Eşkiya Belgeleri

kursatmx

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Üstadlar merhaba internette eşkiya belgelerinin daktilo ile yazıldığını gördüm bu defter tek bitanemi bir kişimi yazmış bunu yada nerden bulupta bu şekilde detaylandırmış devlet arşivimi yazılanların doğruluğu nedir

alipasha

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Üstadlar merhaba internette eşkiya belgelerinin daktilo ile yazıldığını gördüm bu defter tek bitanemi bir kişimi yazmış bunu yada nerden bulupta bu şekilde detaylandırmış devlet arşivimi yazılanların doğruluğu nedir
Aslı Osmanlıca diye biliyorum. Devlet arşivini bilemem ama mitcilerin elinde envai çeşit belge var diye biliyorum fakat bize faydasi yok

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Asıl belgenin türkçeye çevirilmiş halidir, belgenin aslı nerede bilen yok, çeviri yaparken bir çok kelime karşılığı bulamadığı için benzer kelimelerle süslenmiş. il ilçe köy kasaba adları varsa bunlar karşılığı doğru kelimelerdir. en azından hangi ilde olduğuna dair bilgi verir. fakat para yeri konusunda pek faydalı olacağını sanmam.

balkaya34

Operatör
Asıl belgenin türkçeye çevirilmiş halidir, belgenin aslı nerede bilen yok, çeviri yaparken bir çok kelime karşılığı bulamadığı için benzer kelimelerle süslenmiş. il ilçe köy kasaba adları varsa bunlar karşılığı doğru kelimelerdir. en azından hangi ilde olduğuna dair bilgi verir. fakat para yeri konusunda pek faydalı olacağını sanmam.

Selam ustam : para yeri verir mi usta bu ALTIN adam bildiği altın yerini başkasına söylermi, Eğer söylediyseler yalandır, O yer kakkinda daha fazla bilgiye sahip olmak vede orada bir tahribat olmuşmu onu anlamak için bir noktaymış gibi söyler ve zaten bisey çıkmayacak, Burdan bişiy çikmadı etrafında da kırık bozuk bir yerde yok der arazideki şahıs, Böylece o yer hakkında istihbaratını yapmış demektir