İhanet Mezarı Hakkında (Volçan)

Mayhem

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Vara vara vardım maden yoluna

Bir mektup yazdım direktörüne Eğer bu maden işleyecekse

Bin altın göndersin Micanoğlu’na

Karagöl altından kırk atlı geçtim

Martin kurşunun suyunu içtim

Sağımdan vuruldum soluma düştüm
Dil bilmez
Çerkezler içine düştüm

Ben de vardım maden baskununa

Yar yağmur yağmış dağın üstüne

Beşüz asker kalkmış Mican üstüne

:)

balkaya34

Editör
Kayıtlı Kullanıcı

Dil bilmez
Çerkezler içine düştüm

Kara göl diye okuyunca aklıma kara göl geldi.Tırmanan askerleri aradım orada bayagı bir yıkıntılar olmuş fakat hemen üsttarfında tek bir kaya dediği kayayı inceledim sonra tepe yukarı çıkdım orada Küçük oturak taşlarda 7 tane ve aralıklı olarak dizmiş bakdıgınızda insan gözü gibi bu oturanlarda kirpik gibi. Ve 1 metre kadar sağa doğru su var ve suyun hemen bitimi hafiften yükseliyor ve dağa bitişik. Bu göl ama hangi göl bilemedim ama herne olursa olsun harika bir işaret gölüydü dağın başında bir göl.Sonra orada bir işaret daha aramam gerekiyordu belge yı doğrulayacakdım o işarette bir yarma idi yazılarda derya 12 metre uzunlukta 3 metre genişlikte 6 metre derinlikde bir yarma yapdık kayzer rumun parasını buraya gömdük dediği yer.Herne kadar ebatları o kadar olmasada oda orada idi yani doğru. İşte burasının karşısı kirazlı yayla Kudret kaleydi. Bana göre oldugum yerle kudret kalenin kuru dere arası ki burası büyük bir alan burasıda bence Ceneviz kale dedigi yerdi.buradan batıya doğru ilerlersen doğrudan gemi kayaya varırsın ve o dere şeytan dere ve aşağı doğru inersek ilk önüne gelen ve ilk gördüğün yer SAZLI GÖL dür. Konu konuyu açıyor.Yalnız İhanet mezarı dediginiz konuyu ve oradaki değirmeni tam olarak anlatırsanız sanıyorum o konuda bildiğim birşeyse yazarım. Saygılar

R00T

ProfessionaL
Süper Moderatör
Karahasan köprüsü - şeytan değirmeni- papazın lahiti olan bölge.Burası bölgenin doğu tarafı .İhanet mezarı bu tarafta.

Storm

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Öade

Dil bilmez
Çerkezler içine düştüm

maden tamam bizim bura da Karagöl de arabayla buraya yaklaşık olarak 1 1-5 saat felan

Storm

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Karahasan köprüsü - şeytan değirmeni- papazın lahiti olan bölge.Burası bölgenin doğu tarafı .İhanet mezarı bu tarafta.
Aga bunu bana tam anlatır misin ihanet mezarı ekstra olarak lahit ve vesaireyi detaylı olarak bizim buralar acayip uyuyor da

R00T

ProfessionaL
Süper Moderatör
Storm usta bilirmisin volçan eşkiyasının birçok ismi vardır.
İsimlerinin bazıları var kimseler bilmez.Derki benden selam söyleyin bolu beyine.
Yani DerSaadete kafa tutuyor sözde.

R00T

ProfessionaL
Süper Moderatör
Bugun değil bugun yorgunum ve işim var illaki sana buraları anlatırım.Bilgi olarakda sitede kalır.

Storm

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Bugun değil bugun yorgunum ve işim var illaki sana buraları anlatırım.Bilgi olarakda sitede kalır.
Aga benim buralar acayip uyuyor zaten de bekliyorum haber sendwn. Aynen koyun pesinde bu işlere de vakit ayıramaz olduk bi de Rahmet baya yağıyor :D neyse aga gel cay demleyem hem Muhabbet ederiz hemde yorgunluk atarız

