör
Moderatör
25 Eki 2019
1,694
2,431
118
ben dobri dede değirmeni diye bir değirmen bilmem.Ama özellikleri diğer bir değirmen ile aynı ise isim değişikliği farklı hitap etme diyebiliriz .Yoksa farklı bir kategori olur.
Selam... Root ustam yeraltı değirmen sistemidir... suyunu gizli alan ve tahliye eden bir sisteme sahiptir... şelalede popo yerleşecek bir oturma yeri ve şelale yukarısında dere içinde 60x40x20 bir tekne taş olan sistemdir.. kapalı değirmenin bir duvarı külçe ile örülmüştür...daha ince detayları da vardır... Anadolu coğrafyasında 7 adet yapılmış ve hepsi de kapalidir.

balkaya34

Moderatör
Moderatör
17 Mar 2019
2,072
2,616
118
Selam... Root ustam yeraltı değirmen sistemidir... suyunu gizli alan ve tahliye eden bir sisteme sahiptir... şelalede popo yerleşecek bir oturma yeri ve şelale yukarısında dere içinde 60x40x20 bir tekne taş olan sistemdir.. kapalı değirmenin bir duvarı külçe ile örülmüştür...daha ince detayları da vardır... Anadolu coğrafyasında 7 adet yapılmış ve hepsi de kapalidir.

Selam.usdam : 1=bu selalenin su dokulen havuzu dibek seklindemi ve ana kayadan yapmamı 2 = Bu selalenin yuksekligi yani suyun dökülmeye basladıgı nokdayla suyun düştüğü yer arası ölçü olarak bellimi usdam Saygılar

Kurtaga

Moderatör
Moderatör
25 Eki 2019
1,694
2,431
118
Selam.usdam : 1=bu selalenin su dokulen havuzu dibek seklindemi ve ana kayadan yapmamı 2 = Bu selalenin yuksekligi yani suyun dökülmeye basladıgı nokdayla suyun düştüğü yer arası ölçü olarak bellimi usdam Saygılar
Selam... balkaya ustam karış olarak bellidir... şelalenin akarına bakarsan sağ tarafın duvar gibi kesim kayadır... şelalenin önü dibek gibi değil ama göl yapar....aşağıda dere sistemi Y ye döner.... bu kadar yeterli sanırım...

Ahmet1977

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
25 Ocak 2019
227
249
48
Selam ustalarım bildiğim bir dede değirmeni var hemen yanında bir köprü var o köprü iki gözlü ve ortadaki ayağı doğal kocaman bir kaya dere ortasında sağ ve sol ayakları örme duvar ustalarım burası hakında bilginiz varmı yoksa bu başka dedemi saygılar

SuNSeT28

★彡 (O Dağlarda) 彡★
Süper Moderatör
10 Mar 2019
1,356
2,777
118
Selam ustalarım bildiğim bir dede değirmeni var hemen yanında bir köprü var o köprü iki gözlü ve ortadaki ayağı doğal kocaman bir kaya dere ortasında sağ ve sol ayakları örme duvar ustalarım burası hakında bilginiz varmı yoksa bu başka dedemi saygılar
Selamün aleyküm.Ortadaki o kayada işaret varmı?Köprünün uzunluğu ne kadar?Selamlar.