En Değerli İlim Kitabları Endülüs Emevileri Döneminde !!!

Mfcs2010

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Bir kere İslâm’ın ana kaynakları çok kuvvetliydi. İslâm’ın temelinde öyle büyük güçler vardı ki; siz gidiyorsunuz İspanya’ya yerleşiyorsunuz ve orada inancınızdan aldığınız güçle büyük bir medeniyet meydana getiriyorsunuz. Avrupa Endülüs’e bugün hâlâ gıpta ile bakıyor. Avrupa’da radyolojinin kurucusu olan Madam Curie, “Müslüman Endülüs’ten bize 30 kitap kaldı, atomu parçalayabildik. Şayet yakılan bir milyon kitabın yarısı kalsaydı çoktan uzayda galaksiler arasında geziyor olacaktık. Orada bilim sıfırlanınca, biz yeniden sıfırdan onların yüzyıllar önce keşfettiği şeyleri bulmaya çalıştık ve yüzyıllar kaybettik.” diyor. Çünkü İslâm dünyasında iki büyük felâket vardır: Moğol istilâsı ve Rekonkista; İspanya’nın Avrupalıların tabiri ile geri fethi... Bu iki dönemde bitirmişlerdir her şeyi. Meselâ İspanya’da “Tavaif-ül Mülk” Beylikler dönemi vardır. İspanya’daki Endülüs parçalanmış ve küçük küçük beylikler haline gelmiş. Bizim Anadolu ikinci dönem beylikleri gibi. Sevilla’da bulunan Haçlı Kralı, o günlerde diyalogla ömrünü uzatan Nasrî hükümdarının Granada yani El-Hamra Sarayını geziyor. Deliriyor adam! Rüyasına bile giremeyecek bir saray. Ne yapıyor biliyor musunuz? “Aynısından ben de istiyorum. Sizin mimarlarınız gelip bana da aynısından yapar mı? Yapacağınız sarayda bu duvardaki yazıları da istiyorum” diyor. “Fakat yazılar Âyet-i kerîme sen Hıristiyansın...” Bunu da biliyor! “O zaman içinde âyet geçmeyen bize ait ifadeler olsun, fakat sizin harfleriniz ile yazılsın” diyor. Bizim harflerimize bile hayranlar... El-Hamra Sarayının bir binalar bölümü, bir de “Elbeyzin” diye adlandırılan bahçeler bölümü vardır. Yani yazlık saray ve kışlık saray diye ikiye ayırmışlar... Dünyada hiçbir medeniyette su bu kadar güzel kullanılmamış. Bir de çok insanî ve fıtrîdir. Ayrıca saray deyince öyle büyük yapılar falan yok. Bizim Kastamonu’dan, Kütahya’dan bir konak gelsin aklınıza. Öyle çift katlı bir konak, üst katında taraça sedirler önünde bir balkon var, oturup kahve içiyorsunuz... O kadar detaylı düşünmüşler ki; hani merdivenlerin kenarında korkuluk olur ya, işte öyle duvar şeklinde taş bir korkuluk var. Korkuluğun en uç kısmı zikzak bir şekilde oluk yapılmış ve o zikzaklardan su akıyor. Siz merdivenden çıkarken iki kenardan da durmadan kulaklarınıza ılık ılık su şırıltısı geliyor. Günümüzde de kullanılıyor. Peki şu an Elhamra’nın ne kadarı ayakta? Onda biri! Çünkü Endülüs işgal sonrası orayı ele geçiren Kirli İzabel (İzabel de Katolika) bir süre orda kalıyor...

Not: Yeni asya Gazetesinden alıntıdır.
sunum ve anlatım yerel radyo kanalı Bizim radyodan naklen yayınlanmıştır.

Bilgi ışıktır...

Son düzenleme:

Mfcs2010

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Kalan kitablar nerde acaba 30 adet konusu neydi bize ait ve bizde olmayan ilim bilgi yüklü eserler nerde saklanıyor ???

R00T

Moderatör
Süper Moderatör
Ahir zamanda Cebrail a.s 10 defa iner yeryüzüne Efendimiz s.a.v den sonra bu 10 defanın her inişinde bir güzelliği kaldırır yeryüzünde Allah emri ile.Biride ilimdir.Biride berekettir.Biride irşaddır.

Üst Alt