İzinsiz dedektörle araştırma yapmak.

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Daha önce bulduğumuz mahkeme kararlarına göre izinsiz dedektör ile define aramak serbest deniliyordu. ne oldu hala aynımı. şöyleydi galiba, bir defineci define fuhsat almak için önce define yeri tespit etmesi lazım. bu sebepten dolayı dedektörle araştırma yapmasında her hangi bir sakınca bulunmuyordu. eskiden böyleydi şimdi dedektör yaygınlaştı kanunlarda değişmedi şimdi biz define ruhsatı almadan önce define yeri tespit etmemiz lazım. e o zaman dedektör kullanacağız. ?

ALPARSLAN

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Daha önce bulduğumuz mahkeme kararlarına göre izinsiz dedektör ile define aramak serbest deniliyordu. ne oldu hala aynımı. şöyleydi galiba, bir defineci define fuhsat almak için önce define yeri tespit etmesi lazım. bu sebepten dolayı dedektörle araştırma yapmasında her hangi bir sakınca bulunmuyordu. eskiden böyleydi şimdi dedektör yaygınlaştı kanunlarda değişmedi şimdi biz define ruhsatı almadan önce define yeri tespit etmemiz lazım. e o zaman dedektör kullanacağız. ?
Malesef abi.Arabada dahi görseler uygulama noktasında alıyorlar.Arazide sen düşün ne yaparlar.

Kadircan

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar ;
Bu konu hakkında bilgili ustalar bizi aydinlatirsa memnun olurum.
1.Ruhsat almadan önce yer tespiti için izinsiz kullanılabilir mi?
2.Kiralık dedektorlerde bu durum nasıl işliyor ?

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Malesef çözemedim bu nedir neyin telaşıdır
Merhabalar ;
Bu konu hakkında bilgili ustalar bizi aydinlatirsa memnun olurum.
1.Ruhsat almadan önce yer tespiti için izinsiz kullanılabilir mi?
2.Kiralık dedektorlerde bu durum nasıl işliyor ?
telaş değil değişen varmı onu merak ettim. mesela ingilterede define aramak serbest sadece kamu arazilerinde yasak. oda bizim sit alanı dediğimiz yerlerin eş yerleri. kamu arazisi diye geçiyor. diğer tüm yerlerde serbest. birde şöyle bir maddeye rastladım. kamu arazisindesin eğer arkeolojik alana denk gelirsen ingiliz hükumeti kazıyı durdurabiliyor bunun dışında tek para yada normak kalıntı aradığında sıkıntı yok.

Kadircan

Member
Kayıtlı Kullanıcı
telaş değil değişen varmı onu merak ettim. mesela ingilterede define aramak serbest sadece kamu arazilerinde yasak. oda bizim sit alanı dediğimiz yerlerin eş yerleri. kamu arazisi diye geçiyor. diğer tüm yerlerde serbest. birde şöyle bir maddeye rastladım. kamu arazisindesin eğer arkeolojik alana denk gelirsen ingiliz hükumeti kazıyı durdurabiliyor bunun dışında tek para yada normak kalıntı aradığında sıkıntı yok.
Ustam keşke kanunlar burda definecileri'de korusaydı. Adam Yurtdışına satacagina kaçak kazı yapacağına devletine kazandirsa ve kazansa. Eminim devletimiz definecilerine sahip çıksa kaçak kazida olmaz kaçakçılıkta... Benim fikrim bu yönde. Allah'a emanet olun.

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
bazı ülkelerde dedektör kullanmak serbest hatta teşvik bile var. bazı ülkelerde dedektör bulundurmak silah bulundurmaya eş değer. hapse. bizimkide tam orta ayar desem olur. zaten kanunun çıkarırken bilenmi var avrupa asya bi tur oralarda nasılsa bizdkide orta ayar bişey olsun.

Üst Alt