Halka, Daire, O işareti

MendereS

Admin
Administrator
Halkaya tuzak diyoruz, daireye duruma göre mezar çıkabiliyor O harfine gelince bu kesin define işaretdir. buradaki sıkıntı bu 3 işaret birbirine çok benzer, ancak işi bilen defineci bunları birbirinden ayırabilir.

İlk resim bariz o işaretidir. aslı omikron, yunan alfabesi, omega işaretinin aynısı ama küçüğü. bakın böyle bi durum var o işareti ile omega aynıdır biri büyük biri küçük. ikiside define işaretidir.

halka definesi (3).jpg

2. işaret muhtemelen mezar bana öyle geliyor siznde fikriniz önemli.

halka definesi (1).jpg

buda yağ yada şarap sıkma benzeri kullanım amaklı olduğunu düşünüyorum. sizlerinde yorumlarını alalım.

halka definesi (2).jpg

R00T

ProfessionaL
Administrator
1 fotoğrafı gördüğümde Roma Bizans yaşam alanında olduğumu fark ederim.Bayırın bitimi düzlüğe yakın alanda görürüm kendimi.sırttaki kayalar arasında tünelle girilen yetkili kişi oda mezarı ararım yada yakınında yumutavari yığma.
2. Fotoğrafı gördüğümde yine yetkili birinin odasını mezarını yakınında ararım.Zeminaltı odada olabilir yığıntı tümsek yerde de Değirmene yakın bölgede olabilir.Ama kesin mezar derim.
3.Fotoğrafı gördüğümde yaşam alanı derim farklı işler ararım.

R00T

ProfessionaL
Administrator
Duruş şekil ve yön ve arazi elverme durumu yapan medeniyet sır ayrıntılarda gizlidir.Bu bizi epey yönlendirmeye yeter.

infilaQ

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
3.fotograf icin biraz farkli dusunuyorum ustam benimki duz mantik cirak gorusu olarak degerlendirin.kullanim icin cok uygun oldugunu sanmiyorum oymanin daha derin olmasi sivinin disari tasmadan kanala gidebilmesi ve kanalin bitiminde ise altina kup vs bir malzemenin girebilmesi ve etrafa dokulup sacilmadan bu kup vs.icine dolmasi icin kanalin bitiminin biraz daha disa cikik surahi agzi gibi olmasi getektigini dusundum.yanlislarimi ustalarimin duzeltecegini umuyorum.

GUND@R

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Ustalarım daha sonra size fikir danışacaktım ama hazır deire den konu açılmışken buyurun hep beraber bakalım.resimler ve çizimler tamamen bana ait

Ekli dosyalar

Kaan5557

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
1 fotoğrafı gördüğümde Roma Bizans yaşam alanında olduğumu fark ederim.Bayırın bitimi düzlüğe yakın alanda görürüm kendimi.sırttaki kayalar arasında tünelle girilen yetkili kişi oda mezarı ararım yada yakınında yumutavari yığma.
2. Fotoğrafı gördüğümde yine yetkili birinin odasını mezarını yakınında ararım.Zeminaltı odada olabilir yığıntı tümsek yerde de Değirmene yakın bölgede olabilir.Ama kesin mezar derim.
3.Fotoğrafı gördüğümde yaşam alanı derim farklı işler ararım.
Abi adamlar profesyonel...Atı alan üskudarı geçmiş...

R00T

ProfessionaL
Administrator
Ben ekonomık tarımsal işler faaliyetlerle ilgili düşüncesindeyim.Define ile alakadar bir şey farkedemedim .Ama bu benim şahsi fikrim.En iyisini Allah bilir.

R00T

ProfessionaL
Administrator
Valla ne diyim gündar ustam ben .Kaan usta söylesin bu şekiller sanırsam ezilen nişası posası yağı elde edilen ürünün yağ ile ezilen meyvayı ayıklama süzme aktarma yerleri olabilir.Oluklar anahtar dediklerin.Kaan usta bilir .

GUND@R

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Ustam anahtarlar ve yarım Hilal şeklinde 2 adet figür var mağara girişini de andırıyor onlar olmasa kullanım amaçlı diyebilirdim. Bir de uzunca bi kanal var halkalardan bağımsız o da ayrı bi muamma çalışma amaçlı olmayacak durumda. Fikirlerim bu ama Açıkçası beni aşar :)

MendereS

Admin
Administrator
küçük derenin kenarı olduğunu düşünürsek buradaki sudan faydalanılıyordu.

esas benim kafama tek takılan kışın akar yazın kurur dereler iyidir. para kışın suyun altında kalır yazın dışarıda böyle paralar kışın alınmaz. bu tip gömülerde var o yüzden kafama takıldı.

GUND@R

Member
Kayıtlı Kullanıcı
küçük derenin kenarı olduğunu düşünürsek buradaki sudan faydalanılıyordu.

esas benim kafama tek takılan kışın akar yazın kurur dereler iyidir. para kışın suyun altında kalır yazın dışarıda böyle paralar kışın alınmaz. bu tip gömülerde var o yüzden kafama takıldı.
Ustam bu da kışın akar yazın kurur

Kaan5557

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Menderes root kamhi gibi ve ismini sayamadiğim isaret ustalari varken bana söz düşmez malum benim alanim farkli ..root kardeşim ricasi üzerine yaziyorum...
Define işaretinden çok sanki yöre halkının imece usulü çalişma alanı gibi....eskiler bu bolgede tarimsal ürün ne yetıstirmisseler sanki onun oźü yaği cikarma gibi...
Lakin bu yazdiklarimiz hevesinizi kaçırmasin...ummadığimiz taş baş yarar...
Keşke dememek adına araştirmanızı iyi yapınız...kolay gelsin gündar...

Üst Alt