Kaya Mezar İşaretleri Ve Anlatımı

aga_0074

Emektar_Defineci
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
17 Ocak 2019
Mesajlar
344
Tepkime puanı
783
Puanları
98
Konum
MEZOPOTAMYA
1. Kare oyma tek başına yan yüzeyde ise erkek mezarı bu kayanın arka kısmına doğru 10 metreden kısa mesafede yerdedir. mezar girişi bir kademe iniş bir kademe geçiş şeklinde önce aşağı sonra giriş yönü kare oyma istikameti olacak şekilde ileridir. Yani girişi aranan mezarda girişten girerken sırtımız kare oyma yönündedir. Kare oymanın derinliği 4 parmaktan derindir. Sığ kare oymalar mezar olarak değerlendirilmez sığ oymalarda oymanın altında çekmece aramak daha mantıklı bir yaklaşımdır.


2. Kare oyma derin ama yere paralel. Burada oymanın anlamı mezar değil mezarlıktır. Birden fazla mezar bu oyma etrafında arazidedir. Genelde bu mezarların direk kendi işaretleri olmaz. Bazı durumda yuvarlak tek oymalar ve büyükten küçüğe sıralı yuvarlak oymalar mezarı verebilir. Kare oyma birden fazla olduğu durumlarda oda mezar olma olasılığı artar burdada yine mezarın kendini bulmak için yuvarlak tek oyma aranır. Bu yuvarlak oyma büyüktür ve mezarın hemen girişinde bulunur.


3. Kare oyma birden fazla yan yüzeyde sıralı burda kare oymaların olduğu kayanın ön tarafındaki düz arazide birden fazla mezar olduğu anlamına gelir. Mezarlar küçük sandık tarzı kayaya oyma olabileceği gibi toprak içi taş örme mezarlarda olabilir. Oymaların olduğu kayaya sırtımızı vererek araştırma yapılır.


4.Dikdörtgen oyma yere paralel. Burda dikdörtgen oymanın kısa kenarlarının yönü doğu batı olanlar makbuldur. On adımdan daha kısa olan mesafelerde kaya içinde sandık mezar aranır. mezarın kendisi ve kapağı doğa ile uyumludur. Kapak sürgüsünden kopralılarak açılır. Araziye göre tek blok ve daha yüksek olan iri kayalar incelenmelidir.


5. Dikdörtgen oyma yan yüzeyde burda dikdörtgen oymanın boyutu önemlidir. Bir insan içine sığacak kadar olan oymalarda oymanın kendi içi mezar girişi olabilir. Burda oymanın derin olan ve içine bir nesne konacak şekilde alt kısmı düz olanlar dikkate alınmaz. Bunlar sunak olarak kullanılmıştır. Daha sığ ve 20-40 cm olanları tercih edilir. Karşıdan bakınca sağ istikamete 20 cm için 7 metrelik bir oynama sıklıkla tercih edilen bir mezar bulma yöntemidir.


6. Sıralık dikdörtgen oyma yerde burda oymalar genelde ufaktır. İç yüzeyi düz olmayan sivri olan dış kenarı dikdörtgen olan oymalar taş kırma işlemi için açılmış olarak kabul edilir. Bunlarla ilgili yorum yapılmaz alt ve üst kısmı dikdörtgeni tam veren oymalarda tek sayılar makbuldur. 3-5-7-9 dikkate alınmalıdır. mezarı verir. mezarı veren ek bir işaret yoksa yani sıralı oymalar sıra halinde giderken açığında tek bir başka oyma yada herhangi bir başka işaret kanal vs yoksa işaretin direk istikametindeki ilk zemin taşının altı tercih edilebilecek bir mezar yeridir. Bazı durumlarda oymaların olduğu sıranın sağı ve solu da tercih edilebilir. Bu tür mezarlar kaya içine oyulup üzerine kapak oturtulduğu için eğer zemin topraktan temizlenebilirse kolayca ayırdedilebilir.


7. Sıralı dikdörtgen yan yüzeyde çok sık raslanan bir işaret değildir. Genelede dikdörtgenlerin sırasında mutlaka ya bir kare ya bir yuvarlak oyma vardır. Aile mezarı verdiği varsayılır. mezar kaya içinde oda şeklindedir. Oymaların olduğu kayanın altında veya farklı olan oymanın olduğu yöndedir. Düşünce tarzı ilk ölen erkek için bir kare her peşine ölen kadın için bir dikdörtgen oyma yapıldığı yönündedir. Her oyma bir mezarı verir.


8. Yuvarlak oymalar burda iki karış ve üzerindeki zeminde yuvarlak oymalarda mezar hemen bu işaretin yanında kaya içindedir. Bazı mezarlar sandık şeklinde iken bazıları oymanın yanından kayanın dibine inerek yan olarak girilerek bulunur. Burda oymalar daima simetrik tam dairedir içinde murç izleri bariz bellidir. İçine su dökülürse su bu oymanın içinde akmadan uzun zamanlar durur. Doğal oyuklarla bunlar karıştırılmamalı tarifteki gibi olmalıdır.


