Domuzluk Parası, domuzluk nerede olur

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,188
Tepkime puanı
4,450
Puanları
42
Eski değirmenlerde tekne, oluk, çark, değirmen taşı gibi olgular sistemin temelini oluşturur. Anadolu’daki su değirmenlerine genel olarak baktığımızda değirmen kültürüne ait yapılar ve bu yapılara ilişkin terimler yörelere ve medeniyetlere göre az çok değişiklik göstermektedir.

Domuzluk: Çarktan geçerek suyun değirmenden çıktığı yer olup 150 cm derinliğinde 150x150 cm genişliğinde kanal kazarak oluşturulur. bu ortalama ölçüdür kısmen büyük yada küçük olabilir.Anadolu’nun bazı yerlerinde; “değirmen altı”, “doñuzluk”, “dovuzluk”, “karanlık yer”, “su akamağı”, “yer altı” biçiminde de isimlendirilmiştir.

Değirmene girdiğinizde ilk bakmanız gereken yer domuzluğu bulup elinizi sokup arkada ne var kontrol etmektir. özellikle eşkiyalar domuzluktan dökülen suyun arkasına para sakladıklarına çok şahit olduk. değirmencinin kendiside domuzluk arkasına para saklar. bu sebepten dolayı bulduğunuz eski değirmenlerde ilk bakmanız gereken yer domuzluktur.
 
         

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
5,972
Tepkime puanı
12,372
Puanları
45
Suyun düştüğü yer hafif kazan yapar ufak bir havuz bu havuzun geri kısmı ne olur hafif sulak çamurluk.Domuzlar burda suya ve çamura kendini bulaştırır.
 
         
Üst