Hakikati görmek

dardanoss

Bakmakmı?? Görmekmi??
Yönetici
Süper Moderatör
8 Eki 2019
1,121
2,900
118
59
Hakikati görmek

Mevlana Celaleddin-i Rumi hazretleri Mesnevi'de şöyle bir hikaye anlatır:
İki atlı arkadaş yola çıkmışlar. Fakat birisi âmâ imiş. Giderlerken âmâ olan şahıs, kamçısını düşürmüş. Fakat arkadaşına itimad edemediği için, yerden almasını söylememiş, inmiş atından el yordamıyla kamçıyı aramış. Derken, kendi kamçısını bulamamış ama eline ondan daha güzel yumuşak bir şey geçmiş. Bu kamçı daha güzelmiş diyerek alıp atına binmiş. Fakat o kamçı diye bulup aldığı, gecenin soğuğundan hareketsiz duran bir yılanmış. Derken biraz sonra hayli ilerlemiş olan arkadaşına yetişmiş. Arkadaşı sormuş:
-Yahu neredesin? diye… Âmâ cevap vermiş:
-Kamçımı düşürmüştüm, gerçi düşürdüğüm kamçıyı bulamadım ama, ondan daha güzel ipek kaplamalı bir kamçı buldum, işte demiş. Tabii gözleri gören adam anlamış onun yılan olduğunu ve arkadaşını ikaz etmiş:
-At o elindekini, o kamçı değil, soğuktan hareketsiz duran bir yılandır. Biraz sonra ısınırsa sokar seni, demişse de âmâ inanmamış ve:
-Sen yalan söylüyorsun, bana attırıp sen alacaksın değil mi, diyerek yılanı elinden bırakmamış. Biraz sonra, hava ısınınca harekete geçen yılan, adamı sokup zehirlemiş ve adam ölmüş. Yılan soktuktan sonra adamın aklı başına gelmiş ama, iş de işten geçmiş.
İşte böyle, adamın hakikati görecek gözü yok, ama kendisine yol gösterenlere de inanmaz, tabii ki sonu hüsran olacak. Mürşid-i kamiller de insanları ikaz ederek helak olmalarını önler, fakat onlara itimad etmeyenler kendi bildiğine göre hareket ederek helak olurlar. .
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Evet sevgili kardeşlerim İki evliya kardeş var imiş birisi şehirde ayakkabı tamir işi ve yapım işi ile meşgul diğeri ise dağda çobanlık ile meşgul olan. Dağdaki kardeşi her ağabeyini ziyarete gelişinde tazecik sütü sağar ve o sütü mendile koyup hiç akıtmadan şehre gelirmiş ve ağabeyinin dükkanına gelince onu duvardaki çiviye asrmış öylece durur imiş süt duvarda akmadan
Yine bir gün ağabeyini ziyarete geldiğinde içeriye bir bayan girer ve bir ayakkabı yaptırmak istediğini söyler. Ayakkabıcı olan tabiki efendim der ayağınızın ölçüsünü almam lazım deyince bayanda ayağından ayakkabısını çıkarıp ayağını uzatırken hafğf bilek kısmı görünmüş ve o esnada bizim duvardaki mendilde duran süt başlamış damlamaya. Ağabeyi durumu hemen fark etmiş ve usulaca kardeşine kardeşim kendine gel deyince bizim çoban olan eşkiya kendini topşamış ve sütün damlaması kesilmiş.
Kadın ölçüyü verince dükkandan çıkmış . O çıknca Ağabeyi kardeşine dönmüş ve şöyle demiş. Sevgili kardeşim Dağda bayırda Evliyalık yapmak kolaydır. Asıl efdal olan böyle insanlar ile iç içe her türlü şeyin olduğu yerde Kenndine sahip olmaktır.
Evet sevgili kardeşlerim. Altını pisliğede atsan altın altınlığından zerre kaybetmez. Hele şu zamanlarda Yüce rabbimize yönelmek en makbul olan zamanlardır. Ben sadece bu cuma gecesinden bahsetmiyorum.. Şu Dünyanın geldiği hallerden bahsediyorum. Kimisi derki ben daha çok gencim biraz yaşlanayım o zaman ibadet ederim. İy amma sevgili kardeşlerim Bizim bir dakika sonrasını göreceğimiz ne malüm. O yüzden bir an önce Yüce Allahın ipine sarlalım. Ölümün yaşı ve zamanı yok . Bunu yüce aşık hak aşığı Yunusun deyişleri ile anlayalım. Sözlerdeki manalar çok derindir lütfen iyi anlayın .

