Harami Dere Mermer Oluklu Pınar

Kamhi Leonard

Anu Şavan
Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
defineavcilari.com
Harami dere mermer oluklu Pınar

Mağara ağzında bir taş var. Üzerinde bir nal domuz kafası, bir adam, bir kartal, bir el, bir kılıç, iki piştov, bir sıra yazı,bir tek put, birde iki put resmi vardır. Bunlar üskü nişandır. Bağdattan gelen postayı soyduk. Hepsini bu mağaraya koyduk. Tam kır katır yük. Ağzını kapattık. Bu mevkiye mermer oluklu pınar derler. Pınar başında bir bakır kulpu olacak. Üç kuyu biri küllüdür.

Şeytan deresindeki değirmen Ali Bey değirmenidir. Bu değirmenin bir tarafı kızılcık, bir tarafı ıhlamurluktur. Havuzlu şelale içinde alabalık vardı. Havuzun yanında bir koltuk taşı vardır. Üzerinde otuz santim vardır. Bu değirmenin olduğu yer dört değirmenini ortasıdır. Bunlar: Kayacık Köyü, Tahtacı Köyü, Ali bey Köyü, Yeni Köy veya Çukur Cambazlar Köyü arasındadır.Yıldız poyrazına karşı, yamada kapalı mağara vardır.Mağara ağzında bir taş var. Taş üzerinde bir nal, domuz adam eli, piştov, kartal kuşu gibi işaretler vardır. Bunlar hiç kaybolmaz.

Karacalı köyü, uzun dere içinde kapalı mağara vardır. Burada duvarında üç tane istavroz vardır. İçinden hafif bir su gelir. Giriş ağzından girince önümüzde bir kere taş gelir. Onu geçip devam edersek ikinci bir kara taş gelecek. Buraya yedi yük para konulmuştur. Bu civarda şifalı su vardır. Kızıl mağara, kanlı kapalı mağara karşısında gelecektir. Kızıl kanara ve kanlı mağarayı bulmak için, taştan oyma altı tane tekne resmi ile süt bakırı resmini bulmak gerekir. Birde çiçek saksısı resmi bulunacaktır. Mağara üç yığın halinde para vardır. Orada bu mağarayı bulmak için yedi adet doksan santim uzunluğunda parmak sığacak genişlikte ve parmak sığacak derinlikte çizgiyi elimizle yaptık..

balkaya34

Operatör
Selam.ustam : Aslında o alanı tanırsa insan, Herne kadar karışık ,ve hatta tabiri caizse , ( arap saçına donmuş derlerya, ) öyle bile olsa bu yazınız da geçen lerden bazıları dışında 2 dereyi anlatır, Birisi HARAMİ DERE diğeri ŞEYTAN DERE dir. Aslında yöresel olarak şeytan dere SAZLI göl diye bilinir ve öyle tarif edilir Ama Aslında belgelerde geçen şeytan deredir, 3 kuyu orada ,SAZLI göl orada , birisi iskelet olan 2 Balık orada, ALİBEY değirmeni orada,ki bu derede tek.bir değirmen var oda hiç çalışmamış ALİBEY değirmeni var , ayrıca altında sofra kaya olduğunu tahmin ettiğim , Başı olmayan bir TOSUNA benzer ve mor bir kayavar, Velhasıl daha varda var, Saygilar

Kamhi Leonard

Anu Şavan
Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
defineavcilari.com
inan kafam almıyor bir dönem iyi takmıştım bu eşkıya işine
Sohbette çok iddali konuştum
Sonra karar verdim tüm bildiklerimi unutmaya :)

Bu sarı göl için gezmedik il bırakmadım
Sarı kazı
Sarı babayı
Çukur cambazı
3 yelkenli taşı
Tek iniş tek iniş değirmeni
Sarı gol
Kara gol
Islı magra bırakmadım
Ama hepsinide sildim kafamdanda arsivlerdende

Ben bunlara yunan mitolojisindeki masallara benzetiyorum artık
Tek birine bugüne kadar rastlayan varmı?

balkaya34

Operatör

Sarı kazı
Sarı babayı
Çukur cambazı
3 yelkenli taşı
Sarı gol
Kara gol
Islı magra bırakmadım

Kara göl bu olabilirmi ustam : tırmanan asker dediler olduğu yeri buldum ama malesef yok olmuş,Onun hemen üstünde tepeye doğru olan kısımda tek bir kayadan bahseder o.kaya duruyor, Oradan tepe yukarı devam ettim de az bir göl.var tepeye bir tarafı dayalı gölün, Alt yani açık tarafında küçük oturak taslar var ,Hani güneydoguda kahvelerde oturaklar olur ufak ufak o.oturaklar gibi, 7 tane oturak var bu oturaklar taşdan ve çok ozeĺ konmus ve sıralanmış oturaklar. Buradan ayrıldım kudret kaleyi cephe alarak biraz ilerledim ve orada bir yarmaya rastladım, Hani derya 3 metre genişlikte 5 metre derinlikte 12 metre uzunlukta bir yarma yapdık buraya konstantin kızının hazinesini gomduk derya, ( ettiğim ölçüler tahmini ölçüler) oraya rasladim, ve oradanda devamda kuru dereye ve sonrada kudret kalenin eteklerine gelip kel tepede oturup karnımızı doyurduk, Şunu Herkes için söylüyorum Bu yazdıklarımı her an bire bir göstermeye hazırım, Direkli mağarada kuş kayası magrasida, sivri mezarda, aynı alanda, Ayrıca sarı meşelik orada zaten sarı meşelik haramı DERENİN başlangıcindadir.Ama içine Kirim kango kenesi endişesinden bir girmedim bir dahada giremedik yani elinden biran fırsat kaçdimi kaçıyor, eğer gelen olursa birlikde sarı meselikde öküzler konusunuda çözerim sanıyorum, Öküzleri görmedim, Zaten öküzler Açıkda degil Kapalıdır. Saygılar arkadaşlar.

