Höyük diyorlar cubukla baktim 4 metre bosluk veriyor

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Evet yol ağzında bir tümsek alan ufak bir höyüğü ısrarla andırır gibidir.Bak bakalım yakının bilge kaya veya saplı kaya vari taş , işaret , Yanyana biri uzun biri kısa saplı gibi duran kaya veya kayalar var mı.Güney batı istikameti nasıl.

poyraz1

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Hic bir tane kaya felan yok baktım varsa cekiyim diye bulamadım 2 oda boşluk verdi cubuk j

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Oda boşluk verdi ise bu odaya ulaşan dramos veya tünel de verdi mi çubuk boşluk bakar iken.

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Sitede ki çubuk konularını okuyup destek alsan bence makinaya çok fazla ihtiyacın kalmaz ki Kaan ustamda burda bilmiyorum 4 metrede makinalar o derinlikte ne derler.

Hisiro

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1 metre kazmanı çıkan toprağı incelemenin tavsiye ederim. Tabi toprak cinsleri ni bilmen lazım. Hiçbir höyük aynı cins toprak dan oluşmaz. Kazıldıpında yığmamı doğal oluşummu oda belli olur.

Kaan5557

Santraç_Doğa
Süper Moderatör
Makina cihazdan önce şunu açıklığa kavuşturalım...
Burası höyükmü....Höyükse höyük nedir...
ben önce bir giriş yapayım...Arkadaşlar katılsın eksiklerimizi tamamlayalım...
bir medeniyetin üstüne diger bir medeniyetin yaşaması...dogal afet deprem vesaire etkilerle yıllar içerisinde kaybolup yeni medeniyetin yükselmesi...ve zamanla bununda tarihe karışıp yeni başka bir medeniyete evsahipligi yapmasi...bunlar 3 beş belki daha fazlada olabilir....bu doğrumu...

SuNSeT28

★彡 (O Dağlarda) 彡★
Yönetici
Süper Moderatör
Ustam şöyle kısa bir açıklama yapabiliriz.HöyükHöyükler genellikle üst üste gelen çok evreli yerleşim yeri birikimleridir. 1000-1400metre yükseklikte olabilir ve en çok 1000-1400 metre genişlikte bir alana yayılır. Höyüğün büyüklüğü ve şekli, altındaki yerleşim yerinin ne kadar devam ettiğine bağlıdır. Yerleşim yerindeki hayat, asırlarca sürdüyse buna bağlı olarak höyüklerde daha büyük olabilmektedir. Höyükler en çok düzlükde,ovalarda ve verimli topraklarda görülmektedir. Höyükler genellikle denizlere yaklaştıkça azalır. Anadolu’da bu biçimde tepe şeklini almış çok sayıda köy ve kasaba mevcuttur.Selamlar.

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Evet Kaan ustam vermiş olduğunuz bilgi hakikaten doğrudur ve höyük budur.Lakin ek olarak halk dilinde defineci dilinde höyük çoğu zaman yığma bir tepecik olan ve altında statüsü yüksek olan kişilere ait mezar odaların yer aldığı alana denilir.Bizde buna istinaden ustamızın höyükten kastının tümsek alan altında ki oda varlığına delalet eden kastıdır :D
İşin aslı Kaan ustamın dediği gibidir.