KaraHasan Köprüsü Önemli.!

balkaya34

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Sinekli mağara girişini tarif etmişim yazılarımda.Karahasan köprüsü madem su üzerine kurulmuş.Yanında neden kuyu olsun.Evet kuyu eski uygarlık işi.Bu mevkide aranmaz çukurcanbaz.Çukurcanbaz vezirtepe Karatepe mevkiinde aranır.Buna yakın Karacalar köyü olacak.Senin dediğin muhitte Alibey köyü tazala köyü Şarapçı köyü yolu bunlar olacak.Eğer alemetler var ise köprüde dediğin gibi dama taşıda üç mezarı veriyorsa bunlara yoğunlaşman yeterdir.
Şu kuyusu içme amaçlıdır Köprü olmadan önce dağınık bir bataklık halinde imiş yanındaki tuğla fırını daha eski Bataklıkdaki balçıktan istifade ederlermiş. Biraz açacak olursak bir camı yapımına uzakdan bir kalenin taşlarını çekerler bu yol üzerinde aksu var çok dağınık ve bazende sel geniş bir alana yayılıyor bu konuda 78 hasan paşaya bir heyet gönderir ler o tarihlerde beylikler vardı o beylik ile 78 hasan paşa buna bir köprü yaptırmaya karar verir taşı beylik temin eder mimarı hasan paşa temin eder bu iş yapılır. Buna bağlı olarak saat kuleleri ve camilerde ve bazı okullarda yapilır Saygılar ustam.

R00T

ProfessionaL
Administrator
Öenmli olan hakikat olmasıdır.Köprü var mı ? Var . İşaretleri var mı ? Var. O zaman çalışma yap ilgili kasa kayalarında sonuç belli olur.

balkaya34

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Öenmli olan hakikat olmasıdır.Köprü var mı ? Var . İşaretleri var mı ? Var. O zaman çalışma yap ilgili kasa kayalarında sonuç belli olur.
Malesef şuanda etrafı şehir oldu Yalnız aksu ile görüşünün birleşip ilerlemesinde 'nden sonra 2 nci değirmen hani değirmenin arkasında horasan zemin derya aynen öyle duruyor.Bu değirmende Rahmetli babamla un yapdık çocuktur.halen zemin horasan.Saygılar ustam.

balkaya34

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Malesef şuanda etrafı şehir oldu Yalnız aksu ile görüşünün birleşip ilerlemesinde 'nden sonra 2 nci değirmen hani değirmenin arkasında horasan zemin derya aynen öyle duruyor.Bu değirmende Rahmetli babamla un yapdık çocuktur.halen zemin horasan.Saygılar ustam.
Aksu ile göksu diye yazmıştım

R00T

ProfessionaL
Administrator
Yani üzelmeni yada yanlış anlamanı asla istemem abi belki ben yanlış anlamışımdır.Lakin gerçek bölgede değirmen yoktur volçana ait.Volçanın değirmenleri gerçek değirmen değildirler.Sadece ve sadece isimleri değirmendir.Alan olarak değirmene benzerler.Yani değirmen binası yerine suya yakın tek duran yapı gibi büyük yekpare kayalık alan düşün.Değirmenleri böyledir.

balkaya34

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Yani üzelmeni yada yanlış anlamanı asla istemem abi belki ben yanlış anlamışımdır.Lakin gerçek bölgede değirmen yoktur volçana ait.Volçanın değirmenleri gerçek değirmen değildirler.Sadece ve sadece isimleri değirmendir.Alan olarak değirmene benzerler.Yani değirmen binası yerine suya yakın tek duran yapı gibi büyük yekpare kayalık alan düşün.Değirmenleri böyledir.
Selam ustam: çalışmış değirmenlerde var olmaz olurmu.En zengin değirmeni şuanda mahallenin içinde kaldı.Benim olduğum yer hamamlar var bu hamamlarda kalmışlar kış aylarinda Bu eşkıya volçan veya bir başkası bunu bilemem ama manız çığlığı hamamlar ve daha bazı işleri bana çok yakın en uzak olan sazlı göl 55 kilometre.

