Kabartma Balık Define İşareti

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,132
4,047
118
#1
kabartma-balık-işareti-anlamı.jpg


Kabartma işaretlerin gömüsü oymalar kadar derin olmaz. bu neredeyse tüm kabartmalar için geçerlidir.

Balığın ise 2 anlamı vardır, ya define işaretidir yada haç işaretidir. Kabartma balık define işareti ise gömüsü çok derin olmaz, yüzeye yakındır. Her balıkta olduğu gibi kabartma balığında yakınlarında mutlaka su vardır, göl, dere veya su kuyusu. Gömü suya yakın olur, tam suyun kenarında olmayabilir ama ilk gideceğin yer su tarafı olmalıdır.

Kabartma balıklar sanatsal açıdan oymalara göre daha çok işçilik gerektirir. Parasını almak oyma balığa göre çok daha kolaydır. Kabartmaların üzerinde çok fazla desen yoktur, sizi şaşırtacak işaretler olmaz, sadedir doğruca paranın yerini verir.

Para yeri genelde baktığı yedir bazen kuyruk tarafında olur, kuyruk derken tam arkası değil. Kuyruğu V şeklinde düşünüp V nin hangi tarafı uzunsa o tarafa gidilir. Kabartma balıkta göz varsa en önemlisi budur, göz tam olarak nereye bakıyorsa yön orasıdır. Genelde sol yada sağ çapraza bakar. Eğer suda bu yönde ise gömü kesin bu taraftadır.

Kabartma balık birde ok varsa, balık oka bakar okta balığa bakar vaziyettedir, burada birde su kaynağı vardır. Kaynak önündeki yalak taşına iyi bakın üzerinde yazı veya rakam yoksa para bu taşın altındadır, eğer yazı veya rakam varsa ona göre para yeri belirlenir.
 
 

dardanoss

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Eki 2019
385
881
98
59
çanakkale
#2
MendereS ustam müsaden ile bir katkıda ben yapayım.
Kabartma balıklarda kuyruk yada baş yönünde taş döşemeli yol bakılmalı.
Eğer var ise yolun sonunda mahzen vardır Şayet bu balığın yakınlarında her hangi bir su yok ise bu mezarlığı anlatır sizinde beirttiğiniz gibi bazen haç olarakda kullanılmıştır su yoksa çevrede sunaklar yada üçgenler baklava dilimi gibi başka işaretlerde bakılmalı. Suya yakın olanlarda ise şelaleler önem arz ederler.
 
 

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,132
4,047
118
#3
Tabiki herkes görüşünü yazmalı.

birde ok yemiş balıklar ile çift balıklar var onlar tam olarak ne anlama geliyor çözmeye çalışıyorum. çift balık ortasında haç bir şuru çeşidi var, yalnız bu balık lahite işaret olabilir bu bana göre en büyük ihtimal.
 
 

Azizkılıç

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
13 Eki 2019
130
185
48
#5
coğrafyamızda balıktan malzeme almış biri aldığı miktarı yanlış hatırlamıyorsam 150 okka olarak söylemişti 1282x150:192,300kg balık deyip geçmeyelim bu malzeme sikke şeklinde küp içinde çıktı demişti
 
 
Beğeniler: R00T

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
3,879
6,855
118
#6
İnanırım balığın bazen 2 hayvan yükü kadar parası da olur. Bazen oyma balığa yakın ok işareti ayrıca olur ki zemin altı oda mahzeni verir.Oyma balıklar zaten ustam yazmış bazen de kuyruk domuzda olduğu gibi Bi ter M gibi hal alır ki buda domuzun ardında ki ok işaretinin kuyruğunda olur Bunlar kutsal yönü kiliseyi verir.Her ne kadar kilise yönelsede yinede malı vardır derim.Bu dönemlere ait yön ekseri kuzeydoğu veya güneydoğu olur Ana hat Doğudur.
 
 
Beğeniler: Azizkılıç

ŞAHİN88

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Şub 2020
1
0
1
#7
Menderes ve diğer ustalarım hem balık hem haç işareti varsa anlamı ne olabilir sizce.Tau haççı varsa balığın karnında kuyruğuna yakın mesela. Teşekkürler .
 
 

SuNSeT28

★彡 (O Dağlarda) 彡★
Süper Moderatör
10 Mar 2019
1,356
2,777
118
#8
Menderes ve diğer ustalarım hem balık hem haç işareti varsa anlamı ne olabilir sizce.Tau haççı varsa balığın karnında kuyruğuna yakın mesela. Teşekkürler .
Selamün aleyküm.Mezar der,yüksek statülü der,müjdesi var der.Balığın boyu kadar baktığı yere dikkat.153 der buda bana kara taşlı mağaraya dikkat der.Neyse diğer ustalarımızda yorumlarını yaparlar inşallah.Benim yorumumu zaten biliyorsunuz;).Selamlar.
 
 
Beğeniler: R00T