Kapi kaya sahin kaya kartal kaya ceneviz kalesi

Gizligeçit41

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleyküm
Kapı kayadan azda olsa bahsetmek isterim bildiklerimi ve gördüklerimi.
Arkeoloji anlamındanda bahsetmek isterdim vakit yemez .
Kapı kayanın dibinden su gelir (geliyorda)
Hemen doğu ucunda bir köy batısında yakınında bir köy yukarda iki dere gelir biri batıya akar biri doğuya orda kara hasan köprüsü var üzerinden değirmen arkı geçirilmiş değirmen kapı kayanın hafif kuzey batısında arasındaki mesafe 30 dakika alır at olursa 15 dakika .
Kapı kayadan yukarı çıktığında lefterin arpa tarlasına kuzeye gider ordan vezir tepeye.
Leftere giderken yol ikiye ayrılır biri kuzeye biri batıya batıya gidersen şahin ve kartal kayanın üstüne gelirsin buraya gelmeden evvel bir kız görürsün ki var zaten kız ilini yüzüne dayamış av köpeğine bakıyor avcı elinde silah karacaya nisan almış şahin kaya 3 basamak şeklinde bir kayaliktir alttan ve üstten inilmez saç ayak 3 oyuğu gözünle göre bilirsin lakin tek üstten iple.inersin. birde zincir var hatırladığım kadarıyla iki ayrı zincir idi..
Hemen çaprazı kartal kayadirki oda süzülür şekildedir arkasında güllü hac var ve şahin kaya ile çapraz dururlar bunların üstü kuru duvardır orda sırt üstü yatan bir kız az aşağıda zağar köpeği köpeğin batısı değirmen ve kahve fincanları var.
Değirmenin aşağısında su batıp kara hasan köprüsü dediğimiz üstünden değirmen arkının bulunduğu yerden su çıkar burası yaklaşık 300 mt gibi belki daha fazla gelir.
Bir harabelik var değirmenin aşağısında onun orta 9 civcivli tavuk var bir oturak taşı bir çarpı köşesinde 3 gen .
Ordan oturup karşıya baktığında birçok şeyi seyre dalarsın ve birçok şeyi net görürsün.
Volcana gelince volkanlar bir tane değildir ve bu işi çözmek her adama nasip olmaz.
Değirmenden yukarı topal ayı orda şelale
Selalen hemen yan tarafında çok büyük bir kurt değirmenden yukarı çıkan yola bakıyor.
Şelaleden yukarı dereyi takip edersen derenin kenarında sağ arka kalçasına ok saplı öküzü diğer tarafında ağzı bağlı çuvalı görürsün.
Diğer dereyi takip edersen yukarda meşale hazan yaprağı at ahırını görürsün bunlar görünen net şeyler.
Öküzün olduğu deren kuzey batıya biraz gidersen kantarı görürsün üstünde yazılar mevcuttur .
Batısında bir kaynak
Kaynaktan yukarı bir yerde büyük bir hac.
Haçtan tekrar kuzeye gidince iki nal.
Daha yukarı takip edersen bir at ahırı daha ahırın doğusunda iki kuş veya tavuk aynı kabdansu içer şekildedir.
Ordan yukarısına devam edersek önce vezir tepe karagöl yeşil gol ve sarı gole devam edersin vesaire vesaire bu kadarı kafi.
Ve develer nal balık yılan kuru kafa iki güvercin ve daha birçok şey...

Gizligeçit41

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Kudret kale sanırım belgelerde ismi anılan.
Orda bir kuru kafa var alnında yılan var.
Onu çözemedim lakin kar çok aşırı vardı gidemedim.
Yüksekte bir kayalık idi nasip değilmiş artık..

Gizligeçit41

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Ha birde yanık kazik çakılmış bir mezar gördüm o ne ise yarar bilemedim yağmur yağıyordu ilgilenemedim haydut köyünün batısında yukarısında ise büyük değirmen vardı nasip olmadimi olmuyor.
Bir köye gittim yukarda bir çoban vardı sopasina dayanmis koyunlar otlar halde idi.
Ondan aşağısı zaten çukur canbaz .
Sari kızın mezarını yağmalamışlar ahir yapma bahanesiyle ve işin garip yani adam 4 mt duvar örmüş öylece bırakmış aldığım bilgilere göre adam ingiltereye taşınmış diyorlar ne kadar doğru bilemedim.
Köyde olan mal mülkü öylece duruyor hayvanlarını çobana eviyle birlikte vermiş. Hayırlısı olsun artık..

Gizligeçit41

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Mesela ağzı bağlı bir torba gördüm az aşağısında ayının ayak izi.
Ceneviz kalesine giden yolun uçurum kenarına yakın 7 mezar sürütme taş var bunun arkasında kopek izi olan oturak taşı var.
Mesela bir çeşme var taş oluklu bu ayakta içilen çeşme aşağıda bir kuyuyu doldurup sonra değirmene yönlenir ki zaten değirmenin suyu iki dereden alır öteki derenin suyu içiliyor sarı bir su