R00T

ProfessionaL
Administrator
Volçanın 7 değirmeni var.Alibey değirmeni ile sarıgöl arasında çalışmış eski halk değirmenleri var.bunların sayısı 4-5 tanedir.Ama volçan bu değirmenlere bir işlem yapmamıştır.Kendi sahte değirmenlerine parayı bırakmıştır.bu civarsa çalışmış olan eski değirmenlerin mevkisi bölgesi güzel mevkilerdir.Civarlarında medeniyet işleri ve mezarlar vardır.
Saygılar.Menderes usta yok canım sıkkın ben az hava almaya çıkayım.Görüşürüz inşaAllah.

MendereS

Admin
Administrator
memnderes usta burada konuları okuyacak ve yazacak. biyerde çok uzun bi yazı yazdım ondan aksadı yazacağız inşallah menderes usta sizlerle olmaktan çok mutlu bunu bilin yeter :)

R00T

ProfessionaL
Administrator
Vay Vayy Vayyyyy Büyük usta gelmiş.Hoşgelmiş Sefalar getirmiş.Ben arkadaşlara dedim arabayı alın gelin dışarı çıkcam söz sözdür şimdi yok gelmiyorum desem ayıptır.Gidip kahve içeyim gelirim 2 saate inşaAllah.

Ahmet1977

Member
Kayıtlı Kullanıcı
R00T: Özel arşiv.

Karahasan köprüsünü arayanlara özel paylaşımdır yada buldum diyenlere.
Dikkat !! burası ananehirdir.Bu nehir alibey değirmeni Eminağa değirmeni Ballıkaya Balkaya Minare Kaya bir kaç değirmen ve başka bir kaç yerin az uzak yada çok yakın olarak önlerinden geçer .Topal ayının ayağını yalayıp geçen sel suları yükseldiğinde su altında kalan işaretlerde bu suyun etrafında dağılmıştır.Geriye kalan sular çeşmeler hep bu ana nehre bağlanır gider.Adını bilirsiniz farklı isimlendirilsede.Bölgede bulunan anasu budur.Karahasan köprüsü bu su üzerinedir.Ve uzunali , Alibey değirmenlerini geçtikten sonra eminağa değirmenine varmadandır.Burdan şahinkaya ve Kartalkaya yada yakın düşersin.Tabi çokta yakın değil.Bu karahasan köprüsü için kimi der aslı yeraltındadır bilmem ne öyle değil gerçek durum.Bu söyleyeceklerim hakiki bölge içindir .Diğer bölgeler ancak benzerlik gösterir.Burdaki köprü kudrettendir. Aslı bizans yapısıdır.Çok şatafatlı göze gelen bir şey değildir.Kuytu ve aksi bir noktadadır.2 buçuk gözelidir.Ana göze altından su geçer.Bu gözede rahatlıkla alabileceğin bir kasa vardır.2 adet küçük levye yardımı ile kasa taş sağlı sollu desteklenerek açılır burda 13cm ebatlarında 2 adet som altın heykel vardır.Biri bayan biri erkek.3 adet kese altın para vardır.Yakınında bölge haristası ayrı yerde saklıdır.Alması zor değildir.Gelelim suyun akış istikametinde geldiği yöne dönelim yüzümüzü suya bakalım 11 metre uzaklıkta suda büyükçe bir kara kaya vardır.Bunun altında 2 büyükçe kazan dolusu mebla mevcuttur.Su debisi yüksek güçlü akar.Çok geniş olmayan nehir zorlu ve uçurum yapan batıdan doğuya yönlü aktığından.Bu suyu kesip kara kaya altındaki meblayı almak için suyun geliş yönünde 1 kilometre civarı ilerleriz.Burada bardak gibi kaya üzerinde sanki şapka tabak gibi olan kaya bu durum 3 defa tekrar eder üst üstedir.suyun ortasındadır.Bu şapkalı bindirme kayaları açarız.Burda büyük bir delik vardır.İşte bu kanaldan su başka bir mecraya akar gider.Nehirde su bundan sonrasında kalmaz.Döneriz tekrar karahasan köprüsüne 11 metre civarında suda ki büyük kara kayanın altına ineriz meblayı alırız.Dikkat bu batan çıkan su değildir.O batıp çıkan su ayrı bir yerde ayrı bir mevzudur.Şimdilik bu kadar yeter sanırım. Karahasan köprüsü hakikat bölgesinde kaya yontularak yapılmıştır.Kudretten olan kısım yontularak devam ettirilmiştir.
Bu güzel paylaşımlarından ALLAH senden razı olsun

