iki adet çapraz haç

scardian

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Mar 2020
3
14
6
Kardeşlerime selamlar,
Kosovalıyım.
Zayıf Türkçem için özür dilerim.
Geçen gün bu fotoğrafları kayanın üzerinde, kayanın yatay kısmında çektim. Bunlar, yaklaşık 2 m aralıklı iki haçtır. Haçlar farklı dönüyor.
Kaya yaklaşık 30 m yüksekliğinde ve yaklaşık 200 m genişliğindedir ve kısmen yerle kaynaşmıştır. Uydu görüntüsüne bakın. Kayadan yaklaşık 600 m uzaklıkta bir göl var.
Bu işaretleri nasıl yorumlayacağını bilen var mı?

Ekli dosyalar

ABK33

Defineci; doğayi sever, kültürel varliklari korur.
Yönetici
20 Eyl 2019
428
1,318
98
Aleyküm Selam Kardeşim.
Hoşgeldiniz
Türkçeniz bizimkinden daha iyi, maşallah.

Bu haçların ölçüsü var mı?
Yoksa tahmini olarak yazınız.

(İkisi arasındaki mesafe 2 metre demişiniz.)

İlk önce ne olduğuna karar verelim
sonra konuyu genişletiriz.

Birde çizdiğiniz krokiye KUZEY yazarak tekrar yükleyiniz

Son düzenleme:

dardanoss

Bakmakmı?? Görmekmi??
Yönetici
Süper Moderatör
8 Eki 2019
1,117
2,892
118
59
scardian
Selaymun aleyküm sevgili kardeşim.
Öncelik ile bir işaretin bir yere yapılış nedenini anlamak için çevresindeki ve yakın yerdeki geçmişe dönük yaşantıyı araştırmak lazım. Şimdi önce bu kayalığa yakın bir yerde eski bir antik kent yada kale yada kiliseler varmıdır. Bu işaretlerin buraya mezarlar içinmi yada başka bir sebeptenmi yapıldığını anlamak için etrafında bizlerin sunu çanağı dediğimiz yuvarlak yada kare veya dikdörtken üçgen niş şeklinde bu haçlara yakında bakmak gerek. Burada şöyle bir durumda olabilir o ana blok kayanın duvar tabir ettiğimiz ön kısmında kayaya oyma mezarlarda olabilir. Siz bence bu blok kayanın ön cephesinden ve üst kısmından başka işaretlerde arayınız. Ve bu alanda buu kayayı her yönü ile gösterecek şekilde resimler çekiniz. Ve bulduğunuz oymalarıda paylaşır iseniz size daha geniş bilgi sunulacaktır. Teşekkür ederim

scardian

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Mar 2020
3
14
6
Sevgili arkadaşlar,
İçten desteğiniz için teşekkür ederiz.
Resimde, çarpıların konumu hakkında yaklaşık bilgiler bulunmaktadır.
Şimdiden teşekkürler.
@dardanoss
Maalesef şu anda buranın tarihini bilmiyorum, dağların yükseklerinde ve geçmişte adam kaçıranların (aramiya) bu bölgeleri ziyaret ettiği söyleniyor.
Daha detaylı bilgi alacağım

Ekli dosyalar

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
5,344
10,221
118
Mezardır.Mezar üst düzlüktedir .Yakında yani.Zemin kaya ise kapaklıdır kayaya oyulma.Mezar dediğimiz yine mal mezarı olsa gerek.
Kayalığın burun yapan kısımlarına yakın uçurum altında ise mahzen bakmak gerek ayrı işler bakmak gerek. Yol dediğiniz yere yakın olabilir üstte ki işler. İşaretten çok uzaklaşmayın .Genel görünüm sedir yapan yer var mı görelim. Göller çok büyük değilse civarlarında ayrı işler işaretler buluna bilir.
Bu uçurum yapan yerde Askıda açıkta ufak mağara var ise. Hizasında altta ve üst düzlükte görüntüler gerekir. Yönler dahil.

Turko

Ölmeden önce ölenler
Yönetici
Süper Moderatör
1 Tem 2020
175
586
98
Mezardır.Mezar üst düzlüktedir .Yakında yani.Zemin kaya ise kapaklıdır kayaya oyulma.Mezar dediğimiz yine mal mezarı olsa gerek.
Kayalığın burun yapan kısımlarına yakın uçurum altında ise mahzen bakmak gerek ayrı işler bakmak gerek. Yol dediğiniz yere yakın olabilir üstte ki işler. İşaretten çok uzaklaşmayın .Genel görünüm sedir yapan yer var mı görelim. Göller çok büyük değilse civarlarında ayrı işler işaretler buluna bilir.
Bu uçurum yapan yerde Askıda açıkta ufak mağara var ise. Hizasında altta ve üst düzlükte görüntüler gerekir. Yönler dahil.
Ben alt alta oda gibi yorumladım usta kuyu ağızlı bağımsız oyma iki oda altlı üstlü. Son nokta olabilir mi ?

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
5,344
10,221
118
Basamaklar var işin içinde alt üst iki adet olabilir mi bilmem..Kapalı olana dair işaret vurguda var haçın üzerinde basamak da yapan seviye var .Ben bunun işinin üst düzlükte olduğunu düşünüyorum.Yani haçın. İşaret hangi arazide ise malzeme ve yeri ayni arazide olur. Üstte ki işaret üste ait işindir derim.Ama altlı üstlü çift oda olur mu olur.Etrafıda göremiyoruz.

Turko

Ölmeden önce ölenler
Yönetici
Süper Moderatör
1 Tem 2020
175
586
98
Basamaklar var işin içinde alt üst iki adet olabilir mi bilmem..Kapalı olana dair işaret vurguda var haçın üzerinde basamak da yapan seviye var .Ben bunun işinin üst düzlükte olduğunu düşünüyorum.Yani haçın. İşaret hangi arazide ise malzeme ve yeri ayni arazide olur. Üstte ki işaret üste ait işindir derim.Ama altlı üstlü çift oda olur mu olur.Etrafıda göremiyoruz.
Kademe yaptığı için altlı üstlü yorumladım bende kademe yapanda yontu da var 10 cm kadar yükseltinin bittiği yerde acaba patikadan bahsediyor olabilir mi. Yurt dışı olaması heyecan veriyor acaba bizdeki gibi mi sistem.

SuNSeT28

★彡 (O Dağlarda) 彡★
Yönetici
Süper Moderatör
10 Mar 2019
2,289
5,292
118
Κερασούντα
Kardeşlerime selamlar,
Kosovalıyım.
Zayıf Türkçem için özür dilerim.
Geçen gün bu fotoğrafları kayanın üzerinde, kayanın yatay kısmında çektim. Bunlar, yaklaşık 2 m aralıklı iki haçtır. Haçlar farklı dönüyor.
Kaya yaklaşık 30 m yüksekliğinde ve yaklaşık 200 m genişliğindedir ve kısmen yerle kaynaşmıştır. Uydu görüntüsüne bakın. Kayadan yaklaşık 600 m uzaklıkta bir göl var.
Bu işaretleri nasıl yorumlayacağını bilen var mı?
Selamün aleyküm.Bu fotoya göre net yönler alınmalı.Fotoda kırmızı ile işaretlediğim yerleri detaylıca inceleyiniz.Orada iki adet minik iz düşümü var.Buda iki yönde emanet var demek.Sarı ok yönlerine 21 metreye dikkat.Yine tam kuzey 21 metreye dikkat.Selamlar.
20200910_005336.jpg