Kapı Kaya

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,182
4,326
118
Kapı kayayı es geçmeyelim, bir kısım önemli mevzular buradadır, fakat öyle bişeyki kaynaklar arasında şaşırıp kaldım. bazıları 38 bin adet mehmudiye derken bazıları 14 bin diyor. bunu toparlamam lazım. Kumpanya değirmenine Kapı kaya değirmeni on dakikadır. Sarıgöl kırk beş dakika iki öküzler kırk beş dakikadır çatala kaya bir buçuk saat Ceneviz kalesi bir buçuk dakika çeker kuzeyindedir. Kudret kaya iki saat çeker ve kuzeyindedir.

ROOT, balkaya ve diğer arkadaşlar şu kapı kaya işine bi el atalım.

Örnek kapı kaya belgesi.

Kapı kayada ana kayaya kabartma olarak resimlenmiş güğümle su döken kız resmi vardır suyun döküldüğü yeri 1.5 metre kazar isen on dört bin otuz üç adet mahmudiyeyi elde edersin suyun döküldüğü yerden doğuya doğru 1.23 metre ölçüp kazarsan 3800 adet beşibirlik elde edersin daha ilerde keseciler deresine ineceğiz buralarda yoldan sapılmaması için yol boyunca 41 adet kılavuz taşımız vardır bunlar sıvalı içi doludur bu yolun ikiye ayrıldığı yerde AYRAN PINARI mevkinde şahin kaya var pınarda taş üstünde 3 ayaklı karaca resmi vardır bu taşın altında bir kazan parası mevcut ayran pınarı karşısında şahin kaya AYRAN PINARI ile şahinkaya arası 40 dakika çeker ŞAHİN KAYA yı isbat etmek için 14 çerçeve vardır yedisi 11 cm derin diğer yedisi 21 cm derindir ayran pınarının güneyinde kalır ayran pınarının olduğu köyün eski adı LAZARADIR yeni ismi ise TAZ ALİ dir ayran pınarının suyu içilmez ŞAHİN KALE nin gündoğusunda yapma kale vardır burası şahin kaledir burada bir çok yazılar görebiliriz altı ise tüm mağaralıktır kapıkayada 2 kız birbirlerinin başlarına çember örter vaziyette yine bu arada ufak bir kız çocuğu koluna su testisi takmış su getirir kalenin dibindeki mağaralarda kapı ağzında koyun makası bulunan mağaranın içinde POP MARTİN in 14 kağnı arabası bulunan eşya ve parası vardır buralara yolu düşenleri saptırmak için yol boyuna 12 adet taş diktik nihayet eski bağdat yoluna çıkar buradan EFEM köprüsüne ineriz bu köprü tek kemerlidir LAZARA köyüne doğru 14 adet taş dikilidir bazılarında işaretlerimiz vardır 7 ve 9 uncu taşın üzerinde bir fincan resmi vardır bu taşın altında bir kazan paramız mevcuttur bulacak olursanız bir tanesinin farklı olup rengininde değişik olduğunu anlarsınız

balkaya34

Operatör
17 Mar 2019
2,562
3,430
118
Kapı kayayı es geçmeyelim, bir kısım önemli mevzular buradadır, fakat öyle bişeyki kaynaklar arasında şaşırıp kaldım. bazıları 38 bin adet mehmudiye derken bazıları 14 bin diyor. bunu toparlamam lazım. Kumpanya değirmenine Kapı kaya değirmeni on dakikadır. Sarıgöl kırk beş dakika iki öküzler kırk beş dakikadır çatala kaya bir buçuk saat Ceneviz kalesi bir buçuk dakika çeker kuzeyindedir. Kudret kaya iki saat çeker ve kuzeyindedir.

