Kepçe İle Define Kazısına Hayır

MendereS

Admin
Administrator
Bizler kaçak kazıya hayır diye sloganlar atarken bazı defineciler var kepçe ile define kazıyor. tarih sevgisi yüksek olan biri olarak bunu sadece kınayarak geçiştirmek istemiyorum, şiddetle eleştiriyorum onlara defineci demiyorum.

Kepçelerle yapılan kazılarda define işaretleri ve eserlere verilen zararı kim ödeyecek ?. Arkeologlar kızdımı kızdı oluyor. Kepçenin bomunu olması gerekenden fazla sallayan kepçecinin kırdığı heykelleri duymuşsunuzdur. resmen katliyam. define kazısı arkeolojik kazı gibi yürütülmeli, kürekten çıkan her toprak vlf dedektör dediğimiz yüzey arama dedektörleri ile mutlaka taranmalı.

Atılan toprak arasında giden küpeler yüzükler gidiyor bilinçsizce yapılan kazılarda bu küçük objeler gözden kaçıyor. işi bilen bazı defineciler kazı yapılan yerlere gelir dedektörle yüzük, küpe, sikke vb. değerli eşyalar toplar gider; esas kazı yapanlar ise yukarıda belirttiğimiz gibi kepçeyi sallayıp sallayıp burada bir şey yok deyip gider.

Geçen bir programda müze müdürlüğü yapmış birinin söylediği söz aklıma geldi. defineciler bilgi konusunda arkeologlardan 1 adım öndedir diyor. evet buna kesinlikle katılıyoruz. arkeologlar o diplamayı alırken öğrendikleri tek şey mitolojidir. yani yunan hikayeleri. gerçekte çok bilgileri yoktur. tabi bunun sebebi çok derin, bir gün bu konuyu enine boyuna ele alacağım. bu konuda definecilerden isteğim define kazılarında kepçe kullanmasındar. kullananlara engel olmaya çalışsınlar.

kepçe define kazısı.gif

Aşağı residekide Avrupadaki define kazıcıları, hadi biz yapıyoruz siz bari yapmayın. lanetli bi adadaki kazı görüntüleri.

buda avrıpa.jpg

R00T

ProfessionaL
Administrator
Tarihe doğaya doğal mirasa kültürel varlıklara zarar verenler bizden değildirler.

infilaQ

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Azda olsa canli gordugum isaretler oymalar oldu bana gore unlu ressamlarin yaptiklari ucuk rakamlara satilan tablolardan cok daha degerliler tarihi degerlerinden bahsetmeden bile
menderes ustamin kaplumbagasi vardi ornek olsun diye paylastigi farzedelim toprak altinda ve kepceci vurdu parcaladi .la git monaliza tablosuna cakmakla ver atesi ayni sey

R00T

ProfessionaL
Administrator
İşte bu sebepten defineci bilinçli ve sanatsever olacak.Tarihi tabiatı sevecek hatta hayvansever olacak.Dolayısı ile insanlığı sevecek.Abi işin başı sevgi.

Üst Alt