Hangi Dönem

MendereS

Admin
Administrator
sikkelerden anlarım roma bizans grek sikkelrini iyi bilirim. osmanlı paralarını bilmem. özellikle yunan ve bizansta iyiyimdir. şimdi bunları neden yazdım. o kadar sikke arşivim vardır bunu hiç görmedim. ön yüz roma gibi arka yüz biraz perslere benzemiş. sen biliyosundur yaz merak ettim.

zaz12

Moderatör
Süper Moderatör
sikkelerden anlarım roma bizans grek sikkelrini iyi bilirim. osmanlı paralarını bilmem. özellikle yunan ve bizansta iyiyimdir. şimdi bunları neden yazdım. o kadar sikke arşivim vardır bunu hiç görmedim. ön yüz roma gibi arka yüz biraz perslere benzemiş. sen biliyosundur yaz merak ettim.
Antioxos dönemi sikkesi . Birebir aynısı görmedim. Netten aldım ve gramı 104 gram olunca şaşırdım. Arkada ki ustam apollo yada zeus resmi .

zaz12

Moderatör
Süper Moderatör
Buda başka bir sikke aynısı ama arkasında ne var bilmiyorum. Rusça alfabesini okuyabiliyorum yazı olduğu vakit direk çıkıyor sikkenin adı.

MendereS

Admin
Administrator
hani şu büyük iskender öldükten sonra makedon krallığı dağılıyor hemen ardından güney doğu tarafında yeni bi krallık kuruluyor. bu omu ?

MendereS

Admin
Administrator
çok nadirde olabilir. bazı imparator yada kralların bastırdıkları paralar var 15 tane olan bile var. ya basımı durduruyorlar ya krallıktan düşürüyorlar başka başka sebepler. öyle bi para bulursan teki 200 bin civarı olur haberin olsun.

zaz12

Moderatör
Süper Moderatör
çok nadirde olabilir. bazı imparator yada kralların bastırdıkları paralar var 15 tane olan bile var. ya basımı durduruyorlar ya krallıktan düşürüyorlar başka başka sebepler. öyle bi para bulursan teki 200 bin civarı olur haberin olsun.
Gramajı normal mi 104 gram bir çay tabağının altı kadar .

MendereS

Admin
Administrator
normal olurmu eşek nalı gibi aynı osmanlı dönemindede böyle paralar var ben bunu bi araştıracağım. kafama takıldı.

zaz12

Moderatör
Süper Moderatör
normal olurmu eşek nalı gibi aynı osmanlı dönemindede böyle paralar var ben bunu bi araştıracağım. kafama takıldı.
Roma dönemi bir sikke değil, Helenistik bir sikkedir. Aslında, sahte bir jetondur, antik sikkelerin burada görüldüğü gibi, düzenli bir rahatlama ile hiçbir kenarı yoktur. Grako-bactrian madalyonun bir yerinde, ancak kötü bir taklit: Bu yazı yazılmış yazı, ayakta duran Zeus'un yanında değil (çok kaba) ve başın yanında. Ana taraftaki baş, Bactria kralı Euthydemos'tur ve yazı tura Büyük III. Antiochos onuruna bir anma meselesidir. Son olarak, bu tür bir madeni para, sadece gümüş olarak bulunur, bronz değil (madeni paranız gibi).

Üst Alt