Eşkiya Belgelerindeki Kurtlar

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,182
4,326
118
2 kurt buldum bunlar eşkiya belgelerinde adı geçen kurtlar olabilir, belgelerdeki kurtların özellikleriyle uyup uymadığını araştıralım.

Belgede kurttan şöyle bahsediyor.

Tepe biyer olmalı, tepenin altında çınar ve kızılcık ağaçları var bu ağaçlara yakın ana kayada kurt kafası resmi vardır.

yine kurt.

kurt tepe yolu hafif meyilli olup çevresi ağaçlıktır daha ilerde rengarenk kesme taşlar göze çarpar tepenin ortasındaki kayada üç dört adım büyüklüğünde bir kurt resmi vardır, ağzı açıktır kafası yola bakar bu bizim kılavuzumuzdur, bu yolu izlersek bir sahipsiz tepeye ulaşırız bu tepenin üst tarafında sivri bir mezar vardır.

yine kurt

Kurt tepeye çıkan bir yol vardır,. Çıkarken de kesme kayalar arasında tepenin orta kısımlarında yolun dibinde yatar bir kayada büyük bir kurt resmi görürsünüz. Kurdun ağzı açık ve salyaları akar vaziyettedir, bu kurt ana mahzen kapağıdır, buraya yakın bir dibek taşı içinde Wolçanın mühürlü putu birde insan kafası vardır, bir kılıç resmi yapılmıştır, bu dibek taşından kurt tepenin mahzenine inilir. Bu kapıda tuzaksızdır, karşısındaki yolu takip edince, doğru tepe üzerine çıkarız. Burada sivri bir mezar vardır, bu mezarda karışık altın ve ziynetle doludur.

Yine kurt,

değirmenin üzerinde korkunç bir kaya üzerinde kurt resmi vardır, bu kurt resminede bir miktar mücevherat gizledik. Kurt resimli taş kılavuzludur, bu kaya değirmenin üzerine düşecek şekilde, değirmenin ön kısmında manda gibi siyah bir kaya var, bu kayanın üzerinde yine bir kurt resmi olduğunu görebiliriz, burada oldukça bol miktarda mücevherat vardır.

Kaç tane kurt adı geçiyor, bakalım bu kurtlar uyacakmı,

kurt kafası.jpgeşkiya belgeleri kurt.jpg

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
5,344
10,223
118
Evet birisi klavuzlu olan biri ağzı açık salya tabiri ile dili dışarda olan.
Birisi ki Değirmende Bu Değirmenin asıl adı Alibey değirmenidir.Alibeyde ki kaya olarak temsildir.
Diğer ikisi hakiki kurt ve başıdır.

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
5,344
10,223
118
Evet arşivli ise doğrudur.Bakalım bölgeye uyumu nedir. o önemli

• Beğen
Tepkiler: balkaya34

balkaya34

Operatör
17 Mar 2019
2,562
3,430
118
Kurt çokta hangi kurt hakiki onu bulmak lazım. şimdi balkaya gelir benim kurt gerçek sizinki sahte der dur bakalım.

Selam menderes ustam : Ben hiç kurt görmedim, Kurt işaretleri hakkında hiç bir bilgim yok ,Yalnız çok eskiden beri Kurtbaba türbesi aranırdı bunu bulan görende olmadı, Bulgaristandan KEMAL EKER adında birisi sadece bu kurt babayı aradı bulamadan hakkın rahmetine kavuşdu. Bu türbe veya Sıradan bir mezar olabilir yalnız BU mezarın baş taşı geriden bakdıginda kurta benzer derdi ve YANINDA su kaynağı olacak derdi. Bulamadı. Root ustanın anlatımına dikkat ediyorum onun anlattığı Kuş kayasinin yanındaki Bize göre sivri mezara uyuyor, Sivri mezar a birlikde gittiğimiz arkadaşın birisi bu kayalık kurda benziyor dedi ,digeride bu kartala benziyor dedi ama benim kurt konusunda bilgim olmadığı için bize göre SİVRİ MEZAR .Root usta nin anlatımına çevreyi anlatısina bakarsak yer oraya cok uygun.Saygılar

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,182
4,326
118
Balkaya usta öncelikle bu belgeler üzerinde yaptığın çalışmalardan dolayı seni tebrik ederim. site arşivimize yaptığın katkılar taktire şahandır. sen ve root ikiniz için geçerli.

