Gradiometre Manyetometre Ve Diğerleri

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Sorum şu, bir çok yer altı görüntüleme yöntemleri var, son zamanlarda manyomerte yeşillenmeye başladı, aslında en eski yöntemlerden biri, eskiden manyometreler metal ayırmazdı sadece demir çelik gibi kütle metallerin tespitinde kullanılırdı şimdi nasıl bilmiyorum. gradiometre desen ona keza, Elektromanyetik var Elektriksel direnç var, rizivite var nedir bunlar ? sismik, gpr hadi onları biliyoruz. bazen göz atıyorum çoğu arkeolojik araştımalarda kullanılıyormuş en verimlisi hangisi, en azından defineciler için. yani ben kabaca bişeyler çıkardım diğer görüşler nedir onları almak istiyorum.

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
@Kaan5557 ustam gelsinde Gradyanometre ve benzeri konularda inşaAllah bizi bilgilendirsin.Sanırım kendisi daha çok gpr mantığını açıklamıştı.Bunda da genel bir bilgi talep ediyoruz.
İlgisi olan bilgisi olan ustalarımız yorumlar ekleyeceklerdir.

Nokta..

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Sorum şu, bir çok yer altı görüntüleme yöntemleri var, son zamanlarda manyomerte yeşillenmeye başladı, aslında en eski yöntemlerden biri, eskiden manyometreler metal ayırmazdı sadece demir çelik gibi kütle metallerin tespitinde kullanılırdı şimdi nasıl bilmiyorum. gradiometre desen ona keza, Elektromanyetik var Elektriksel direnç var, rizivite var nedir bunlar ? sismik, gpr hadi onları biliyoruz. bazen göz atıyorum çoğu arkeolojik araştımalarda kullanılıyormuş en verimlisi hangisi, en azından defineciler için. yani ben kabaca bişeyler çıkardım diğer görüşler nedir onları almak istiyorum.
Menderes usta bana ozel mesaj atarmısın Rıca etsem. @MendereS

Kaan5557

Santraç_Doğa
Süper Moderatör
Menderes ustam ortadan oyle guzel yazmiski...bizde ayrintiya girmeden ortadan saga sola sabuna suya pek dalmadan yazalim..Konu gercekten cok ama cok detayli..bizi ilgilendiren kısmi definecilikte kullanim....bizim camiada kullanilirmi uygunmu...
Menderes ustam yazmiş..manyetometre bugunlerde cok yesillendi diye...aksini dusunuyorum...bundan 5 alti yil once cok daha revaçtaydi...define sitelerinde oldugum muddetce bu furyayi durdurmaya calistim...cunku manyetometre ile cok calistim...her arazi sartlarinda testlerini yaptim...ama surasi cok onemli piyasadaki anli sanli manyetometrelerle ...ki bu manyetometreler aslinda pek adi manyetometreler...yani cok kotuler...efendim bu cihazlar adi ustunde dunya uzerinde manyetik alanlarin olcumunde kullanilir...hassasiyetleri demir ve turevleridir...degerli hicbir madene yonelmezler...bosluk bulmazlar...bu konuda bir parantez acayim...arkeoloji bilgisi olanlar bilir...eski roma tuglasi yapiminda iceriginde demir tozlari ve cevheri varsa ki vardir...bu tugla kiremitten bir mezar yapilmissa mezari bulur..bosluk olarakk degil...demiri goreceginden bulur...umarim konu anlasilmistir...
gradyometreler eski yapilarin temellerini bulmada yardimci olur lakin en iyi gradyometrenin gorebilevegi maksimum derinlik 2 metreyi gecmez...hani piyasada onlarca metre demeleri gercegi yansitmiyor bunu herkez bilsin...
EM cihazlari elektrik vererek elektrik yuklerin hareketiyle manyetikalan olusturma uzerine bir cihazdir ki...bir yerde rezitivite ve manyetometrenin arasinda bir yerlerde...cok tartisma goturur...daha cok gssi firmasinin bu konuda yatirimlari ve uretimleri var ki arkeolojide pek kullanilir...rezitivite dedigimiz zaten elektiriksel direncdir ki en saglam veri alan veren cihazlardir...ama kullanim zorlugu ve arazide pek zaman almasi dezavantajdir...simdilik bu kadar ...herkeze saygilar...

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
kaan usta bilgilendirme için tşk ler, o kadar çok görüntüleme sistemi çıkmışki anlatamam bir çoğunun hangi yöntemi kullandığı bile belli değil, varda var. bunların işe yarayanları ve yaramayanları ayıklamak lazım.

birde sismograflar var depremi veya yer hareketlerini ölçen cihaz. yazalımda yakında bunuda tümülüsü buluyor diye yedirmesinler.

Kaan5557

Santraç_Doğa
Süper Moderatör
Ustam haklisiniz ..inanin bu alemde zengin olmak kolay...oyle bilgi kirliligi var ki evinizin bodrumunda bir cihaz üretir cok zengin olmak mümkun..yada uretilmis baska amaçlardaki cihazlari definecilere yutturmakta mümkun...