Eşkiya Volçan ve ekibinin Kullandığı İşaret Teknikleri

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
5,417
Tepkime puanı
10,459
Puanları
118
R00T : Çok Özel bilgi içerir .
Bilindiği üzere Volçan ve arkadaşlarının çalışmalarını çok kimseler aramıştır.Aramayada devam edilmektedir.Volçanın adamlarının basit hedilerini alanlar olmuştur.bunların onların işi olduğunu dahi bilmemişlerdir.Sonuç Allah'ın nasibi.Bir iki hafif malınıda bilinçli ustalar almıştır.Farklı bölgelerdeki işlerinden kalbur üstü kesim baya birşeyler almıştır ki bunlar hakikat bölgesinde değildirler.Volçanın gömüleri peşinde ömür tüketen fakirlikten yan yatanlar çile çekenler olmuştur.Rahmetli olanlar bu işten kendini emekli kabul edenler olmuştur.Fakat bende varım diyip yola düşenler olmuştur.Sonuç olarak diyeceğim şudur ki çok önemli bir mevzu olarak Volçanın kullandığı işaretleri tanımak gerek.Tanıyan kişi gerçeği yalan olandan ayırır.Son dönemlerde özellikle sahte tavuk civciv yada farklı işaretleri gösterip birilerini bir şehirden başka bir şehre sürükleyip perişan olmalarına sebep olan zalimlere karşı bu bir faydalı ve koruyucu bilgi olacaktır.
İşaretlerini Tanıyalım:

1- Bizans -Roma işaretlerini hazır bulup kullanmıştır.

2- Kabartma tekniği kullanmıştır.

3- Oyma tekniği kullanmıştır.

4- Oyma içinde oyma tekniği kullanmıştır . Bunu izah edeyim daha iyi kavramanız için.Bu oyma içinde oyma bildiğiniz bir mezar oyması içinde ki daha derinde olan bir küçük oyma değildir.Bu teknik ışık gölge yardımı ile çalışır.Günün belli saatlerinde kısa süreliğine istenilen görüntü oluşur ve o zaman dilimi dışında görünmez.Bu çok muthiş heykeltraş ve geometri ustlarının işidir.Evet gerçek sanatçı işidir.Güzel bir örnek ile anlamlandıralım.20170725_153829.jpg20170725_153218.jpg
Evet büyük fotoda ki görüntü ile küçük olan aynı şey ve aynı yer.Ve arada geçen süre çekimlerde 2 saat kadar.Küpe benzettiğin şey yani oyma ne olmuş 2 fotoğrafta.

5- Doğal kayayı benzetip bırakma yada benzeyeni değerlendirme Vari Taşlar.

6- Ağaç gibi sabit canlıyı kullanma.Tarla ,çeşme ,Nehir ,Kervanyolu , Hazır kale ve Höyükler ,Kiliseler vb. Sabit noktaları hazır bulup kullanma.

7- Dikili Kayaların Gölge Boylarında belli saatlerde oluşan görüntüyü kullanma. (Çok Önemlidir Arar arar bulamazsınız.Ancak ustası bulur görür.Batıda son noktada kız çeşmesi-Güğümden su döken kız.Bunlar ; çalışılmış özel hazırlanmış kayaların gölgesi olarak belli saatlerde çıkar ve sadece benzetme yapılır.

8-Mağara içlerinde sadece ıslatılarak görünen işaretler.Haricinde doğal kayadır bir şey göremezsin.

9- Sabah ve akşam saatlerinde Gün ilk doğarken ışığın ilk vurduğu noktadaki kara taşlardaki çıkan işaretler.Bunları açıklayayım çalışma tekniği olarak öğrenilsin diye.Bu işaretler hayvanı dağlamak gibidir. Vucutdaki bir yanık izi gibidir.Bir kaç milimetre santim bile değil bu ölçülerde bir özel oyma tekniği barındırır kendisinde.Ve en gerçekçi en realist çalışmalar bunlardır.fino köpekleri buna iyi örnektir.Kıl tüyüne kadar herşey işlenmiştir.Defcili Ayı da bu kategoridedir.Gerçek sanırsın.Ve en kısa süre olarak görünen bunlardır.Örneğin 15-20 dakika.

10- Metal madeni parçalar(Çiviler halkalar kazıklar çingene çivileri.)Bunları tanımak için tamamlayıcı unsurlarının yerli yerine oturması gerek.Yoksa başkalarının işi ile benzetip Volçan işi sananlar çok oluyor.

11- Kök boyalar ve metalik sınıfa giren doğal boyalar.Anlayanlar teşhis edip tamalayıcı unsurları ile beraber farklı mevzu işlerden ayırt edebilirler.

12- Daha söylenecek çok şey varda Bu kadar sanırım aydınlatmaya yeterdir.

Saygı ve Sevgi ile kalınız.
 

aga_0074

Emektar_Defineci
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
17 Ocak 2019
Mesajlar
344
Tepkime puanı
783
Puanları
98
Konum
MEZOPOTAMYA
Yaw kardesim oyle bir yazdin ki ,ben oyle mutlu oldum ki,benim cok sevdigim kiymetlim deger verdigim bir dayim vardi Tevfik o saandim birden...
 

Szihoprenic

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
464
Tepkime puanı
1,050
Puanları
98
Emeğine sağlık ustam güzel ve değerli bilgiler
 

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
5,417
Tepkime puanı
10,459
Puanları
118
Hani mütevazilik için değil yada ukalalık değil.Bu bilgiler kimsede yok ve bilmezler.Biliyorum diyende yalan söyler.Ben burda Ümmeti Muhammede gerçek bilgiler aktardım.Gayret bizlerden Başarı Allahtandır.
 
Üst