9. Küçük çok sayıda yuvarlak oyma burda oymaların sayısı onları bulabilir. bizans işi mezar oyması olarak kabul edilir. Her bir oyma bir mezarı verir bölge düz alandır düz alan içindeki tek bir taş üzerinde çok sayıda oyma görülür. Oymanın mezarları oymadaki şekillere göre mesafe tahmini yapılarak toprak içinde aranır.


10. 3 yuvarlak oyma düz taşta ise tek ince kanal aranır. İnce kanalın suyu toprağa verdiği yerde bir mezar vardır. Bazı durumlarda bu mezar direk toprakta iken bazı durumlarda taşın altına doğru çekmecelidir. 3 oyma yan yüzeyde ise sacayak şeklinde olmasına özellikle dikkat edilir. Sacayağın alt kısma gelen oyma yönünde toprak içinde mezar aranmalıdır.


11. Yarım daire bu oymada yarım dairenin alt toprağa bakan kısmı düzdür. Bir topu ikiye kesmiş gibi yapılmıştır. Oyma derinliği fazladır. Oymanın içine bir kandil koysak duracak şekilde tabam düzlenmiş ve derinleştirilmiştir. Genelde hükümdar veya yerel yöneticilerin ailelerinin erkek çocuklarının mezarları bu şekildedir. Hükümdarın kendi oğlu kardeşinin oğlu amcası amcasının oğlu vb... Burda oymanın 1 ila 2 metre altında yan girişli oda mezar aranmalıdır. Bu tür mezarların kapakları açıktadır. Toprağa gömülü olana pek raslanmaz. Yandan boşluk tespiti yapılarak kapak bulunur yerinden sökülerek odaya girilir. Bu tür mezarlar genelde birden fazla yan yana olacak şekilde oymaya uygun yumuşak kireç kayalıklarına yapılır. Bir tanesi bulunduğunda diğerlerinin bulunması kolaylaşır.
 

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,177
Tepkime puanı
4,321
Puanları
118
bana göre resim tam tamına kaya mezar işareti, kaya mezar işaretleri çoğu zaman kare değil tam bu şekilde dikdörtgen olur. resim çok güzel örnek olmuş ellerinize sağlık.

Yönlere gelince kaya mezarlarda kesin yön tercihi yoktur en çok karşılaşılan doğu ve güneydoğu yönlerinin daha çok tercih edildiği görülmüştür. Bu yönü takiben, güney yönleri vardır, güney-güneybatı yönleri vardır.

Aslında bir çok yönde bulunur bulunan değilde bulunmayanlarıda yazacak olursak kuzey, kuzeybatı ve kuzeydoğu yönleri yok denilecek kadar azdır. Bulsanız bile toprağın yada kayanın yapısı mecbur kıldığı için giriş bu yönlere yapılmıştır.

Bunu şöyle anlatalım tüm güneyler giriş için en çok rastlananıdır, tüm kuzeyler yok denilecek kadar azdır.

Cephe düzenlemesi olarakta

Tapınak cepheli olanlar

Tonoz cepheli olanlar

Yalın cepheli olanlar

Kabartmalı (süslemeli) cepheliler olarak kendi içinde 4 ayrı kategoriye ayrılır.
 
Son düzenleme:

kursatmx

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
27 Ara 2019
Mesajlar
242
Tepkime puanı
312
Puanları
68
bana göre resim tam tamına kaya mezar işareti, kaya mezar işaretleri çoğu zaman kare değil tam bu şekilde dikdörtgen olur. resim çok güzel örnek olmuş ellerinize sağlık.

Yönlere gelince kaya mezarlarda kesin yön tercihi yoktur en çok karşılaşılan doğu ve güneydoğu yönlerinin daha çok tercih edildiği görülmüştür. Bu yönü takiben, kuzey ve güney yönleri vardır, güney-güneybatı ve güney-güneydoğu yönleri vardır.

Aslında bir çok yönde bulunur bulunan değilde bulunmayanlarıda yazacak olursak kuzey, kuzeybatı ve kuzey-kuzeydoğu yönleri yok denilecek kadar azdır. Bulsanız bile toprağın yada kayanın yapısı mecbur kıldığı için giriş bu yönlere yapılmıştır.

Bunu şöyle anlatalım tüm güneyler giriş için en çok rastlananıdır, tüm kuzeyler yok denilecek kadar azdır.

Cephe düzenlemesi olarakta

Tapınak cepheli olanlar

Tonoz cepheli olanlar

Yalın cepheli olanlar

Kabartmalı (süslemeli) cepheliler olarak kendi içinde 4 ayrı kategoriye ayrılır.
Buranın 60-70 metre ustunde tepeye doğru iki tane kaya mezarı açılmiş fotolarını bi ara çekip atıcam örnek net olsun
 

infilaQ

Moderatör
Moderatör
Katılım
27 Ocak 2019
Mesajlar
414
Tepkime puanı
942
Puanları
98
11 numara yarım daire oyma ya örnek olabilir mi? Oymanın içinde ayrıca minik delikler göreceksiniz 4 adet var 5. Net değil sal el parmakları tam oturuyor deliklere Screenshot_20200101-210619.png
 
Üst