Dövülmüş killi toprak

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,177
Tepkime puanı
4,321
Puanları
118
Defineciler dövülmüş killi toprağa denk geldiyseniz kazının neresindesiniz daha kaç metre var onları anlatmaya çalışacağım.

dövülmüş killi toprak mezar katmanları arasında genelde 2 yada 3. sırada karşımıza çıkar. bazen 4.

Üst tabaka doğal taşlardan oluşan tabakadır bu tabaka genelde toprak karışık parça taşlarla oluşur.

Biraz aşağı doğru indiğinizde farklı renklerde katmanlara denk gelebilirsiniz, bu katman genelde ölen kişinin gezdiği yerlerden getirilen topraklardan oluşur, veya esas vatanı nereyse yada fet ettiği yerler gibi düşünün. Yani bu katman uzak bölgelerden getirilen topraktır. toprak yapısı yerli toprağa benzemez.

Şimdi bundan sonra killi toprağa denk gelebilirsiniz, bazen bu araya birde kazılan yerden çıkarılan toprak katmanı denk gelir. Yani burada killi toprak 3. sıradada olabilir 4. sıradada.

Killi toprağın amacı mezara su girmesini engelleme içindir, killi toprağın bir diğer adı elenmiş topraktır. Toprak elenir katır sidiği dökülerek dövülür. iyice sertleştirilip oturtulur. Bu şekilde mezara su geçmez. Hem killi toprağın su emme kabiliyeti vardır hemde serttir alta su geçirmez kabiliyete sahiptir.

killi topraktan sonra sizi birde koruma katmanı bekliyor. bu katman artık mezarın hemen üzerindeki katmandır, bu katman çoğu zaman parça taşlardan yapılmıştır tuzaklıdır. üstten açılan katmanlarda sonuç ne olur bilemeyiz ama direk girişe çalışılan mezarlarda bu koruma katmanı dediğimiz taşlar bir anda üzerinize yığılır altında kalırsınız.

killi toprak.jpg

Burada şunuda açıklığa kavuşturalım, killi toprağın her hangi bir özelliği yoktur elenmiş toprak olduğu için defineciler buna killi toprak adı vermiştir. Eğer bu katmana geldiyseniz toprağın içinde parça taşların olmaması lazım, çok sayıda parça taş denk gelirseniz bu elenmiş toprak değildir.

Killi toprak dediğimiz elenmiş toprağa denk geldiğinizde kazı %60 %70 lerde demektir. Bundan sonra 1 katman daha olur onun altında mezar odasına denk gelinir.

Dikkat bu iş kaçak yapılacak iş değildir, izin alınıp gerekli tüm önlemler alındıktan sonra kazı yapılmalıdır.
 

mertebe

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
29 Ara 2019
Mesajlar
126
Tepkime puanı
184
Puanları
48
Eline sağlık ustam,
Çubuk işini yeni öğrenen bazı arkadaşlar, öğrendiklerimizi bir test edelim demişler. Odaları, dramosu çizmiş çubuklar. Bakalamım tavanına ulaşabilecekmiyiz bu yamaçta odanın demişler. 1.85 kadar inmişler. Çubuk hala boşluk veriyormuş. Ayaklarıyla zemine sertçe vurduklarında Tok tok sesler geliyormuş. Zemin ise fotolardaki gibiymiş. Sizce nedir bunların durumu??
IMG_20200105_150743.jpgIMG_20200105_150756.jpg
 

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,177
Tepkime puanı
4,321
Puanları
118
Resimdeki aynı balçık gibi, içinde parça taşlar var, normalde killi toprak böyle olmaz hem bunun tabaka kalınlığı çok fazla killi toprak dediğimiz katman biraz daha az olması lazım. aslında böyle yerlerde en belirgin ip ucu kazılıp tekrar doldurulan toprak diğer yerlere göre mutlaka farklıdır. biraz kaba düşer işi buradan çözmeniz lazım.
 

mertebe

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
29 Ara 2019
Mesajlar
126
Tepkime puanı
184
Puanları
48
Resimdeki aynı balçık gibi, içinde parça taşlar var, normalde killi toprak böyle olmaz hem bunun tabaka kalınlığı çok fazla killi toprak dediğimiz katman biraz daha az olması lazım. aslında böyle yerlerde en belirgin ip ucu kazılıp tekrar doldurulan toprak diğer yerlere göre mutlaka farklıdır. biraz kaba düşer işi buradan çözmeniz lazım.
Buraya kadar kazmasız, küreği bel gibi kullanarak, zorlanmadan inmişler ustam. Taşsız, elenmiş gibi ufak tanecik yapılı kilmiş. Ama bu noktada sertleşmiş, kuru, biraz daha iri kil çıkmaya başlamış. Bu noktaya kadar ve şu anda hiç taşa rastlamamışlar.
 

