Kaya da yapilan Oyma isaret hakkinda ...

define34

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba Ustatlar.
Resimde gözüken oyma Elma hakkında goruslerinizi paylasirsanizsaniz sevinirim. Daha önce paylastim fakat net bir bilgi veya daha önce kimse tarafından denk gelinmedigi için çözümü bulamadik.
Yorum ve gorusleriniz için simdiden çok teşekkür ederim.
Saygılarımla,

Ekli dosyalar

define34

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
işçilik olarak çok zayıf lapya oluşum olabilir emin değilim.
Merhaba Ustat.
İşaret içi siyah zifte benzer bir kaplama yapılmış. İşaretin bulunduğu kaya sağlam bi kaya hiç damar yok bulundüğu yerde. Kayanın altında 3 yerinde dayama taş bulunuyor , kaya yamaç da olduğu için yerinden çıkmasın ve kaybolsin diye koyulmus sanırım.

MendereS

Admin
Administrator
burada işarete göre değil zemine göre neler yapabileceğini yazabilirim çünkü işareti çözemedim,

ortalama 1-4 kilo civarındaki taşlar bir yere öbek yapmışsa veya toprakla beraber daha kalabalık duruyorsa oraları incelemeye al.

kazılıp tekrar doldurulmış zemin kendini belli eder. mesela yandaki doğal zemin farklı orası farklıdır.

arazinin şiş hafif yüksek duran yerlerine bak. öbek gibi, yüksek gibi, tepe gibi duran yerler. ve benzeri yerler. sadece bu kadar, bu ip uçları sana yardımcı olabilir.

R00T

ProfessionaL
Administrator
Bu bölge neresi önce onu sorayım.Şehir değilde genel bölge ismi.

define34

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba Üstatlar.
Konu gunceldir. Yorumlarınızı paylasmanizi rica ederim.
Saygılarımla,

R00T

ProfessionaL
Administrator
Videodaki ikinci videoda şapkalının arka kısmında baya geride yukarda düşey kayalar var gördünmü o kısımda başka ayrı araştırma yapmanı isterdim.Ben olsam o kısımları incelerdim.bu elma gibi işaret zaten bu yörelerdeki oymalarda genelde karartı olur .Sebebi bazen tütsü kokulu bitki yağ yakılmasıdır.Tabi ki bizans döneminde.Bunun tam olarak işaret olup olmadığından emin olamadım.Eğer işaret ise öyle kabul eder isek.Bir mezardan başka şey değildir.Yok eğer sadece gömü ise yakınında yabani bodur elma yada armut ağacı var ise şüpheli olur.Ve bu ağaçlarıda bugune kadar bırakırlar mı oda mechul.O zaman tam ne olduğunu anlamadığım bu şekle takılıp kalmanı istemem.Dediğim kayalık kısımlarda araştırma yapmanı tavsiye ederim.Ama çekip yaptığın yer mezar olma ihtimali zeminden dolayı şüpheli.O işaret dediğin elmanın yakın çevresini çubuk kullanmayı biliyor isen boşluk bak desem bilmem kullanmayı bilirmisiniz.

define34

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Videodaki ikinci videoda şapkalının arka kısmında baya geride yukarda düşey kayalar var gördünmü o kısımda başka ayrı araştırma yapmanı isterdim.Ben olsam o kısımları incelerdim.bu elma gibi işaret zaten bu yörelerdeki oymalarda genelde karartı olur .Sebebi bazen tütsü kokulu bitki yağ yakılmasıdır.Tabi ki bizans döneminde.Bunun tam olarak işaret olup olmadığından emin olamadım.Eğer işaret ise öyle kabul eder isek.Bir mezardan başka şey değildir.Yok eğer sadece gömü ise yakınında yabani bodur elma yada armut ağacı var ise şüpheli olur.Ve bu ağaçlarıda bugune kadar bırakırlar mı oda mechul.O zaman tam ne olduğunu anlamadığım bu şekle takılıp kalmanı istemem.Dediğim kayalık kısımlarda araştırma yapmanı tavsiye ederim.Ama çekip yaptığın yer mezar olma ihtimali zeminden dolayı şüpheli.O işaret dediğin elmanın yakın çevresini çubuk kullanmayı biliyor isen boşluk bak desem bilmem kullanmayı bilirmisiniz.
Merhaba Üstat.
Yorum ve fikir paylasim için teşekkür ederim.
Saygılarımla,

R00T

ProfessionaL
Administrator
Merhaba define34 .Buna çok takılma derim yinede. Dediğim bölgede belki güzel işler yakalarsın nasiptir.

define34

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba define34 .Buna çok takılma derim yinede. Dediğim bölgede belki güzel işler yakalarsın nasiptir.
Ustat bu kaya yamaç ta bulunmakta. İşaretli kayanın altında kaya yok olmasin veya yerinden oynatılmasın diye 1 tane önüne 2 tane yani toplam 3 adet dayama taş konulmus. Benim dikkatimi çeken buydu özellikle. Ayrıca çubukla altın testinde buraya hiç görmeden üstüne geldik.
Hayirlisi demek en doğrusu belkide.

define34

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba Ustatlar.
Konu gunceldir.
Başka yorum ve fikir paylasimda bulunursaniz sevinirim.
Saygılarımla,

Kaan5557

Member
Kayıtlı Kullanıcı
İşarette insan eli işciligi keski törpü murç alet izleri yok...define işareti degildir diye düşünüyorum..
Gömü koyan kişi aaa....ne şanslıyım işaret yapmama hiç gerek yokmuş zaten dogal isaret mevla yapmıs diyerek etrafina yakinina koymussa ki olur mu olur...onu bilemeyiz...
Lakin cevrede mezar kokusu var...

define34

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Çevresinde hiç ağaç var mı. ?
Merhaba Ustat.
Bulundüğu bölgede hiç ağaç yok.
Tepecik , yigma , mağara da yok.
Elma oymanin içinde murc izleri , yaprak ve elmanin sapi hepsi mevcut benim gördüğüm kadarıyla.

Elmanin ne anlamı vardır onu net ogrenemedim ayrica bu konuda Bilgisi olan varsa paylaşımda bulunursa sevinirim.
Saygılarımla,

R00T

ProfessionaL
Administrator
Benim dediğim bölge güzel görünüyor yolun fırsatın düşerse bakarsın.Madem murç izleri var çok yakınında mezar bak derim.

Üst Alt