Hoş Geldiniz

Kayıt olarak topluluğun bir parçası olabilirsiniz.

Şimdi Kayıt Ol

Kaya tipi mezar hakkında bilgi

harputlu

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Reaction score
5,553
Ustalarım hani az çok sizlerden bu konuda bilgi sahibi olsakta, kendini geliştirmiş ustalarımdan, daha geniş bilgi ve resimlerle bizlere bu çeşit mezarlar hakkında resim ve bilgi vermenizi rica etsem, şimdiden teşekkür ediyorum hepinize.

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Reaction score
9,998
vi3zqqi3jhs125201493840974.JPG
Bu açılmış bir mezar örneği kaya oyularak yapılmış.Mutlaka bunu veren bir sunu sunak oyma kanal veya farklı bir işaretler zinciri olacaktır.Sonuç olarak karşımızda ki örnek açılmış olan.Zeminaltı ve zemin üstü örnekleri Menderes usta konu olarak açıp donanımlı bir bilgi ile aktarmıştır.Allah kendisinden razı olsun.Tabii ki eklenecek çok şeylerde olacaktır süreç içersinde benzer yada farklı unsurlar.Birazdan hiç işlem görmemiş bir yerde direk kendim çizip biçip aktaracağım bilgilerle konunun rahat kavranması için zeminüstü kaya mezar örneği aktaracağım inşaAllah.Bu fotoğrafta görünen açılan kısım muhtemelen açılmadan evvel toprak ile kamufle haldeydi.

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Reaction score
9,998
IMG-20181015-WA0003.jpg
Burda yuvarlak alanları oyma kabul edin küçük kareyi oyma olmadan niş veya kare oyma kabul edin büyük dikdörtgenleri giriş kapısı olarak görün.Zemindeki kayaları odayı yaparken içerdeki kırımların artığı olarak düşünün.Bu alametlerin gelişimi düzeni bazen bu şekildedir.Ve içerisi oda mezardır.Çift oda da olabilir oda içinden odaya geçiş.Tek odada olabilir.Farklı işaretlerde olabilir kare sunakların yerine yada yuvarlak oymanın yerinde.Birazdan bu fotoğrafın orjinalini görelim.Genel cephe traşlıdır dikkat edin.

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Reaction score
9,998
IMG-20181015-WA0003.jpg
buda orjinali ben bu kayayı böyle traşlattım güzel antika cephe bu traşlı cephede mezar girişi almeti yok hadi diyelim.O zemindeki mıcır kırıntıları nerden geldi.Tabii ki Toprak altından kayanın duvarına açılan bir kapı olacak.Umarım anlaşılmıştır.

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Reaction score
9,998
Bu kayayı isteyene çizdiğim şekle çevirip itina ile müthiş bir kaya mezara çevireyim :DUyumak isteyen olursa dinlenir.Bizde dinlenme yok bilgi nerde biz orda.

harputlu

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Reaction score
5,553
Ustalarım gerçekten bugüne kadar işarette hep eksiktim, çubuk şakül kullanımından önce, yani metal ve boşluk tesbitinden önce, yerin mevkinin içinde etrafında bölgesinde ilk aranacak işaret, işaretler bizi çeke çeke götürür hedefe, ROOT ustam başlamış ken devam ustam sana zahmet olacak, fakat usta sen çırak biz.

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Reaction score
9,998
Estağfirullah ben Menderes ustanın yanında araştırma görevlisiyim o kadar :DYeter ki işaret gelsin sorsunlar bildiklerimiz burda herkese açıktır.

Üst Alt