Kayada beliren yazı...

Moneyman

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Herkese merhaba bu benim bu sitede ki ilk mesajım öncelikle yeni site hayırlı olsun, aşağıda yükledim belgede; kayada sadece suyla ıslattığınız zaman ortaya çıkan bir metin görünmekte..Diğer siteye de yükledim ama bir sonuç elde edemedim belki birileri burada bana yardımcı olur.Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için

PHOTO-2019-03-05-12-51-09.jpg

ALPARSLAN

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Herkese merhaba bu benim bu sitede ki ilk mesajım öncelikle yeni site hayırlı olsun, aşağıda yükledim belgede; kayada sadece suyla ıslattığınız zaman ortaya çıkan bir metin görünmekte..Diğer siteye de yükledim ama bir sonuç elde edemedim belki birileri burada bana yardımcı olur.Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için

Ekli dosyayı görüntüle 1712
Uzun bir metin bazı harfler doğru yazılmamış.Eğer bu işaretin yanından etrafı fotolarsanız bir yerlere varabilirim.Değirmenden bahsediyor

MendereS

Admin
Administrator
latince yani roma yazısı. altındaki haçlara baktığımızda mezar taşına benzettim. ne yazıyora gelince bu çok zor bunu sadece arkeoloji derslerinde giren epigrafi hocası bilir. epigrafi yazıları inceleyen bilim dalıdır. ancak onlar okuyabilir. onlar bile bu işin %40 kadarını bilir. yani hiç kolay iş değildir. biri çıkarda ben okudum derse hemen inanma. önce sor bakalım hangi üniversitede hocalık yapıyormuş.

ben grekçe için denizli ünivertisesinde epigrafi hocasından uzaktan eğitim aldım. sonra selam gönderdiğimde dedimki söyle öğrencin okumaya başlamış. selam söylemişler okumaya başlamış artık kelimeleri söküyor demişler hoca gülmüş. demişki ben 15 senedir hocalığını yapıyorum ben bile doğru dürüst okuyamıyorum o nereden okumuş diye bana gülmüş. gerçektende öyle. ben grekçenin 6 ay eğitimini aldım çok zor çünkü her şehir aynı dili konuşmuyor ve her yüzyılda değişiklik göstermiş. gramer farkları var.

yazılarla ilgili genel bilgi şöyledir. çoğunlukla kralların mesajları vardır. mezar taşıysa ölen kişi ad soyad ve yaptığı meslekle alakalı bilgiler verir. birde olimpiyatlarda madalya kazananlara başarı belgesi vs. gibi yazılardır. defineyle çoğu alakalı değildir.

defineyle alakalı yazıtların zaten son 3 harfine bakılır. bunuda çok araştırmıştım ama sonuç alamadım yarım kalmıştı.

eski arştırmamda şöyle bi makalem vardı oku belki bişeyler anlarsın.

bu şifrenin nasıl yapıldığını hemen anlatalım, başlangıç roma imparatoru sezardır, sezar generallerine haber gönderirken yazdığı yazılarda hep şifre kullanmıştır, bu şifre harflerin olması gereken yerde değilde 3 harf ileriye koyarak yazının okunmasına engel olmuştur, bu tam terside olabilir. bu sistem o dönem şartlarına göre kırılması zor bir şifreydi sezar bu yöntemi uzun zaman kullandı daha sonra bu sistem açığa çıkınca bazı define saklayanlara hali hazırda gömü şifresi olarak kullanıma devam etti..

hemen örneklere geçelim. latin yazıtlarında yani roma dönemi yazıtlarda a harfi yerine d - d harfi yerine g harfi kullanılabilir. bu nedir ? hemen ayrıntılı örneye geçelim örneğimiz nemredes gördüğünüz gibi kendi adımı okunmaz hale getirdim, yani kelimedeki başlangıç harfini 3 harf ilerideki harflerle yer değiştirerek kimsenin aklına gelmeyecek bir şifre yöntemi kullandım. bu roma yazıtlarının tamamında dikkate alınması gereken önemli noktalardır.

bundan başka ne çıkar ? bir yazıtta 2 boş 1 dolu yaparak devam eder dolu harfleri birleştirerek oluşturduğunuz kelimeden yine önemli bilgiler edebilirsiniz.

tabiki tek şifreleme yöntemi bu değildir ben sadece bunu bulabildim.

Cann

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Roma alfabesinde bunu okumuştum gönderilen mesajlarda şifreleme yöntemi Menderes ustam emeğine sağlık ustam çok güzel anlattın saygılar

R00T

Moderatör
Süper Moderatör
Bende bu sezar şifrelemesi üzerine araştırma yapmıştım.Aynen Menderes ustanın dediği teknik hatırladım şimdi.Burda yazıttan ziyade biz işaretlerle çalışmalıyız bence.Çünkü yazıt kişiye mahsusdur belkide.

Üst Alt