Avcı_ORİON

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Şehir deneyimde bir ilçenin içinde kaldı bununla birlikde yapılan tek göz bir köprü daha var idi oda şımdı üstü dolgu yapıldı yol kenardan açıldı.Çocuklugum burada geçti Kara hasan köprünün yan taraflarında oturak taşlar yapılı idi tabera gibi biz bu taşlara otururduk okulumuz hemen yakınında idi.Yani ben bunu Ağrıda vanda kütahyada konyada mersinde çok aradım tabiiki bilinç siz aradım.
Ustam kolay gelsin bu karahasan koprusu malazgirde yakin bir yerde var ama yikilmis cok eskiden gitmistim koprunun yerini bilmiyorum koylunun birisi oyle demisti . Bu yonde arastirma yaptinizmi bole bir koprunun oldugunu duydunuzmu yoksa bendenmi duyorsunuz .

Avcı_ORİON

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Selam ustam: Benim yıllarca bildiğim duyduğum ve aradığım Karahasan köprüsü sizin bahsettiginiz köprüye hiç mi hiç uymaz benim bahsettiğim köprüyü 7-8 hasan paşa yaptırdı ve bu köprüye 78 rakamını koydular ve kuzu veya karaca başı kabartma olarak yaptılar, Bu köprünün dağa bağlanan ayağının yanında az bir çayırlık olacak ve burada bir kuyu olacak bu köprünün üstünde aynı taşdan oturak taşları olacak ve kuyu tarafında yol kenarında köprüye yakın yerde tuğla fırını olacak bu köprünün taşının da bir eski kaleden söküp getirildiğini de çok.iyi biliyorum. Gelelim değirmene su taşımak için yapılan köprüye.Yıllarım bu işle geçdi Karahasan köprüsü Şu değirmene üstünden şu taşıdı diye bir değirmen adı veren hiç duymadım.Ama benim tahminim var oda şudurki görseniz sizde olabilir dersiniz sanıyorum Alnı kesikkayanin olduğu özden gelen su çok azaldığında yazınızda kızıl göl dediğini ve sinekli mağaranın ikinci bir girişi olduğunu söylediğiniz yerden birz ilerde DAMA var dananın biraz ilerisinde yapdıklar ikinci bir dere ARKACIK DAĞARCIK değirmeni ve isli mağaranında içinde olduğu dereden gelen suyu KIZIL göl dediginiz yerin üst tarafında alnı kesik kayanın önüne getirmiş ve oradan yapdığı kemer köprü ilede karşıya geçirip değirmene ulaştırmış bu değirmen çalışmış bir değirmendir. Eski tabirle ÇUKUR CAMBAZ KÖYÜNDEN yaşlılarla konuşup onlardan bazı bilgiler aldım bu su kemeri seferberlik zamanı yani 1920 li yıllara kadar kalmış 1920 li yıllarda çok büyük bir afat olmuş bu afatla gelen aşırı sele dayanamamış yıkılmış.Demek istediğim yakında bahsettiğiniz kızıl gölünde ve oradaki kayaliklarında resimlerini getireceğim Sizde İNŞAALLAH bize sinekli mağaranın tehlikesiz kapı girişini gösterirsiniz yada birlikde Kazı izni alıp açalım ben varım karar sizin.
Bie sey daha ekleyeyim hasan pasadan bahsetmissiniz malazgirtde hem karahasan hem hasan pasa koyleri var ve baska koylerde var eski isimleride var bu yonde arastirma yaptinizmi yada bendenmi duyorsunuz ilk defa saygilar

