Kiremit Mezarlar

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,135
4,061
118
#1
Roma Dönemi’nde yaygın bir şekilde görülen bir diğer mezar tipi, Kiremit Mezarlardır Her ne kadar bir mimari mezar yapısı olmasa da, dönemin sosyal yapısının anlaşılması bakımından önemli buluntulardır. Zira kiremit biçimli mezarlar, özellikle alt tabakadan halkın gömüldüğü mezarlar olarak öne çıkmaktadır. Dolayısıyla basitçe yapılan bu mezarlar diğerlerine oranla çok bulunmaları doğaldır; fakat tahrip olmaya da fazlasıyla uygundurlar. Ancak bu mezar tipi özellikle taşrada e eyaletlerde yaygındır ve merkezde pek görülmez.

Ayrıca Anadolu’nun pek çok yerinde bu tür mezarlara rastlandığı bilinmektedir. Kiremit mezarlar stroterlerin iskelet üzerine, bir beşik çatı gibi, çatılması ile oluşturulmuşlardır. Kiremitlerden yapılan mezarlar, cenazelerin boyuna göre tasarlanmış ve böylelikle vücutların üzerinde bir çatı mezar oluşturulmuştur. Nekropol alanında bulunan tüm kiremit mezarlarda dikey birleşen kenarlar kalipterler ile kapatılmıştır. Cesedin açıkta kalan baş ve ayak bölümleri ise birer stroter ile kapatılmıştır. Bunların içinde normal gömü olabileceği gibi kremasyon gömüler de yer alabilmektedir.

kremit mezar.jpg
 
 
Beğeniler: infilaQ

aga_0074

Emektar_Defineci
Kayıtlı Kullanıcı
17 Ocak 2019
344
763
98
MEZOPOTAMYA
#2
Bu kiremit yada kup mezarlar yüzeye en yakin mezarlar...nerde karsilastiysam hep en fazla 1 mt derinlikte oluyor...yada meşhur belediyelerin yol çalışmasında cikiyor...
 
 
Beğeniler: infilaQ