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
5,417
Tepkime puanı
10,459
Puanları
118
Aleykum selamlar olsun . Emeğine Sağlık @MendereS ustam çok muhim konulardan biri.

Bu durum her zaman katır sidiği ile karıştırılan dövme olamayabilir.ama genelde dövme kill sıkıştırma tabakadır.
Özellikle bizans mezarlarında bazen bu elenmiş kahverengi toz gibi elenmiş toprak dövülmeden de bırakılmıştır.
Tecrübelerle sabittir ki 1.20 derinliğinde olan mezarlarda düz zeminde tarla gibi düşünün kuru dereye yakın mevkilerde bu kutsal saydıkları toprağın aslı kırmızı kildir genelde.Yani tandır ve güveç kabı yaptıkları kızıl toprak olan kildir.Sizler bu tabakayı bazen erezyona doğa olaylarına maruz kalmış olan zeminde 30 cm sonra bazen ise 60-70 cm lerden sonra görebilirsiniz.Bunu görmek ustamında izah ettiği gibi kısa bir derinlikten sonra mezardasınız demektir.
Her zaman için malzeme mezarda olmaz.Çoğu zaman malzeme ile mezar farklı yerlerde ama yakın olurlar.Bazen bir kısım mezarda büyük çoğunluk ise dışarda kendi başına farklı bir yerde olabilir.

Unutmayalım ki binlerce yıl geçse dahi işlem görmüş bir toprak bir zemin üzerinde gezdiğimiz yer yani 50-60 cm kadar sıkışmaya maruz kalır doğal toprak görünümü verir.Bu derinliklerden sonra veya daha az derinlikte toprak kendisini belli eder işleme maruz kaldığına dair.Tabakaları açılan alanın yan kısımlarında şeritler halinde görebiliriz.Bazen olur kumla karışık çakıl gibi ince eleme bir tabaka hemen üst tabakadan sonra bu tabakalardan sonra elenmiş tabakalara ulaşırız.
Bazen Roma Ermeni veya Bizans mezarlarında veya değerli olan noktada açık renkte olan kill tabakasını görürüz ki bu baya sıkıştırılmış adeta bir zemine şap çimento atılmış gibi olur ki çalışmasıda gayet zahmetlidir.Fakat doğru yerdesinizidir.

Bazende değerli noktalarında mezar demiyorum değerli noktalarında bu kill tabakası yerine horasan dökme vardır ki malzeme bunun altında kalır.kimileri der ki bunun kalınlığı 60-70 cm leri bulur ben şahsen bu görüşe katılmıyorum.Bu horsan tabakalarında kalınlığı ortalama bir karış olur ki 21 cm dir .

Gelelim önemli noktalara örneğin eşkiya gömülerinde ki tabakaya .Buralarda bu tabakaların yerini SERPME alır ki serpme dediğimiz olay zemine bazen ufak salların serpilmesidir sanki dağdan kopan kayaların parçacıkları bir yere bir iki el arabası kadar birikmiş gibi durur.Bazen bu iki blok kaya arasındadır taşınabilir kaya parçaları doğala uyumhalinde serpinti doldurulmuştur.Bazen bir ana blok kaya çaprazında dik inen bloğun dibinde sanki kum çakıl birikintisi oluşmuş gibidir ki bunlar açılmadan alttaki girişe kavuşulmaz.

Sonuç olarak tabakalar kutsal sayılan topraklardan oluşur.Tabakalar bazen çakıl bazen sal parçalarıdır yerine işlevine görev yerine saklama koşula göre hepside tabaka sayılır.Buraya ek olarak tabakalara serpmeyide ekledik.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst