Heykel Ayı

Tahterevalli

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Bölge eskiyalik kervan yolu gecer
Kervan yolunu gozetler bir zirve burasi
Heykel ayı buldum resmi cektigim acidan belirdi baska gorulmuyor
Yillardir gezindigim yer ve yeni fark ediyorum ve ilk fark ettigimde sok oldugum bir goruntu bu yalniz agac biraz gorunutuyu bozmus ama ayi heybeti belli ediyor karatepenin bir uc noktasinda bulunuyor diyebiliriz

Ayi zirve de baska acidan farkli gozukuyor veya ayi gorunmez onlarin resmide var paylasicam oncelikle ayiyi ele alak ve cozumlemesi nedir ustalardan yorum alalim uzerindeki bir takim isaretler de var tek oyuk seklinde basinda ve bir yazi gibi birsey var onu da resimde fark ettim ve bir isaret daha var siz ustalar daha iyi bilirsiniz benim kafamda bir takim seyler var baktigi yerde magarasi var veya bulundugu kayalikta ise isimiz daha zor bakalim sizler hangi dusuncedesiniz simdilik konu aciyorum detaylar gelecek ileriki zamanda

20200703_174602.jpg

20200703_174611.jpg

20200703_174637.jpg

20200703_174629.jpg

Son düzenleme:

trt123

Member
Kayıtlı Kullanıcı
eğer ayıysa gerçek ayı boyutlarında yada daha büyük olmalı kuru yada sulu dere olmalı 3-4 km yakınlarında köy olmalı adı kadın adı olmalı .... devam eder

Tahterevalli

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Ayı ama neden belgeye takili kalip duruyosunuz 3-4 km bir koy var ama kadin adi degildir o zaman senin belgen bos mu oluyor ustam ben anlamiyorum

Resimi siz algilayamiyomusunuz ne kadar buyuk oldugunu boyutlari ayıdan daha buyuk 3 4 km yakin koy var lakin kadin ismi tutmuyor belgende bir sikinti olmali bi goz gezdir ustam donus yaparsaniz sevinirim parasi nerede yaziyorsa paylasirsaniz faydalanilim bunu ayi oldugunu farz etmeyelim ben ayi olarak goruyorum sizde ona gore hedef nokta yorumunuz varsa alabilirim ustam bende devamini ogrenmek icin buradayim lutfederseniz tabi

eski

Moderatör
Moderatör
Ayı yada değil görüntü güzel , bulunduğu yeri yukarıdan ve her açıdan , ayrıca bulunduğu yerden etrafı uzak yakın fotolarsanız konu sağlıklı ilerler.
Bölgeyi dolaşmayı ihmal etmeyin diğer emareleride görün . onlarıda fotolayın.

Tahterevalli

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Mevzu guzel ayı olarak yorum almak istiyorum ben ustam nacizane yanlis anlamayin ondan sonra aslan olma ihtimalini verelim ondan sonra ustalarin dusunceleri olayi nedir diye ilerleme yapalim ayi olarak ele alalim ondan sonra kaplumbaga olsun hic fark etmez :)

Define 48

Moderatör
Moderatör
Ustam bu ayı islerinde bi sonuç görmedim daha amma velakin eksik uzvu varmı bi arastrın göz olur ön ayak ve yahut arka ayak eksik varmı baktınızmı eksik yoksa işiniz kendisinde olabilir

Tahterevalli

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Ben valla tam kestiremedim ustam onu bir defineci dayim var onu goturdugumde bunun eksik kolu var demisti sag mi sol mu bilemem ben ayinin kafasini net goruyorum bi mevzusu var ilerleyen zamanda paylasilacaktir

Tahterevalli

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Yani ben burayi gezdigimi de biliyorum boyle birsey gordum korktum oyle diyim size
Onden arkadan baska acidan falan imkani yok boyle birseyi goremezsin tekrar bu noktadan belli oluyor aksam uzeri herhalde geziniyordum resimi cektigimde onden yakindan bakinca alakasi yok yuzune bakmazsin

eski

Moderatör
Moderatör
Mevzu guzel ayı olarak yorum almak istiyorum ben ustam nacizane yanlis anlamayin ondan sonra aslan olma ihtimalini verelim ondan sonra ustalarin dusunceleri olayi nedir diye ilerleme yapalim ayi olarak ele alalim ondan sonra kaplumbaga olsun hic fark etmez :)
Aslında çok iyi açıklamıştım.
Görmeden bilinene göre üretmek ne kadar doğru ?
Yinede '' Bana ayıyı anlatın diyorsun ''
Birçok yerde ayıya, ayı pençe izine rastlanır. Bunlar ormancıların bölgeyi koruma inanışıyla yaptığı ritüellerdir.
Ayı yı define ile işkillendirmemiz için bölgeyi çok iyi tanımak gerekiyor.
...
Konunda bölgeni fotoğrafla tanıtmanı bu amaçla önerdim. Konun ne kadar detaylı olursa o kadar yardım alabilirsin. Bazen ustalar bilgi vermez, konuda emeği gördülermi, dayanamazlar , araya gördüklerinden ufak bir iki dokunuş yapar giderler. Konu içindeki bu ufak dokunuşlar dikkate değerdir.