Gemi Şeklindeki Kaya Ne İşaretidir?

Y2J

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
28 Ocak 2019
22
54
16
Kolay gelsin.

Biz bundan ne anlamalıyız?

• Beğen
Tepkiler: R00T

SuNSeT28

★彡 (O Dağlarda) 彡★
Yönetici
Süper Moderatör
10 Mar 2019
2,289
5,292
118
Κερασούντα
Götürmüş derken taşı yanındaki dereye atmış. Taşın bulunduğu yer belli. Çukur var. Üstünde babamın dediğine göre mengene taşı varmış.
Selamün aleyküm.Derede duruyormu o kaya?Bu kayanın bulunduğu alandan,bir kademe daha yüksek olan alanda detaylıca incelemelisiniz.Ancak burada benim favorim kayanın kendisi.Kepçeci o taşın değerini bilseydi.Onu dereye değil evine götürürdü.Bende bu şekilde yorumladım.İnşallah ne demek istediğimi anladınız.Selamlar.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet1977 ve R00T

Y2J

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
28 Ocak 2019
22
54
16
Selamün aleyküm.Derede duruyormu o kaya?Bu kayanın bulunduğu alandan,bir kademe daha yüksek olan alanda detaylıca incelemelisiniz.Ancak burada benim favorim kayanın kendisi.Kepçeci o taşın değerini bilseydi.Onu dereye değil evine götürürdü.Bende bu şekilde yorumladım.İnşallah ne demek istediğimi anladınız.Selamlar.
Bakayım ustam.

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
5,344
10,223
118
Kolay gelsin.

Biz bundan ne anlamalıyız?
Gemiye benzer Taş Nedir Ne Değildir.

Bu Şekilde ki kayaların aslı pagan dönemi megalit mezar alametlerindendir. Daha sonraları bu gelenekler ve sistemler hristiyan Roma Bizans içinde de var olmuştur.en namlı şekilleri Ermeni krallığındadır desek yeridir.Bu krallık sınırları sivasa varır kuzeyde gurcistan doğuda iran sınırana dektir .
Bazen Gemiyi yani kayığı andırır bu sal kayalar 5 metreden uzun olabilir . Genelde 1-2 metredirler bazen daha ufak temsili olanlar vardır . Yerde yatan fügür kesimli kayaların yanında birde çeşme havuzunu kayığıandırır tekne kesimli kaya olur ki bu nokta mezar ve kutsama alanının basit bir prototip şeklidirler. Bazen koruyucu hayvan fügürleri dediğimiz alanda bulunur tekne gemi kesimli kayalar. Sonuç itibarı ile mezar ile dinsel rütüel ile alakalı sal gibi kayalardırlar. En büyükleri bile yarım metreden kalın olmazlar. ortası çukur uçlara doğru bombeli tekne gibidirler.

Eğer su yatağı içinde ise gemi gibi kayalar Dikkat tekne kesimli kaya değil köprü gibi basıp geçme amaçlıdır ki paraları olabilmesi için bu kayalarda işaret olmalıdır. Bazen paraları yakın yerde ki bir blok kayada olur . Lakin bunları suya belkide başka kavimler sonradan bölgedeki megalit mezar alanlarından getirip suyu geçmek için kullandılar .Görmeden bilemeyiz.

Sonuç . Görmeden ne olduğunu söyleyemeyiz. Bozulmuş bir düzeneğin ardından düzenin yeri tespit edilemez.