Horasan Harcı

Karahanlı

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
30 Ocak 2017
Mesajlar
63
Tepkime puanı
56
Puanları
23
Yaş
45
İnsanlığın en önemli ihtiyaçlarından biri barınmadır. Barınma ihtiyacı insanlıkla birlikte gelişip değişmiş, buna paralel olarak yapı malzemeleri de değişim göstermiştir. Eski çağlarda mağaralarda yaşayan insanlar, yerleşik düzene geçildikçe barınma ihtiyacını karşılayacak yerleri yapabilecek malzemelere yönelmişlerdir. İlk insanlar moloz duvar yapımında çamuru kullanmışlardır ancak çamurun bir bağlayıcı olarak kabul edilmesi mümkün değildir. Alçı harçları ise insanoğlunun keşfettiği ilk bağlayıcı malzemelerdendir.

Horasan harcı, Günümüz binalarında kullanılan harcın neredeyse aynısıdır sadece yapılış şekli farklıdır işlev olarak yapı taşlarının birbirine bağlanmasını sağlayan bir tür yapıştırıcıdır. horasan yapımı ile normal çimentı yapımı farklıdır. horasan yapay puzolanik malzeme kullanılarak hazırlanan kireç harcıdır. yapay puzo dediğimiz pişmiş kildir. Horasan harcı, horasan ve belli oranlarda hava kirecinin su ile karıştırılmasından elde edilen harçtır. Bazı uygulamalarda harcın içine bildiğimiz kum katılırken, bazılarında ise parçalar halinde tuğla veya kiremit kırıkları gibi malzemeler rastlanmaktadır. Azda olsa harcın mukavemetini arttırmak için kıl koyulduğuda olmuştur. en sağlamı ise tuğla ve kiremit kırıkları katılarak yapılan harçlardır. bu harçlar günümüz betonuna eş değer, taşıyıcı bir yapı taşını meydana getirirler.

Horasan harcı hidrolik kireç harçları sınıfına girer, mukavemet kazanması için suya ihtiyaç vardır. Ancak harç içerisindeki puzolanik malzemelerin reaksiyonları çok uzun sürelerde gerçekleşir, bu süre içerisinde horasan harcı dayanım kazanmaya devam eder. Horasan harcının tarihi ise kireç ve horasan karışımının katılaşması bir asit baz reaksiyonu sonucu suda çözülmeyen bir tuz oluşumuna dayanır.

horasan kaya.jpg
 
Üst