XXXXXXXXXXXXXXXXX

Sabahın sinleye vardım gördüm cümle ölmüş yatar
Her biri biçâre olmuş ömrün yayıvarmış yatar

Vardım bunların katına baktım ecel heybetine
Nice yiğit muradına ermeyiben ölmüş yatar

Yemiş kurt kuş bunu keler nicelerin bağrın deler
Şol ufacık nâ-resteler gül gibice solmuş yatar

Tuzağa düşmüş tenleri Hakk'a ulaşmış canları
Görmezmisin sen bunları növbet bize gelmiş yatar

Esilmiş inci dişleri dökülmüş sarı saçları
Kamu bitmiş teşvişleri emr-ü nemde ermiş yatar

Gitmiş gözünün karası hiç işi yoktur durası
Kefen bezinin pâresi sönüğe sarılmış yatar

Yunus gerçek âşık isen mülke sûret bezemegil
Mülke sûret bezeyenler kara toprak olmuş yatar

Zamanın söylenişine göre farklı söylenen kelimeler :

ermeyiben : Eremeden
növbet : nöbet
Şol : şu
Bezemegil : Bezeme, bezemeyesin

Demirdağınkurdu

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
14 Ocak 2019
678
1,120
98
Doğal oluşum
Dinlediğim bir esmada bu sözler vardı tam tavsir edemedim, ne anlatılmak istenmiş rica etsem değerli ustalarım dan başta @ZİKRULLAH ustam @dardanoss @MendereS @harputlu ve diğer ustadlar
Ya Semi!
Yare açık yare yare açmaya yare ne hacet
Feryadım duyulur aşikare dile dökmeye ne hacet
Güllerim döndü hare hare küsmeye ne hacet
Dil avare dudak bi çare parelenmeye ne hacet

dardanoss

Bakmakmı?? Görmekmi??
Yönetici
Süper Moderatör
8 Eki 2019
1,121
2,900
118
59
Dinlediğim bir esmada bu sözler vardı tam tavsir edemedim, ne anlatılmak istenmiş rica etsem değerli ustalarım dan başta @ZİKRULLAH ustam @dardanoss @MendereS @harputlu ve diğer ustadlar
Ya Semi!
Sevgili kardeşim Selaymun aleyküm.
Burada Bir kişinin kendi ruh halini mısralara dökmüşlüğü var.
Burada bahsettği yare yani yara aşk yarası dır Lakin Bu aşk Yüce Rabbimize olan aşktır.
Bu aşkın onu ne hale getirdiğini anlatmış .Biçare ve avare Diyerek de kendisini Daha doğrusu nefsini küçültmüş hak katında. Tıpkı Aşık yunusun her sözlerinin bitiminde kendisini yermesi gibi . Miskin yunus biçare yunus ham yunus gibisinden. Yare açmaya ne gerek var der iken Zaten onun bu halini Sevgilinin gördüğünü ve aşikar olduğunu Yani Yüce Allahın gördüğünü dem vuruyor.. Güllerim döndü hare demek ile güllerinin bile Taşa döndüğünü beirtmiş kanımca. Çünki Hare sert taş anlamınada gelir . Ve eklemiş hare kızmaya ne gerek var diye. Yani taşa küsmeye ne gerk var demiş.

Sevgili dostum kişinin Rabbine duydğu sevdası ona yaralarda açar biçarede yapar avarede. olur..
İşte sevgili kardeşim aşağıdaki yunusun o aşkın neler yaptığını anlatan sözleri. Bu anlayamadığın sözlere bir nebze rehber olurlar inşallah

Gel gör beni aşk neyledi

Ben yürürüm yane yane, aşk boyadı beni kane
Ne deliyem ne divane, gel gör beni aşk neyledi

Aşkın beni mest eyledi, aldı gönlüm hast’eyledi
Öldürmeye kast eyledi, gel gör beni aşk neyledi

Gah eserim yeller gibi, gah tozarım yollar gibi
Gah akarım seller gibi, gel gör beni aşk neyledi

