Horasan kaya kapak kasa yapisi

harputlu

ALEMDAR
Süper Moderatör
16 Ocak 2019
2,282
5,195
118
#1
Selamunaleykum ustalarim ve kardeslerim. 40 cm kalinliginda yuvarlak bir horasan kapak icin bilgi tecrubelerinizi yazarsaniz sevinirim.

Arazide en cok karsimiza cikan onemli bir konu. Ates yakip uzerine su dokmek. Salcali su dokmek. Tuz ruhu limon karisimi. Sirke dokmek veya buna benzer veya degisik bilgilerinizi kardeslerimizle paylasmanizi istiyorum. Tesekkur ediyorum simdiden.
 
 

Durex

Member
Kayıtlı Kullanıcı
3 Ağu 2019
74
173
38
#2
Muhtemelen hareketlidir o kapak sag sol ıst alt cepleri kontrol etmek lazım , oynayan kapalsa ısınız kolay ama degılse yukarda saydıkların zaman alır baya hemde 40 cm 20 lık akfıl o kayayı parcalar yada akfıl tozu kullanbılırsın 1 gun beklemelı deldıgın heryerden çatlatır, yada en temizi hıltı bam bam
 
 

Demirdağınkurdu

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
14 Ocak 2019
543
888
98
Doğal oluşum
#3
1-Ateş ve su sonra balyozu vur kır.. ,dikey veya yatay kayanın üstünde veya dibinde ateş yakılıp iyicene ısındıktan sonra birden soğuk su dökülüp balyoz vurulur horosan harcın içerisinde pişmiş Toprak yumurta öğütülmüş kaya vs varsa kaya dökülür... Olur güzel yöntem lakin ateş olayı işi bozar noktayı belirler... Hiç tavsiye etmeyeceğim yöntem..
2- bir kovaya 2 lt üzüm sirkesi 2 lt tuz ruhu üzerine balçık olacak şekilde toprak konulur ve kapağın üzerine dökülür.. Ertesi gün veya yarım gün gelip 8-10 kg lık balyoz vurulur her vuruş ve işlemde 10 cm dökülür ( dikkat!!! Tuz ruhu üzüm sirkesi kimyasal karışım zehir saçar döküldükten sonra ortamdan uzaklaşın koklamayın)

3 - yöntem delici kırıcı malzeme çok mu sert del kartuşu koy elektriği ver aşk yaşasın bu benim sevdiğim yöntemim
 
 

harputlu

ALEMDAR
Süper Moderatör
16 Ocak 2019
2,282
5,195
118
#5
Buda güzel fikir ustam, yanlız köyün tam üstü olduğundan ateş yakmak soğutmak ve yüksek sesli işlem olmuyor, bu yöntemde güzel, teşekkür ediyorum hepinize.
Horasanın yan doğal kaya olan kısmından kırabilirsen belki daha etkili başarı sağlayabilirsin.
 
 
Beğeniler: Demirdağınkurdu