Eminağa Değirmeni - ( Baş Değirmen )

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Burası 7 . bölgedir.

Bölgeye doğudan giriş yaptığımızda düz bir sazlık alandan sonra nerdeyse gökyüzü ile birleşir hali andıran koca uçurumdan sonra önümüz dağlar keser.Böylesi bir noktadan vadiden su yatağından girişi yapar isek İlk kuzey sağ cenabımızda kalan nokta zirve yeri Halkalı kayadır Ve alt kanatlarında mahzen birde namlı sinekli mağara civardadır.Bu halkalı kayanın kuzeyinde de tarihi kervan yolu geçer.

Yolumuza batı istikametine doğru devam eder isek Karahasan köprüsünde 3 harfli şifreli Harasahasan yazısını çerçeve içerisinde görüp altında 2 satır Greek Roma yazısını okur geçeriz.Burada ki iş ve görsel coğrafi konumlara değinmeden geçeceğim @R00T olarak.

Burdan da karahasan köprüsünüde geçip su hattı boyunca vadiden batıya ilerlediğimizde 45 dakıka aşımlık bir mesafede suyun güney cenabında bir kaç evlik bir harebe göreceğiz.Buraya varmadan bir tepe vardır ki bunda saplı farklı renkte bir kaya vardır. İşte demektir ki Eminağa kışlasını bulduk .Harebe ile renkli saplı kayanın olduğu tepe yakındır.Bu tepe civarında bir küflü denilen kükürtlü su çıkmaktadır.Buna yakın yine aynı yönde ki kuru derede Blok büyükçe kayaları görelim.Eminağanın değirmeni bu kayalardır ki işaretli yüzü güneye bakmaktadır.Rampadadır.

Burda ki kayalara geldiğimizde üzerinde ip gibi bir oluk yan cephesinde bir karışa yakın 21 cm eder bende. 21 cmye yakın bir kanal ki kayayı yanından dolanır yan göbek cephesinden. Kayanın üstünden altına doğru tam 41 adet burgu delikleri vardır ki zikzak yapar 41. oyma vurgu kayanın altına gelir ki burası senin ana girişindir.

bunun karşı istikametinde bir ayı vardır ve başka işler vardır.bunlardan bahsetmeyeceğim.
Asıl mesele eminağa ve oğluna ait olan lahitler için tekrar karahasan köprüsünün düzlük tarafında ki ayağı muhitine dönmen gerekecektir.

emin ağa değirmenin karşısında bir kayada dolap resmi vardır ki buda oyma çizimdir.
Emin ağa değirmeni böyle bulunur ve aynen bu şekildedir.Bu hakikat 7. bölgeye aittir.

Heda

Moderatör
Moderatör
Emeğine sağlık ustam . Eşkiya belgelerine yıllarını vermiş insanlar tanıdım ama nedense hep benzetme yapıldığını düşündüm . Benim elimdede bazı fotokopi haritalar var müsait zamanda foruma atarım.

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
emin ağa değirmeninin iki tarafı kayaya oymadır üç basamakla içine girilip dokuz basamakla çıkılmaktadır. Emin ağa değirmeninin yakınlarında bir değirmen daha vardır, değirmen arkının soldan 9 basamağı vardır, domuzluk ayağının içinde sağ tarafta duvarda 9 civcivli tavuk ve onlara saldırır vaziyette bir yılan resmi görürüz.

Değirmenden çıkan suyun sağından gelen bir yanına topal ayı ile çubuğu ensesinde sokulu sopası yere dayalı def ile ayı oynatan ayıcı resmini görebiliriz. Buradan 23 adım karşıda ayının ayağını işledik bu değirmenin önünde yarık kaya ile bir binek taşı mevcuttur.

Değirmene sırtımızı dönüp binek taşının üzerine çıkarsak karşıda küçük bir mağara görürüz. Bu mağaranın kapısının yanında kesme bir yol yaptık, mağaranın kapısı 2 insan geçecek genişliktedir üstüne çift öküzü küçük bir çocuk çeker vaziyette resimlenmiştir.

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Hiç bir usta nerdeyse gerçek bölgeye ulaşamadı.bunu net bilirim.Ama diğer kalan 6 bölgeden bazılarına ulaştılar ki malzemede aldılar yani.

trt123

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Hayatta hiçbir şey kesin değildir.orayı bilen ve ulaşan ben gittim demez belki bulunmuştur...