İzinsiz dedektörle araştırma yapmak.

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Daha önce bulduğumuz mahkeme kararlarına göre izinsiz dedektör ile define aramak serbest deniliyordu. ne oldu hala aynımı. şöyleydi galiba, bir defineci define fuhsat almak için önce define yeri tespit etmesi lazım. bu sebepten dolayı dedektörle araştırma yapmasında her hangi bir sakınca bulunmuyordu. eskiden böyleydi şimdi dedektör yaygınlaştı kanunlarda değişmedi şimdi biz define ruhsatı almadan önce define yeri tespit etmemiz lazım. e o zaman dedektör kullanacağız. ?

ALPARSLAN

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Daha önce bulduğumuz mahkeme kararlarına göre izinsiz dedektör ile define aramak serbest deniliyordu. ne oldu hala aynımı. şöyleydi galiba, bir defineci define fuhsat almak için önce define yeri tespit etmesi lazım. bu sebepten dolayı dedektörle araştırma yapmasında her hangi bir sakınca bulunmuyordu. eskiden böyleydi şimdi dedektör yaygınlaştı kanunlarda değişmedi şimdi biz define ruhsatı almadan önce define yeri tespit etmemiz lazım. e o zaman dedektör kullanacağız. ?
Malesef abi.Arabada dahi görseler uygulama noktasında alıyorlar.Arazide sen düşün ne yaparlar.

Kadircan

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar ;
Bu konu hakkında bilgili ustalar bizi aydinlatirsa memnun olurum.
1.Ruhsat almadan önce yer tespiti için izinsiz kullanılabilir mi?
2.Kiralık dedektorlerde bu durum nasıl işliyor ?

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Malesef çözemedim bu nedir neyin telaşıdır
Merhabalar ;
Bu konu hakkında bilgili ustalar bizi aydinlatirsa memnun olurum.
1.Ruhsat almadan önce yer tespiti için izinsiz kullanılabilir mi?
2.Kiralık dedektorlerde bu durum nasıl işliyor ?
telaş değil değişen varmı onu merak ettim. mesela ingilterede define aramak serbest sadece kamu arazilerinde yasak. oda bizim sit alanı dediğimiz yerlerin eş yerleri. kamu arazisi diye geçiyor. diğer tüm yerlerde serbest. birde şöyle bir maddeye rastladım. kamu arazisindesin eğer arkeolojik alana denk gelirsen ingiliz hükumeti kazıyı durdurabiliyor bunun dışında tek para yada normak kalıntı aradığında sıkıntı yok.

Kadircan

Member
Kayıtlı Kullanıcı
telaş değil değişen varmı onu merak ettim. mesela ingilterede define aramak serbest sadece kamu arazilerinde yasak. oda bizim sit alanı dediğimiz yerlerin eş yerleri. kamu arazisi diye geçiyor. diğer tüm yerlerde serbest. birde şöyle bir maddeye rastladım. kamu arazisindesin eğer arkeolojik alana denk gelirsen ingiliz hükumeti kazıyı durdurabiliyor bunun dışında tek para yada normak kalıntı aradığında sıkıntı yok.
Ustam keşke kanunlar burda definecileri'de korusaydı. Adam Yurtdışına satacagina kaçak kazı yapacağına devletine kazandirsa ve kazansa. Eminim devletimiz definecilerine sahip çıksa kaçak kazida olmaz kaçakçılıkta... Benim fikrim bu yönde. Allah'a emanet olun.

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
bazı ülkelerde dedektör kullanmak serbest hatta teşvik bile var. bazı ülkelerde dedektör bulundurmak silah bulundurmaya eş değer. hapse. bizimkide tam orta ayar desem olur. zaten kanunun çıkarırken bilenmi var avrupa asya bi tur oralarda nasılsa bizdkide orta ayar bişey olsun.

Temuçin

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Screenshot_2019-09-20-22-48-15-72.png

Temuçin

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar selamlar. Görselden de anlaşılacağı gibi durum bu. Anladığım kadarıyla izinsiz define araştırmalar diyor. Yani define arayacağımız bölgenin kolluk kuvvetlerine bildirmeniz gerekiyor.

Codex

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Bununla ilgili yargitaydan 2018 tarihli emsal bir karar vardi. Sit alani disinda , mesai saatleri icerisinde , yaninda kazici , delici alet bulundurmadan arama yapmanin suc teskil etmedigine dair. Gecen hafta diger forumda paylasilmisti ama yakalanirsaniz derdinizi anlatana kadar saclariniz agarir. Bu karara fazla guvenmemek lazim.

Avcı_ORİON

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar selamlar. Görselden de anlaşılacağı gibi durum bu. Anladığım kadarıyla izinsiz define araştırmalar diyor. Yani define arayacağımız bölgenin kolluk kuvvetlerine bildirmeniz gerekiyor.
Bildirdigin zaman takibe girersin cunku suc gibi goruluyor en iyisi gizli yapmak baska caresi yok .

Temuçin

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Bir ay önce arazide bizzat piknik yaparken bölgede yapılan bir ihbar üzerine gelen jandarmalardan panik yapan beyinsiz arkadaşım arabanın içinde kılıfında, kutusunda duran 1 adet ful takım Lorenz z1 ve xp deus cihazımı araziye saklattırdı.
Sonuç : 7 bin TL değerindeki, benden habersiz araziye saklattığı Lorenz'in apartları ve 45'lik başlığım çalındı. Ödemeyi de reddediyor. Diğer cihaz ve malzemeler ise jandarma olay yeri incelemmede. Savcıyla konuştum tahkikat bittikten sonra verebileceğini söyledi. Bende arkadaşımdan, benden habersiz cihaz ve malzemelerimi sakladığı ve saklattırdığı için şikayetçi oldum. Piknik ortamındaki 3 kişinin sicili epeyi kabarıkmış.o sebeple biraz geç alacağım cihazlarımı.

Kaan5557

Santraç_Doğa
Süper Moderatör
lorenz z1 ve deus çalındımı güvenlik kuvvetlerinde mi...her durumda da geçmiş olsun...kaybınız büyük...İnşaallah bulunur yada size teslim edilir...sicili kabarık insanlar diyorsunuz onlar almış sonra çalındı numarası yapmış olmasınlar...

Üst Alt