Akar suların çağlarım, dertli ciğerim dağlarım
Şeyhim anuban ağlarım, gel gör beni aşk neyledi

Benzim sarı gözlerim yaş, varım pare ciğerim taş
Halden bilen dertli kardaş, gel gör beni aşk neyledi

Ya elim al kaldır beni, ya vaslına erdir beni
Çok ağlattın güldür beni, gel gör beni aşk neyledi

Ben yürürüm ilden ile, şeyh anarım dilden dile
Gurbette halim kim bile, gel gör beni aşk neyledi

Mecnun oluban yürürüm, o yâri düşte görürüm
Uyanıp melül olurum, gel gör beni aşk neyledi

Miskin Yunus biçareyim, baştan ayağa yareyim
Dost elinde avareyim, gel gör beni aşk neyledi

Demirdağınkurdu

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
14 Ocak 2019
678
1,120
98
Doğal oluşum
Sevgili kardeşim Selaymun aleyküm.
Burada Bir kişinin kendi ruh halini mısralara dökmüşlüğü var.
Burada bahsettği yare yani yara aşk yarası dır Lakin Bu aşk Yüce Rabbimize olan aşktır.
Bu aşkın onu ne hale getirdiğini anlatmış .Biçare ve avare Diyerek de kendisini Daha doğrusu nefsini küçültmüş hak katında. Tıpkı Aşık yunusun her sözlerinin bitiminde kendisini yermesi gibi . Miskin yunus biçare yunus ham yunus gibisinden. Yare açmaya ne gerek var der iken Zaten onun bu halini Sevgilinin gördüğünü ve aşikar olduğunu Yani Yüce Allahın gördüğünü dem vuruyor.. Güllerim döndü hare demek ile güllerinin bile Taşa döndüğünü beirtmiş kanımca. Çünki Hare sert taş anlamınada gelir . Ve eklemiş hare kızmaya ne gerek var diye. Yani taşa küsmeye ne gerk var demiş.

Sevgili dostum kişinin Rabbine duydğu sevdası ona yaralarda açar biçarede yapar avarede. olur..
İşte sevgili kardeşim aşağıdaki yunusun o aşkın neler yaptığını anlatan sözleri. Bu anlayamadığın sözlere bir nebze rehber olurlar inşallah

Gel gör beni aşk neyledi

Ben yürürüm yane yane, aşk boyadı beni kane
Ne deliyem ne divane, gel gör beni aşk neyledi

Aşkın beni mest eyledi, aldı gönlüm hast’eyledi
Öldürmeye kast eyledi, gel gör beni aşk neyledi

Gah eserim yeller gibi, gah tozarım yollar gibi
Gah akarım seller gibi, gel gör beni aşk neyledi

Akar suların çağlarım, dertli ciğerim dağlarım
Şeyhim anuban ağlarım, gel gör beni aşk neyledi

Benzim sarı gözlerim yaş, varım pare ciğerim taş
Halden bilen dertli kardaş, gel gör beni aşk neyledi

Ya elim al kaldır beni, ya vaslına erdir beni
Çok ağlattın güldür beni, gel gör beni aşk neyledi

Ben yürürüm ilden ile, şeyh anarım dilden dile
Gurbette halim kim bile, gel gör beni aşk neyledi

Mecnun oluban yürürüm, o yâri düşte görürüm
Uyanıp melül olurum, gel gör beni aşk neyledi

Miskin Yunus biçareyim, baştan ayağa yareyim
Dost elinde avareyim, gel gör beni aşk neyledi
Allah razı olsun yüreği gönlü güzel olsun, Allah seni hiç bir kula muhtaç etmesin, olgunlaşmış sağlıklı sağlıklı sabrının meyvelerini yeme duasıyla

• Beğen
Tepkiler: R00T ve dardanoss

ZİKRULLAH

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Ara 2019
135
285
68
Ya Semi!
Özdeki manayı yazalım inşallah bu beyit şunu der ;

İç ve dış Alemimi bilen sensin Yarabbi Bu Aciz Neylesin...

Alparslan...

Demirdağınkurdu

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
14 Ocak 2019
678
1,120
98
Doğal oluşum
  • Beğen
Tepkiler: ZİKRULLAH