işaretlerin anlamı

userr

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
merhaba istanbu da surların karsısında yapılan bır calısmada cıkan tasların anlamları hakkında bılgı verırsenız cok memnun olurum. ılk ıkı tanesı aynı yerden kapak seklınde olan ıse 15-20 metre ılerısınden cıktı. sımdıden tesekkur ederım.
işaret.jpeg
işaret2.jpeg
işaret3.jpeg

Demirdağınkurdu

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
İkinci resim mezar stelline benzese.. Üçüncü resim yapı görünüyor kaç metre derinlikte çıktı... Çubukla baktınız mı??? Ne verdi??? birde neye göre işlem yaptınız işaret vs

userr

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
uc farklı cubuk ıle tarama yaıldı ve cubukları kullanan kısılere tam yerı soylemedıgımız halde tam olarak calısılan yerı gosterdı hepsıde.. o kapak gıbı gorunen 1 metrede cıktı. mezar stellını nedır af edersenız bılmedıgımden soruyorum

userr

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
burada oda mezarlar oldugunu soyleyen bır akrabamızın soyledıgıne ıstınaden calısma yapıldı yanı elımızde somut bır belge yoktu... cubuklar delı gıbı her bırı aynı yerı verdı..

MendereS

Admin
Administrator
ilk ikisi aynı yeren çıkması ilginç değilmi. biri farklı medeniyetin izleri diğeri farklı. şaşırdım yada anlayamadım. 2. resim evet mezar steli. ilk resimdeki betimlemeler osmanlı mezar taşlarına benziyor. genel olarak bişey söylemek gerekiyorsa çalışma genişletilmeli bunlara benzer diğer parçalarda çıkarılırsa tam olarak ne olduğu ortaya çıkar.

userr

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1,30 metre bırınde 1 metrede dıgerınde calıstık ancak ımkanlarımız kısıtlı oldugu ıcın 7 aydır ara verdık guvenılır bırı olsa bırlıkte bır ekıp olarak calısmayı dusunuyoruz

userr

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
pekala ıkıncı reımdekı tasın uzerınde bırden cok ısaret var onunla alakalı dusuncenız nedır? mesela ters lale uzum salkımı kılıc balıklar fıkrınız nedır acaba

userr

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
bırde mezar stelı dedıgınızın anlamı nedır bılmedıgım ıcın soruyorum

userr

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Burası zaten musluman mezarlıgı kazı yapılana kadar elımızde herhangı bır ısaret yoktu

R00T

ProfessionaL
Süper Moderatör
Mevcut fotolar net olmamakla beraber şunu görüyorum.Duvardaki yada mezar başı taşında kikitabeyi yazı stili osmanlı sanırım süsleme öğeleri mevcut burası olsa olsa ya harebe halde bir hanın mescidi yada camii külliye -çarşı kalıntısı vb...Mezar varsada o bölgede neye istinaden çalıştığınızı mantığım almadı.Acaba bir önceki hali klise yada hristiyan mimarisimiydi.katman altında ne var siz daha iyi bilirsiniz.

Üst Alt