balkaya34

Operatör
Sarı baba hiç duymadim ama ozelliklerini bir kısaca yazarsaniz , saniyorum KİRAZLI yayla veya SERİ FATMENIN balık tutuğu alan dahili olabilir çünki sarı ile geçen alan orası ben bu rada bazı alan ce çevre isimlerini vermiyorum deşifre olmamak icin
CUKUR CAMBAZ la balkaya karşılıklı ve aynı alanda PAOAZSARSAMKA NIN kilisesi. Filan onlarda bir derede ,Yani siz sorun ben anlatiyim arkadaşlar.

Kamhi Leonard

Anu Şavan
Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
defineavcilari.com
Bu bahsettiklerin güzel şeyler @MendereS
Daha iyi bilir asker uzak mesafeyi gözler nisan alır vaziyette
Bu bahsettiginide duymuştum aşina geliyor ama cikaramadim

Benim bildiğim öküzler sarı gölün kıyısında
Bir köy minübüsü büyüklüğünde
Yatar vaziyette

Sarı gölün içinde bir masa büyüklüğünde taş üzerinde 2 güvercin
Biri yem yer gibi biri sarigolun doğusundaki
Sarı kızın tumbulusune bakar vaziyette
Bu gölün zemini
Parke taşlarla döşeli
Sarı gol ile kara gol arasında sazlık balçıklı bir yer var

Sarı gölden kara gole inişte
3 haçlı taş dere yatağında

Kara gol son baharda sular çekildiginde
2 gol hali oluşturup
Uzaktan ayazda bakıldığında
Bildiğin deve hörgücü sırtında
Güneye yol alır vaziyette

balkaya34

Operatör
Bu bahsettiklerin güzel şeyler @MendereS
Daha iyi bilir asker uzak mesafeyi gözler nisan alır vaziyette
Bu bahsettiginide duymuştum aşina geliyor ama cikaramadim

Benim bildiğim öküzler sarı gölün kıyısında
Bir köy minübüsü büyüklüğünde
Yatar vaziyette

Sarı gölün içinde bir masa büyüklüğünde taş üzerinde 2 güvercin
Biri yem yer gibi biri sarigolun doğusundaki
Sarı kızın tumbulusune bakar vaziyette
Bu gölün zemini
Parke taşlarla döşeli
Sarı gol ile kara gol arasında sazlık balçıklı bir yer var

Sarı gölden kara gole inişte
3 haçlı taş dere yatağında

Kara gol son baharda sular çekildiginde
2 gol hali oluşturup
Uzaktan ayazda bakıldığında
Bildiğin deve hörgücü sırtında
Güneye yol alır vaziyette
Selam ustam uymuyor, Benim yazdığım KARA Göl oldüğünü sandığın göl dağın tepesinde.ve etrafı çok.guzel çayırlık.
Birdigeride ÖKÜZLER bu öküzler sarı meşekilde ve kapalı.
AÇIK DA OLAN ÖKÜZ BUNLAR değil
Bir başka da Eger karagolden SAZLI göle gideceksen 2 klm mesafe de fakat arada gemi kaya var ve SAZLI göl derenin dibinde Karagöl dağın zirvesinde. Ayrıca SAZLI GÖLÜN içine giremedim Kamislikdan Ürperdim orası bataklık evet içinde büyük bir kaya var doğru, ve ayrica dağa doğru 9 adım kanal yapmış ve o alanda sadece AHLAT ağaçlık.Eger bunları anlatmaya başlarsam bardakdaki çaý buz gibi soğuyor unutuyorum çay içmeyi.

Cann

Moderatör
Süper Moderatör
Monapetra kayalıklarında volcan ın kalesi var denildi Kırklareli de ordan bi arkadaş anlattı bana detaylı bilgi alacağım bu konuda neler düşünüyorsunuz @Kamhi Leonard @balkaya34 araştırmaya değer mi

balkaya34

Operatör
Monapetra kayalıklarında volcan ın kalesi var denildi Kırklareli de ordan bi arkadaş anlattı bana detaylı bilgi alacağım bu konuda neler düşünüyorsunuz @Kamhi Leonard @balkaya34 araştırmaya değer mi
Selam CAN ustam : Ben bu yazdıklarımı 45 yılda buldum, benden size dost olarak tek sözüm masraf etme, başka araştırmalar yap yani kandile yağ damlayacak iş yap.Ben 45 yılda bir iyne ucu kadar birşey çıkarmadım hep harcadım 2 defa dükkan yedim.bu yolda.Benden dost da bir tavsiye.

Kamhi Leonard

Anu Şavan
Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
defineavcilari.com

Sarı kazı
Sarı babayı
Çukur cambazı
3 yelkenli taşı
Sarı gol
Kara gol
Islı magra bırakmadım

@Cann Bu msjimin sonunu iyi oku varsa duyduğun gördüğün şöyle bizde bilelim
Inan zaman ve stresten başka hiç birşey deyil ..

Varsa cevrenizde eski yerleşim alanları
Medeniyeti ve tarihçesini araştır
Kendi çapında sana uygun olacak şekilde ar-ge yap derim gerisi nasip kısmet