Harita hakkinda yardim

Codex

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Ekteki harita bir arkadasim tarafindan elime ulasti. Kusburnu dibinde bulmuslar. Orjinali deri, fotokopi hali bu. Sansurlenen yerlerde ermenice yazilar yazmakta.

Ekli dosyalar

MendereS

Admin
Administrator
haritalandırılan alan kimbilir şu an nasıldır . hani yer kaybolmasın diye haritalara eklenen dereler tepeler burada yok. ağaç patika yol ve evlerle bu iş biraz zor olur. haritayı çizen bunları düşünememiş. halbuki hatilarara öyle yerler işlenirki dünya durdukça durur. bu sebepten dolayı bu haritaya ait yeri bulmanız çok zor olur. yazılar sizi köy yada mevkii olarak yaklaştırsada tam yer neye göre bulunacak bence zor. ben haritada şu an hala var olduğunu düşündüğüm bir olguya rastlamadım.

yeri bulduğunuzu var sayarak yazacak olursak ermenilerde putlara yakın yerleri inceleyin. ağaç çevrelerini inceleyin kuyu çevrelerini inceleyin. şu merkez evin kapı ve pencerelerinden görünür alanlara önem verin.

Codex

Member
Kayıtlı Kullanıcı
@MendereS ustam yeri tespit ettim. Iki derenin birlestigi noktadan ilerisinde kopru ve degirmenin temelleri duruyor. Zaten haritada kilisenin ismi ermenice yazili idi. Su toplama havzasinin yerini yasli bir koyluden ogrendim. Kafama takilan noktalar, kuru kafa, haritada yazan 50-2-1.2 gibi rakamsal hesaplamalar. Bunlarin cozumunde hedefe kolay ulasilabilecegine inaniyorum.

R00T

Moderatör
Süper Moderatör
Rakamlar işaretler ve malzeme arası mesafe ve derinliklerle alakalı olsa gerek.Senin iş zor evet senin iyi inceleyip ana yerleri önce bulman gerek özellikle değirmen kilise.Ve set duvar.Bence kiliseler ve yaşlı ağaç var ise hala çalışma imkanı varsa oralardan başla.

MendereS

Admin
Administrator
söylediklerini dikkate alarak haritayı tekrar inceledim. bana göre burada birden fazla noktada gömü var. arkadaki ağaç, öndeki kuyu, güneş içindeki put bunların hepsi ayrıca belirtilmiş.

şimdi bu işi daha ileriye taşımak için bu ermenilerin dini inançlarını bilmek lazım. mesela katolik, protestan yada ortadoks gibi. bununla beraber ağaçlara çaput bağlama gibi inançları vardı. kutsal sayılan ağaçlar. bunları bilmek lazım. birde uğursuz sayılan ağaçlar vardı mesela meşe kutsal ceviz uğursuz saydıkları ağaçtır. yani kısacası haritayı çizenin kafasındakileri anlamak için adamı biraz tanımak lazım. bir örnek daha verecek olursak saygı gösterdikleri birde haviç nineleri vardır. bunlar ebedi analık yapan bazı kadınlardır. bunlarda o dönemlerde çok etkiliydi. bunun ne alakası var deme burada ağaç var köy var birde haviç nine olması gerekebilir.

poyraz1

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Menderes ustama katılıyorum bende 3 adet gömü olduğun düşündüm bende kilise ile ağaç arasi 1 vey 2 metre kilisenin önünde kuru kafa işareti olması lazım o yığma kuyu neyse ona bakıyor onu gösteriyor birde değirmen önünde 50 metre olabilir orada ama ustalarım daha iyi bilir

Codex

Member
Kayıtlı Kullanıcı
@poyraz1 ustam en tepedeki kilise, digeri okul. Kilisenin yeri belli ama okulun yerini net tespit edemedim. O yuzden mesafe konusunda net birsey soyleyemiyorum. @MendereS ustam , burdaki yasayanlar ortodoks ve gregoryan ermenileri.

R00T

Moderatör
Süper Moderatör
Menderes usta çözer bunu inşaAllah.en azından şuna inanıyorum doğru bir mevkiye yönlendirecektir.Dediklerini dikkate al codex ustam.Ona göre çalışma alanını belirlersin.

R00T

Moderatör
Süper Moderatör
Bu köyde bide ayazma olabilir.Bunun civarıda araştırılmalı bence.

MendereS

Admin
Administrator
işin aslına bakılırsa sansürlediğin alanlarda ne yazıyor önce bunu bilmek lazım. ermenice bilen birine okut gerisi kolay olur. baksana çok dar bi alan tahmini yerlede var. 2-3 denemeden sonra birini mutlaka yakalarsın.

Codex

Member
Kayıtlı Kullanıcı
@MendereS ustam, sansurlu yerlerin ust kisminda kilisenin adi, diger alt kisimda ise hedef noktalarin 2 sinin sasirtma, birinin gercek yer oldugunu yazmis. Orta kismindaki yazi ise su toplama havzasi anlaminda. Konustugum ihtiyar dayi eskiden babasindan duyduguna gore, ufak bir goletin oldugunu ve ozel gunlerde ermenilerin bu suya girdiginden bahsetmisti.

Codex

Member
Kayıtlı Kullanıcı
@R00T ustam bu golet simdi kuru , yeri belli belirsiz. Yakin zamanda bolgeye tekrar gidip daha detayli incelemelerde bulunacagim.

R00T

Moderatör
Süper Moderatör
Ustam eğer yerin müsait ise incelemeye değer .Allah nasibini artırsın inşaAllah.Git incele araştır iyice fikrim bu.

Üst Alt