Avcı_ORİON

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Selam ustam,Benim bahsettiğim (V) harfi volkanın (w) davul w harfi değil.Karahasan köprüsü adı üstünde bu köprü bizans değil Bu köprü osmanlı dır kara hasan yaptırdı Çok teferruata girmeden bukoprü üzerinde Kuzu kellesi ve 7-8 rakami vardir karahasan köprüsü budur köprü bizans olsaydı üstünde osmanlı yazısı olurmu olmaztabiiki ,anlattım zaten.Sizin bahsettiğiniz köprü farklıdır.
Ustam bir ara konulara yazdim bu karahasan koprusu ile ilgili kimse itibar etmiyor. Ben idda ediyorum bu mallarin bir kismi malazgirtde ben hic arastirma yapmadim sitelrde denk geliyorum dikkatimi cekti bakiyorum . Ustam sizin nikiniz ile bile koy var malazgirte balkaya sifre baska insanlarimiz anlamiyor belki bende yaniliyor olabilirim . Simdi wolcanin ( w) bahetmissiniz simdi . (M)alazgirtin bas harfi ters yazilirsa ne olur ) ters ( W ) olur bu bilgi bana gore on numara egerki bir arastirmak isterseniz es gecmeyin .

balkaya34

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
R00T: Özel arşiv.

