Kaya tipi mezar hakkında bilgi

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Ustalarım hani az çok sizlerden bu konuda bilgi sahibi olsakta, kendini geliştirmiş ustalarımdan, daha geniş bilgi ve resimlerle bizlere bu çeşit mezarlar hakkında resim ve bilgi vermenizi rica etsem, şimdiden teşekkür ediyorum hepinize.

R00T

Moderatör
Süper Moderatör
vi3zqqi3jhs125201493840974.JPG

Bu açılmış bir mezar örneği kaya oyularak yapılmış.Mutlaka bunu veren bir sunu sunak oyma kanal veya farklı bir işaretler zinciri olacaktır.Sonuç olarak karşımızda ki örnek açılmış olan.Zeminaltı ve zemin üstü örnekleri Menderes usta konu olarak açıp donanımlı bir bilgi ile aktarmıştır.Allah kendisinden razı olsun.Tabii ki eklenecek çok şeylerde olacaktır süreç içersinde benzer yada farklı unsurlar.Birazdan hiç işlem görmemiş bir yerde direk kendim çizip biçip aktaracağım bilgilerle konunun rahat kavranması için zeminüstü kaya mezar örneği aktaracağım inşaAllah.Bu fotoğrafta görünen açılan kısım muhtemelen açılmadan evvel toprak ile kamufle haldeydi.

R00T

Moderatör
Süper Moderatör
IMG-20181015-WA0003.jpg

Burda yuvarlak alanları oyma kabul edin küçük kareyi oyma olmadan niş veya kare oyma kabul edin büyük dikdörtgenleri giriş kapısı olarak görün.Zemindeki kayaları odayı yaparken içerdeki kırımların artığı olarak düşünün.Bu alametlerin gelişimi düzeni bazen bu şekildedir.Ve içerisi oda mezardır.Çift oda da olabilir oda içinden odaya geçiş.Tek odada olabilir.Farklı işaretlerde olabilir kare sunakların yerine yada yuvarlak oymanın yerinde.Birazdan bu fotoğrafın orjinalini görelim.Genel cephe traşlıdır dikkat edin.

R00T

Moderatör
Süper Moderatör
IMG-20181015-WA0003.jpg

buda orjinali ben bu kayayı böyle traşlattım güzel antika cephe bu traşlı cephede mezar girişi almeti yok hadi diyelim.O zemindeki mıcır kırıntıları nerden geldi.Tabii ki Toprak altından kayanın duvarına açılan bir kapı olacak.Umarım anlaşılmıştır.

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Ustalarım gerçekten bugüne kadar işarette hep eksiktim, çubuk şakül kullanımından önce, yani metal ve boşluk tesbitinden önce, yerin mevkinin içinde etrafında bölgesinde ilk aranacak işaret, işaretler bizi çeke çeke götürür hedefe, ROOT ustam başlamış ken devam ustam sana zahmet olacak, fakat usta sen çırak biz.

R00T

Moderatör
Süper Moderatör
Şahsi fikrimdir; işaret dilini ve zemini okumak işin en az yüzde 85 i dir. Geriye kalan çubuk yada cihazla değerliyi kaçırmamak için çalışma alanınında gezdirip bakmaktır.

infilaQ

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Ençok araştırdigim konu cubuk radyestezi iken hakkında tek kelime yazı yazamıyorum. Bir sürede yazamayacagim.ancak sonrası sizler gibi inşaallah bende faydali olmaya gayret edeceğim.

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Birçok kardeşimin eksik yönü bu zaten, hemen her yerde paldir küldür işlemin sonucunda hayalkirikligi oluşuyor ve soğuyor bu işten, aslında keyifle yapılsa,
Şahsi fikrimdir; işaret dilini ve zemini okumak işin en az yüzde 85 i dir. Geriye kalan çubuk yada cihazla değerliyi kaçırmamak için çalışma alanınında gezdirip bakmaktır.

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
infilaQ Ustam çubuktan soğudum ama birakmadim, şakül ise bambaşka, gerçekten çubuk şakül cihaz işaret dili bu işin olmazsa olmazı, çubuk ve şakül konusu benim 4 konuda var derlediklerim, istersen ufaktan başla ustam, birbirimize destek için burdayız nasılsa.
Ençok araştırdigim konu cubuk radyestezi iken hakkında tek kelime yazı yazamıyorum. Bir sürede yazamayacagim.ancak sonrası sizler gibi inşaallah bende faydali olmaya gayret edeceğim.

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Güzel kardeşim çırak ustayi gecmeliki usta rütbe atlasin pir olsun, ustayi usta yapan yanındaki çırağı dır. Zaten bilgi ve resimleri çalıyorsun MendereS ustadan, nede olsa abin olarak bi kırtik banada hisseden düşer herhal.
Estağfirullah ben Menderes ustanın yanında araştırma görevlisiyim o kadar :DYeter ki işaret gelsin sorsunlar bildiklerimiz burda herkese açıktır.

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Işte bu kayadaki kasa ve mezar için gümüş ve aleminyum çubuk, her iki anten kısmına tutma yerinden 5 cm ilerde neodyum mıknatısları bantliyoruz, kayanın dört tarafinada normal mıknatısları bir karton üzerine bırakıyoruz, boşluk ve değerli de harika olan bir yöntem, yok eğer boşluk yerine değerli işareti verdi ise, o zaman o değerli metalden sağ elimize alıp birde o şekilde bakıyoruz.

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Şakülde ise elimize şakül alıyoruz, 83 cm neydi boşluk, 79 cm kemik kontroluydu, yine aynı mıknatıs ları dört köşeye karton üzerine bırakıyoruz, kayaya doğru ilerlerken tepkiye bakıyoruz, bazı ustalarım kurşun ve neodyum şakülü tavsiye ediyor, sizde elinizde bulunan metal cinsi çubukla bakabilirsiniz.

Üst Alt