R00T

ProfessionaL
Süper Moderatör
Hangi türk değirmen ismi ver Alibey değirmeni mi

R00T

ProfessionaL
Süper Moderatör
Hiç bir değirmen Türk Değirmeni değildir.Hakikatte hiç değirmen yoktur.Sadece isimlendirmedirler.İsmi Alibey -Arkacık- Dağırcıklı - Eminağa veya şeytan değirmeni.İsim değirmen isim Türk ismi yada ecnebi ismi farketmez.ASLI nedir cismi nedir.Değirmen gerçekte.Kim değirmen arar ise kaybetti.Kim köy isimleri ile arar ise kaybetti.Köyler yandı bitti uçtu gitti kül oldu.
Çok önemli bilgiler veriyorum araya sıkıştırıyorum olurda anlayan bir feraset çıkarda işini görür diye yok yok yokkkkkkk.
Bu uğurda ocaklar yandı ömürler bitti. Geceler sabaha kavuşmadı heyecandan kalpler ağızları patlattı adeta.
Hora Tepe = Hora kutsal antik Roma Ve yunan kent isimleridir.Kale civarındaki antik kenttir.İsimler temsilidir Horon tepe diye Horon yalandır.
Ayazma = Kutsal çeşme , pınar , su , akarsu , şelale farketmez kutsiyet yüklenmiş sudurrrrrrrrrrrrrr.
Hemen hemen bütün köy isimleri fakedir.Yok böyle isimler yok ALTINI KALINCA ÇİZİYORUM YOKKKKKK
kUDRETKALE ;
tABİATTAN KALEDİR.kUDRET : ALLAH YAPISI DOĞAL YANİ Sadece bu doğal olan höyüktür.Yani gerçek kale yok anlamında.Taşlarla örülü kale yok.
Ne var pekii ; SİSTEM var İşaretler var.Varolanı kullanabilme kapasitesinin sonuçları var.Hakikat var.

R00T

ProfessionaL
Süper Moderatör
Keçiler deresi burası Eminağa değirmenine yakın düşmeli.Eminağa değirmenini incele oku.

Storm

Member
Kayıtlı Kullanıcı
2 mavi çizginin birleştiği yerde ags değirmen mavi çizgiyi yukarı doğru takip edersen ok yönünde eski maden vermiş yeri bilinmiyor onun üstü karanlık dere nöbetçi yeri felan çıkmış yerleşim yeri arası baya var ama yürümeyle 3-4 saat yeşil ile işaretledigim yer keciler deresi onun üstü sivri üçgen şeklinde tepe bu tepe 3 tepeden oluşuyor birinde dede mezaro çıktı sonrasında köy içimde eski köprü varmıştı köyde Karahasanlar sülalesinden oluşma köprünün 1 km gerisinde uçurum var.
Bu arada benim bu işaret köprünün yanındaymıştı aga
Köprü stunu olabilir

Ekli dosyalar

R00T

ProfessionaL
Süper Moderatör
Ben şimdi dışarı çıkcam geldiğimde Eminağa değirmenini halk dili ile çok kısa net ve en doğrusunu Allah izni ile yazacam ve okursun karşılaştırırsın.

R00T

ProfessionaL
Süper Moderatör
Eminağa değirmeni aslıdır anlatacağım.Belgelerde karıştırılıp yer yön değiştirilen değildir.Eminağa değirmeni Bir kuruderededir. Büyükçe bir blok kayadır.Bu kaya sedir yapar çekyat gibi düşün.Bu kayada 40 adet delik vardır.Bunlar matkap delikleridir yani anlayacağınız o güngü el matkapları kayayı fındık oymadan daha küçük delen murç giriş yerleri için açılabilen el ile dönen metal deliciler.Bu kırk delik kayanın üstünden başlar sedire doğru ve sedirden aşağı ta 3 basamakla girilen kapama duvarın oraya 1 adım kala biter.Bu delikler dümdüz inmez zikzaklarda yaparak gider belli bir sistemdir mesafe ölçüler dahilidir.Bu büyük blok kayada oyma vardır.İp gibi kanal vardır .Yan tarafında kayanın bir ark vardır.Yani bir ayakkabı rahat sığar ark oymasına lakin.Ark denilen kayanın yan tarafına yapıldı temsili arkdır su geçemez.Bütün mevzu bu kapalı girişi açıp altta bulunan 3 odaya ulaşmaktır .Biri dğirmen biri eminağa mezarı biride depo malzemelik yani unluk hesabı.Temsilen değirmendir 3 oda.Burayı tanımak için Kayanın güneyi düşük eğimli sedir kısmıdır ön güneye bakar.Burda ilerle bir koltuk taşı olcak koltuk taşına otur bir yığıntı olcak çeşmenin yanında .Orda mevzu var.Burdan ilerle bir kaya doğaldır ama kayanın uç kısmı sadece ayı başıdır.Ayının alnında küçük bir küp kabartması var.Ayı koltuğa bakıyor.Tekrar gel koltuğa sağına bak .Orda yine dirsek yapan kısım ve blok kayalar burda pençe ara.Pençeye yakın traşlı kaya mahzen girişidir.Ayının mağarasının girişidir.Bunlar yeter de artar bile.Burdan rahvan at sırtında yürüyüş hızında 55 dakika batıya Alibey değirmenine varırsın.Burdan doğuya gidersen Halkalı kaya mevkii ve sinekli mağara mevkiiye gelirsin.Alibey değirmeni civarlarından Ayı ini deresine varırsın .Su ve mevki ismi değişir .Aynı dere yatağı olsa bile.Çünkü kayalar ve yapılar tabiat fark arz eder.Yapılaşmalar gereği isimlendirmede değişir.
Eğer ki Eminağa değirmeni kuru derede yönü güneye bakan tek blok kayalık değilse ve üzerinde ki ip gibi kanal yandaki ark işareti ve üstünde 40 adet matkap delikleri gibi hafif delikler yok ise bunlar çapraz desenleme değil ise geriye kalan hiçbir seçenek Eminağa değirmeni değildir.Var ise aksini iddaa eden buyursun bulsun.Bazıları Halkalı kayayı Emin ağa değirmeni kabul ederler bu karmaşa giderilmiş ve tarafımızca netleştirilmiştir.Burda eski ustaların (ömrünü veren ve gerçek belge sahiplerinin desteği çok büyüktür minnettarız kendilerine.)Emeği vardır.
Saygılar .