Evet kurt görmemiş olabilirsin belkide kayanın kendi kurttu, belkide yok ettiler bilemeyiz. senin bölgende kurt adı geçiyormu ona bakmak lazım. mesela top koru, erikli yayla bu civarda kur adı geçiyormu ?

balkaya34

Operatör
17 Mar 2019
2,562
3,430
118
Balkaya usta öncelikle bu belgeler üzerinde yaptığın çalışmalardan dolayı seni tebrik ederim. site arşivimize yaptığın katkılar taktire şahandır. sen ve root ikiniz için geçerli.

Evet kurt görmemiş olabilirsin belkide kayanın kendi kurttu, belkide yok ettiler bilemeyiz. senin bölgende kurt adı geçiyormu ona bakmak lazım. mesela top koru, erikli yayla bu civarda kur adı geçiyormu ?

Selam Menderes ustam : Root ustanın bahsettiği Sarı meşelik, Ve Ana kayadan oyma Çocuk mezarı gibi bilgileri kurdun etrafında anlatınca Kuş kayasinin yanındaki SİVRİ MEZAR dediğimiz yeri andırıyor, Aslında kurt kaya veya kurt kale veya Kurt herneyse bunun hakkındaki sizlerin ve sitedeki arkadaşların yazdıklarında, KURT hakkında net bir tanıtım yok. Bahsi gecen kurdun cevresindeki isaretler anlatılırsa arama alanımız daralır. VE çözebiliriz mesela Sarı.meselikden bahsediyor, Sarı meşelik haramı derenin başlangıç ucu üst noktası, Burada kayadan oyma Çocuk mezarı olacaksa bu haramı derenin başlangıcında bir gol.var bu göle sadece kar yağmur suyu dolar ,Eşkıyalar kaçarken Uzerindekileri bu göle boca ettik dediği goldür ve sonrada buradan almak icin calisdiklarıni ve alamadiklarini burada ebedi kalacak dedigi yer. Bu gölün uçurum tarafında ana kayadan oyma çok güzel yapılmış bir çocuk mezarı var, Bu mezar ana kayanin önüne dikildiğinde bir metre kadar yukarda yani benim döşüne denk.gelebilir yüksekliktedir.Root bahsettiği yer burası olabilir eğer öyleyse sivri.mezar dediğimiz yerde Kürt kaya dır bunun arkasında Direkli.magra var ,Ve daha birtakım işler var,

balkaya34

Operatör
17 Mar 2019
2,562
3,430
118
Selam. Balkaya ustam.. bulgaristan kaynaklı giren çok eşkiya belgesi mevcut... Ne şekilde arandığını belirtir isen belki görüşler ortaya çıkar...

Selam KURTAGA ustam : Bu belgelerde bir nizamlı intizamlı arama şekli yoktu, Bu sitede veya bir başka sitelerde define hevesi olan arkadaşların yazdığı gibi.Mesela birisi ALİBEY değirmeni arar. Bir başkası KARAHASAN köprüsünü arar,kimisi KURT kaya veya kaleyi arar, Yani bir nizam.üzerine aramadılar, Daha öncede yazdığım gibi,Bulgaristandan gelmiş KEMAL EKER kurt babayı arıyordu. Yanı bozuk düzen bir arama şekli vardı, Ben 1982 de AGRI DIYADINDE karahasan köprüsü aradım ordaki köprü nün üst tarafında LAV Akmış dağı delmiş karşıya geçmiş ve bu köprü nün tabanı,tavanı, sağ ve sol yanı demirden yapılmış gibi tabiidir ,Vel hasıl bilinç siz arama böyle. Saygılar ustam

balkaya34

Operatör
17 Mar 2019
2,562
3,430
118
Selam balkaya ustam.. mevzu siz olunca bilinçsiz demeyelim ki sizin davranış şeklimiz takdire şayan... biz yetersiz bilgi diyelim... sizin bölgenizde mutlaka kurt olmalıdır.. Bu figür olabilir vari benzetme olur veya dikkat ediniz kurt ismi ile anilan alan olabilir.. kurt alanı kurt bükü kurt yalagi vb olabilir...

Selam ustam : Bu konuyu cevremde araştıracağım