Kilise den selamlar

R00T

ProfessionaL
Süper Moderatör
Can ustam emeğine sağlık.Nasibin olsun inşaAllah.Zeminde etüt boşluk bakman gerektiğini biliyorsun mahzen için.Kasa olan duvar kısımları ayakta değil yıkılmış halde yoksa üçgen taşı bul çek diyecektim.Bu taş kubbeye varmadan gül pencere kısımlarında.Kilisenin kuzeydoğu istikametinde nekropol alanda olur.Yakınında başlar kıymetli mezarlar.Mahzen hariç :D

R00T

ProfessionaL
Süper Moderatör
O dağdan doğu kuzey doğu yönünde o dağın farklı yerlerinden de çok şüphe ediyorum.Araştırmaya değer.Mağara mahzen odalar kıymetli mezarlar eteklerinde olur.

Cann

Moderatör
Süper Moderatör
Usta bi tepe var tepe kuzey yönünde tepe nin iki tarafı da yerleşim alanı güney de bu kilise var diğer yerleşim alanı yani kuzey tarafı yerleşim alanı kuyu var kuyu nun yerden 1.50 metre yükseklikte şapka yapılmış bu dediğim tepe komple mezar ve kapaklı mezar ben ayrılmaz 13 lü onlardır diyorum ve kilise nin batı trafinda kuyu var kapatılmış dogu yönünde iki kuyu var kapatılmış kiliseye girince hemen sağda siyah taş var kocaman kilise de bi tek o taş farklı solunda oymalar var doğu yönünde yine kilise zemin taşında oymalar var herhalde diğer kapaklı da onlardır ;)

MendereS

Admin
Administrator
kilise parası iyidir parça parçadır ama çok yerde vardır. tam yer bilmek için kilisenin planını bilmek lazım. ülkemizde çoğunluk haç planlı kilise vardır. bu yıkılmış ama hangi tip kilise olduğunu anlamak için 1-2 gün çıplak gözle araştırma yapmak gerekir. biz yinede kabaca yerler verelim.

kilise kapısını bul giriş neredeyse genelde giriş doğuya bakar. gir karşı duvara sırtını ver. bunları kiliseyi kafanda planlayıp yapacaksıın. seninki yıkık. karşı duvara varınca sırtını ver girdiğin kapıdan düz dışarı bakacaksın. tam buradan sağ ve sol pencereleri göreceksin. pencere sana çaprazdır pencerenin 3/1 kadarından dışarıyı görürsün. dışarıya buradan bak bbaktığın yerde zemin taşları vardır onların altına bak oralarda bir miktar para olur bu paralar ileri tarihte kiliselerin restoresi için ayrılır yerini ancak papazlar bilir.

bazı kiliselerde örnek haç pilanlı kiliselerde papaz mahseni kilisenin altında olur. bazılarında dışta belli mesafede. bazen haram yerinde. çevreyi araştır papaz mahseni nerede bul.

bu kilise suyu nereden tedarik ediyordu. pnar varsa önüne arkasına bak. kuyu varsa muhtemelen bu kuyudan kilisenin mahsenine giden tünel vardır. onada bak.

kilise sağlam olsaydı içeri ışık vuran yerler ve mihrablar çok iyiydi. hepsini yazardım ama kilise olmuş harabe.

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Gerçekten emeginize sağlık, eğer yağmur yagmamış olsa şimdi kendimi vururdum dağa yamaca, içimimi okudun ustam, kilise yıkık doğuya bakıyor, kapının önünde 15 20 mt ilerde dut ağacı, 6 mt dutun önünde kurumuş kuyu, kuyunun yine dogusu koskoca bir tümülüs, kilise dut ağacı kuyu ve tümülüs dik bir çizgi şeklinde dizili, kilisenin sağı solu mezarlar, çakıl yığınları, sıra sıra, bir tanesinde baş kısmında gümüş ayak kısmında altın sinyali verdi, hem çubuk hem şakülle, yanimdakiler birakmadilar, abi ikisi yanyana olmaz diye, üstte kayanın dibinde gümüş sinyali verdi sanki şakülü çekiyordu, Velhasıl yağışlar başlayınca bir daha gidemedik, çünkü hem dik hem soğuk çamur, bugünlerde inşallah bir güneşi göreyim bakalım, inşallah.

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Cann ustam konuyu Antik mezar soruları konusuna taşıdım bilginiz olsun, sağolun ustam sizinde emeginize sağlık.

Cann

Moderatör
Süper Moderatör
Harputlu ustam allah razı olsun eline emeğine sağlık ustam

Cann

Moderatör
Süper Moderatör
kilise parası iyidir parça parçadır ama çok yerde vardır. tam yer bilmek için kilisenin planını bilmek lazım. ülkemizde çoğunluk haç planlı kilise vardır. bu yıkılmış ama hangi tip kilise olduğunu anlamak için 1-2 gün çıplak gözle araştırma yapmak gerekir. biz yinede kabaca yerler verelim.

kilise kapısını bul giriş neredeyse genelde giriş doğuya bakar. gir karşı duvara sırtını ver. bunları kiliseyi kafanda planlayıp yapacaksıın. seninki yıkık. karşı duvara varınca sırtını ver girdiğin kapıdan düz dışarı bakacaksın. tam buradan sağ ve sol pencereleri göreceksin. pencere sana çaprazdır pencerenin 3/1 kadarından dışarıyı görürsün. dışarıya buradan bak bbaktığın yerde zemin taşları vardır onların altına bak oralarda bir miktar para olur bu paralar ileri tarihte kiliselerin restoresi için ayrılır yerini ancak papazlar bilir.

bazı kiliselerde örnek haç pilanlı kiliselerde papaz mahseni kilisenin altında olur. bazılarında dışta belli mesafede. bazen haram yerinde. çevreyi araştır papaz mahseni nerede bul.

bu kilise suyu nereden tedarik ediyordu. pnar varsa önüne arkasına bak. kuyu varsa muhtemelen bu kuyudan kilisenin mahsenine giden tünel vardır. onada bak.

kilise sağlam olsaydı içeri ışık vuran yerler ve mihrablar çok iyiydi. hepsini yazardım ama kilise olmuş harabe.
Allah razı olsun ustam emeğine sağlık saygılar ustam

Cann

Moderatör
Süper Moderatör
Kilise nin kuzey yönünde bulunan tepe mezarlık alan

Ekli dosyalar

Cann

Moderatör
Süper Moderatör
Bu da kilise nin yukarıdan çekilmiş fotosu bu kilise roma dönemine aittir adı kara kilise kilise nin güney yönünde ipek yolu geçer Menderes ustam saygılar ;)

Ekli dosyalar

R00T

ProfessionaL
Süper Moderatör
Hele kiliseye menderes usta baksın önce.Bu önce onun hakkıdır bakmak analiz etmek yorumlamak.

MendereS

Admin
Administrator
anlaşılan mezarlar falan talan edilmiş. dedektörle bu düzlükleri gezerseniz özellikle kilise çevresi ve haram yerini bişeyler bulursunuz. toplu gömü değilde tek sarıları. döküntüleri.

hem bu kilise ne kilisesi ermenimi ? bazı haçlar ermeni bazıları bizans bende anlamadım. galiba birbirini takip etmişler her ikiside kullanmış. neredeyse her kilisede papaz mahseni vardır, bazılarında şarap mahsenide vardır burada açılan mehsen yoksa araştırmaya devam etmek lazım. kiliseden baktığında en belirgin kaya topluluğu yada hafif yükseklik nereyse oralarada git oralarda iyi olur.

Üst Alt