Karahasan köprüsünü arayanlara özel paylaşımdır yada buldum diyenlere.
Dikkat !! burası ananehirdir.Bu nehir alibey değirmeni Eminağa değirmeni Ballıkaya Balkaya Minare Kaya bir kaç değirmen ve başka bir kaç yerin az uzak yada çok yakın olarak önlerinden geçer .Topal ayının ayağını yalayıp geçen sel suları yükseldiğinde su altında kalan işaretlerde bu suyun etrafında dağılmıştır.Geriye kalan sular çeşmeler hep bu ana nehre bağlanır gider.Adını bilirsiniz farklı isimlendirilsede.Bölgede bulunan anasu budur.Karahasan köprüsü bu su üzerinedir.Ve uzunali , Alibey değirmenlerini geçtikten sonra eminağa değirmenine varmadandır.Burdan şahinkaya ve Kartalkaya yada yakın düşersin.Tabi çokta yakın değil.Bu karahasan köprüsü için kimi der aslı yeraltındadır bilmem ne öyle değil gerçek durum.Bu söyleyeceklerim hakiki bölge içindir .Diğer bölgeler ancak benzerlik gösterir.Burdaki köprü kudrettendir. Aslı bizans yapısıdır.Çok şatafatlı göze gelen bir şey değildir.Kuytu ve aksi bir noktadadır.2 buçuk gözelidir.Ana göze altından su geçer.Bu gözede rahatlıkla alabileceğin bir kasa vardır.2 adet küçük levye yardımı ile kasa taş sağlı sollu desteklenerek açılır burda 13cm ebatlarında 2 adet som altın heykel vardır.Biri bayan biri erkek.3 adet kese altın para vardır.Yakınında bölge haristası ayrı yerde saklıdır.Alması zor değildir.Gelelim suyun akış istikametinde geldiği yöne dönelim yüzümüzü suya bakalım 11 metre uzaklıkta suda büyükçe bir kara kaya vardır.Bunun altında 2 büyükçe kazan dolusu mebla mevcuttur.Su debisi yüksek güçlü akar.Çok geniş olmayan nehir zorlu ve uçurum yapan batıdan doğuya yönlü aktığından.Bu suyu kesip kara kaya altındaki meblayı almak için suyun geliş yönünde 1 kilometre civarı ilerleriz.Burada bardak gibi kaya üzerinde sanki şapka tabak gibi olan kaya bu durum 3 defa tekrar eder üst üstedir.suyun ortasındadır.Bu şapkalı bindirme kayaları açarız.Burda büyük bir delik vardır.İşte bu kanaldan su başka bir mecraya akar gider.Nehirde su bundan sonrasında kalmaz.Döneriz tekrar karahasan köprüsüne 11 metre civarında suda ki büyük kara kayanın altına ineriz meblayı alırız.Dikkat bu batan çıkan su değildir.O batıp çıkan su ayrı bir yerde ayrı bir mevzudur.Şimdilik bu kadar yeter sanırım. Karahasan köprüsü hakikat bölgesinde kaya yontularak yapılmıştır.Kudretten olan kısım yontularak devam ettirilmiştir.
Selam arkadaşlar: Root üstadın yazdığı bu konuyu tekrar okudum ve burada bazı çelişkiler gördüm. 1 Karahasan köprüsü dediği bu köprünün bir ırmak üstünde olduğundan bahsetmiş, ve bu ırmağın üstünde TABİATTAN bir köprü ve bu köprünün 11 metre olduğundan bahsetmiş, ve sonrada buradan aşağı.bir noktada üst üste taşlar olduğunu ve buradada suyun durdurularak orada işlem yapacağından bahsetmiş. Burası bir dere ve yazın neredeyse kuruyacak.kadar suyu azalan dere,
Bu dere , suyu 1000 adımdan gelen degirmenin bendinden başlar , Dereyi takiben bu su dar olan yerden de geçer, ki burada bir At arabası, Veya öküz kağnısı geçecek genişlikte bir TABİATTAN köprünün altından geçer, Balkayanın yanından geçer, Suyu ayakta içilen çeşme dediği yerin önünden geçer, Halkalı (gözlük) kayanın önünden geçer, Alnı kesik kayanın önünde birde baş degirmenin arkına su verir ve Alnı kesik kayanın önünden geçip Oturak taşının önünden geçip Mihrabın önünden aşağı doğru gider ve bu su daha ilerde büyük suya karışır.
Bu karahasan köprüsü anlatılırken Tekbir tane Kara hasan köprüsü sanırsınız, Hayır belgelerde Ayrı ayrı 3 adet karahasan köprüsü anlatılır.ikisi bu derede, Şöyleki, birisi TABİATTAN, Bir diğeri değirmene üstünden su taşıma amacıyla taşveya tugladan örülerek yapilan üstü su argı altı dere olan köprü, Diğer Üçüncüsü de aksu üzerinde ,bir başı ana kayaya bağlı 2 göz ,Üzerindede bir Kuzu veya Karaca kellesi ve Eski yazıyla 78 Yazan çok muntazam bir taş işçilikle yapılmış bir köprü.
Eger TABİATTAN köprüde bir malzeme varsa buyrun gelin hemen alalım. Ve hangi işaretinde mal varsa gelin alalım, Tüm belgelerde anlatılan işaretler bir tanedir, Bazan akdenizden çıktık, Bazan gemiden çıktık bilmem.nerden çıktık filan, bunlar çeşitli kişilerin uydurma, düzmece ve harita diyerek evirip çevirip yazdığı duzmecelerdir ,Hatta bazan bakıyorum senin eskiyan benim eşkıya gibi tartışmalarda oluyor ,
Benim burada hiç kimseyi Eleştirmek üzmek kırmak için yazmıyorum Sakın olaki kimse kırılmasın Hele Root ustam asla böyle bir hisse kapılmasın,Ben bazan kendisini bu işaretlerin yanına dikilip telefonla arayıp bilgi alıyorum.Asla kimseyi kırmak amaclı yazmam, Ben sadece gördüğümü bildiğimi yazıyorum,Tüm arkadaşlara saygılar selamlar sunarım.

Üst Alt