balkaya34

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Eminağa değirmeni aslıdır anlatacağım.Belgelerde karıştırılıp yer yön değiştirilen değildir.Eminağa değirmeni Bir kuruderededir. Büyükçe bir blok kayadır.Bu kaya sedir yapar çekyat gibi düşün.Bu kayada 40 adet delik vardır.Bunlar matkap delikleridir yani anlayacağınız o güngü el matkapları kayayı fındık oymadan daha küçük delen murç giriş yerleri için açılabilen el ile dönen metal deliciler.Bu kırk delik kayanın üstünden başlar sedire doğru ve sedirden aşağı ta 3 basamakla girilen kapama duvarın oraya 1 adım kala biter.Bu delikler dümdüz inmez zikzaklarda yaparak gider belli bir sistemdir mesafe ölçüler dahilidir.Bu büyük blok kayada oyma vardır.İp gibi kanal vardır .Yan tarafında kayanın bir ark vardır.Yani bir ayakkabı rahat sığar ark oymasına lakin.Ark denilen kayanın yan tarafına yapıldı temsili arkdır su geçemez.Bütün mevzu bu kapalı girişi açıp altta bulunan 3 odaya ulaşmaktır .Biri dğirmen biri eminağa mezarı biride depo malzemelik yani unluk hesabı.Temsilen değirmendir 3 oda.Burayı tanımak için Kayanın güneyi düşük eğimli sedir kısmıdır ön güneye bakar.Burda ilerle bir koltuk taşı olcak koltuk taşına otur bir yığıntı olcak çeşmenin yanında .Orda mevzu var.Burdan ilerle bir kaya doğaldır ama kayanın uç kısmı sadece ayı başıdır.Ayının alnında küçük bir küp kabartması var.Ayı koltuğa bakıyor.Tekrar gel koltuğa sağına bak .Orda yine dirsek yapan kısım ve blok kayalar burda pençe ara.Pençeye yakın traşlı kaya mahzen girişidir.Ayının mağarasının girişidir.Bunlar yeter de artar bile.Burdan rahvan at sırtında yürüyüş hızında 55 dakika batıya Alibey değirmenine varırsın.Burdan doğuya gidersen Halkalı kaya mevkii ve sinekli mağara mevkiiye gelirsin.Alibey değirmeni civarlarından Ayı ini deresine varırsın .Su ve mevki ismi değişir .Aynı dere yatağı olsa bile.Çünkü kayalar ve yapılar tabiat fark arz eder.Yapılaşmalar gereği isimlendirmede değişir.
Eğer ki Eminağa değirmeni kuru derede yönü güneye bakan tek blok kayalık değilse ve üzerinde ki ip gibi kanal yandaki ark işareti ve üstünde 40 adet matkap delikleri gibi hafif delikler yok ise bunlar çapraz desenleme değil ise geriye kalan hiçbir seçenek Eminağa değirmeni değildir.Var ise aksini iddaa eden buyursun bulsun.Bazıları Halkalı kayayı Emin ağa değirmeni kabul ederler bu karmaşa giderilmiş ve tarafımızca netleştirilmiştir.Burda eski ustaların (ömrünü veren ve gerçek belge sahiplerinin desteği çok büyüktür minnettarız kendilerine.)Emeği vardır.
Saygılar .
Selam ustam :Orada PENÇE ara yazmışsınız aslan pençesimi, Kartal pençesimi , Şahin pençesimi nedir acaba ustam Bahsettiğiniz gibi sedirli yerler var.

R00T

ProfessionaL
Süper Moderatör
Aleykum selam Balkaya34 ustam emektar ustam. saygılar sevgiler.
Pençe ekseri 3 çizgidir biri uzun bazen de 5 çizgidir.kazınarak yapılandır.Ayıda pençe tırnak vardır.Attığı yeri yarar derin yarık açar misali yapılan işlemdir pençe tabiri.

Üst Alt