Ermeni Evlerini Tanıyalım

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,182
4,326
118
Ermeni evlerinde para saklama yerleri diye yıllardır yazdık çizdik. aslına bakılırsa en önemlisini hep pas geçtik oda ermeni evlerinin mimari yapısı.

mimariyi bilirsen işe 1 adım önde başlarsın, girüşlerin konumu çok önemlidir mesela, konak tarzı giriş varsa bu kesin zengin evidir, balkon altına çekilmiş girişler orta gelir seviyesine ait kişilerin evleridir, girişler yağmur, çamur gibi iklim şartlarından etkilenmesin diye balkon altına çekilmişse işte bu evlerin kapı eşiğine bakarsın.

Konumlarına Göre Girişler ve Özellikleri

Cepheyle aynı düzlemde olan girişler, Cepheden içe çekilen girişler, Cepheden dışa taşan girişler, Düz lentolu girişler, Kemerli girişler gibi bir çok çeşidi vardır.


Girişlerde taş, ahşap ve metallere çok dikkat etmeliyiz. . tokmak, kilit, çivi gibi metal aksamlar tek tek incelenmelidir. Özellikle kitabeler vardır bizim aradıklarımızda tam olarak bunlardır. kitabelerin yazıldığı taşise bu taşa bakın ya mermerdir yada granit. o e evide iyi araştırın aynı taştan var bazen çekmece gibidir.

şimdi esas can damarını yazayım. pencereler.

Dikdörtgen, kare, oval, üç dilimli (yonca şeklinde), yarım daire ve yuvarlak gibi çeşitli şekilde pencerler vardır. salon penceresi çok önemlidir bu ğencereden baktığınızda çok şeyler görürsünüz. tabi işi anlarsanız anlamazsanız sadece avluyu, kuyu ve dut ağacı görürsünüz. birde bu pencerelerdeki süslemelere bakın, çoğu dinsel semboldur ama arada kaynayan define işareti vardır bunu diğerlerinden ayırın. aynısı kapı girişindede olur. dinsel semboller ile define işaretleri birbirine girmiştir ayırıp paranın yerini bulmak sizin becerinize kalmıştır.

Odalara gelince genelde salon yatak odası ve mutfaktan oluşur. kiler dediğimiz mahzen varsa mutfağın altındadır, bu bazen şarap mahzenidir. evin içinde ise metfağın altında dışarıdaysa avlu içinde biyerdedir. tabi bu her ermeni evinde olmaz. mevzuların çoğu giriş kapısı, ocaklık, ocak altındaki taşın altı. baca taşıında. kilerde. bu iç ihtimaller esas çoğunlık para avludadır kuyu ve yaşlı ağaç yakınları ilk sıradadır.

7802243.jpg
 
  • Beğen
Tepkiler: R00T ve Cann