Eskiden ölüler nasıl gömülürdü

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Eğer defineciysen eski mezarlarda ilgi alanındadır, aslında mezar kazan defineci değil mezarcı olarak geçer biz defineciyiz önce bunu ayıralım.

Her ne kadar defineciyiz desekte antik mezarlarda ilgi alanımıza girer kazmasakta içini merak ederiz. Olurda define kazarken mezara denk gelirsiniz diye bu konuyu ele alma gereği duydum. Mezarın değil cesedin pozisyonu nasıl hemen yazalım.

3 farklı gömü tipi vardır, bunun en yaygın olanı hocker gömü tipidir, bu tipte gövde ekseni ile uyluk kemiği ekseni arası daraltılmıştır, ayaklar pelvis kemiğine değecek şekilde yakın durmaktadır. Diğer bir deyişle büzüşmüş ya da ana rahmindeki pozisyona alınarak mezara yerleştirilmiştir.

Diğeri ise dorsal adı verilen tiptir. Bu tipte bacaklar sağa ve sola bükülme göstermez dümdüzdür. ceset sırt üstü yatırılır.

son olarak toplu gömü yada çoklu gömü adı verdiğimiz gömü tipi vardır, bu en çok toplu olümler sonrasında yapılan gömü tipidir, savaş yada salgın hastalık. Birde roma döneminde toplu mezarlar vardır, yönetim şehrin dışına büyük bir kuyu açar burası mezar olarak kullanılırdı. gariban insanlar mezar kazacak imkanları olmadığı için roma böyle bir çözüme gitmiş.

Bu günkü teknolojide bile mezar kazmak bazen zor olabiliyor. Ben belediye kepçesinin kayalara denk gelip 2-3 yer denediğini biliyorum. Cenaze namazı kılındı millet yola çıktı biz hala mezarı hazırlayamadık. Elimizde koca kepçe var üstelik defineciyiz, adam utanır. Bunu düşünürsek romanın neden böyle bir yöntem kullandığınıda anlamış oluruz.

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Emeğine sağlık ustam.