==========================================

Selam ustam : Kapı kayaya 10 dakika mesafede olan değirmen Emin ağanın değirmenidir,Ben bunları bir bir gördüm gezdim, Degirmenle Kapı kayanın arasında, Meşhur, birisi başı imam sarıklı olan 3 mezar var,Kapı kaya nin 100 metre tahmini mesafesinde Şeytan derenin Haramı dereye bağlantısı gerçekleşir, Degirmenin biraz daha üst tarafında, İÇİ TONAK döşeli dediği magra var bu magra haramı dereye çok yakın hatta kenarında diyebiliriz. SAZLI göle 45 dakika diye yazmışsınız doğrudur o kadar süre olabilir. Kudret kaleye 2 saat deve kuzey demissiniz çok doğru, Ancak kudret kaya yazmışsınız o yanlış, Doğrusu Kudret kaledir,

Kaan5557

Santraç_Doğa
Süper Moderatör
17 Ocak 2019
764
2,252
98
kız kayasıda var lakin 5 yada 7 km uzakta..bu fotolardan...bahsi gecen kapıkaya burasımidir ...buraninda adi kapikaya...

• Beğen
Tepkiler: MendereS

balkaya34

Operatör
17 Mar 2019
2,562
3,430
118
Selam. Kapı kaya mevzu gerçekten gizemli kalan konulardandır.. lakin 7 kişinin yanyana geldiğinde kapanan kapı kaya mıdır veya eşek köpek yoz deve ile kız 'ın baktığı kapatılan kapı kaya mıdır veya asıl adı kudret kale olan kapı kaya mıdır veya güğüm den su döken kız 'ın olduğu kapı kaya mıdır ... vel hasıl kapı kaya da olmazsa olmaz tek şey vardır...KIZ...

Selam üstadım : Yukardaki bahsettimiz kapı kaya , sizin bilginize göre hangisine uyar , sazli göl , Şeytan dere, Haramı dere ,ki bu derede 3 değirmen var bunların su bendi yok çünki dik bir yer olduğundan su debisi yüksek geliyor, ,Bir diger şiķ, Birisin başı imam sarıklı olan 3 mezar gibi ayrıntılar olan yerdir, Burada sizin bilgileriniz hangisi dır.Bu kapı kayayı genişletip yol açmışlar ve şu an bu yol kullanılan bir yol.Işin garibi bu kapidan baska gecit yok Dolayisiylada burada kız olması mümkün değil Tahribat var

• Beğen
Tepkiler: Ayazma ve Kurtaga

Kaan5557

Santraç_Doğa
Süper Moderatör
17 Ocak 2019
764
2,252
98
yok burada tahribat yok..kapi acilmadi...bundan yuz yil oncede boyleydi..hep boyleydi...sazligol buralarda diyende var...ben eskiya belgelerine ilgim olmadigindan bilmiyorum...kale male var...fazla otantik bir bolge....yok yok...ama sizin aradiginiz burasimidir bilmem...ayrica buralar 100 yil once hep rum bolgesi..

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,182
4,326
118
yukarıda belittim kapı kaya değirmeni diyen belgede var.

şöyle bişey var kapı kaya çimenika kalesine çok yakın, bu tüm belgelerde aynı yazıyor.

şuda var kapı kaya geçiş yerine yan yana 7 kişi dursun geçit kapanır.

işte bunun aslını bulamadım. olmazsa kaan ustanın kapıya 7 kişi gidip ölçelim.

Kaan5557

Santraç_Doğa
Süper Moderatör
17 Ocak 2019
764
2,252
98
Selam.. Ustam kapı kaya sizin orada lagvedilmiş.. hal böyle olunca kapı kaya dan velhasıl şahin kaya nin önüne gelen yola ulaşabilirmişsiniz...
bu kapikayadan ırmak boyunca yardira yardira gidiyorsun ...şahinkayasina variyorsun...ama aradiginiz sahinkaya bu sahinkayasimidir onuda bilmem...

• Beğen
Tepkiler: Ayazma ve Kurtaga

Kaan5557

Santraç_Doğa
Süper Moderatör
17 Ocak 2019
764
2,252
98
bu kapikaya irmak kenarindadir....hemen eteklerinde kopruvardir...lakin o eski kopru yikilmis yenisi yapilmistir...degirmen derseniz degirmen cok var...