Kudret Kaleyi Arayanlara : Özel

kan

Member
Kayıtlı Kullanıcı
KUDRET KALE: Alucra ile Çamoluk arasındaki kurt derede ağzı açık salyaları akan bir kurt bulunur kurt derenin başıdır kurdun baktığı 30 adımda boş bir mezar vardır. kurdun aşağısı deredir arkasında kara kayalık vede bir açık mağara bulunur girişte 3 adet iri oyna vardır biraz daha yukarıda toprak yığma bulunur. kurda yakın bir yerde kaynak vardır burada 5 okka kadar mal vardır. kurdun diğer malı bir adet yakuttur 7 adım yanında bir madalyon vardır. bunun alt ucuna bir arşın mesafede horasanla sıvalıdır kurdun baktığı yerden aşağı giden yola devam edersek bir boğazda yatıp uyuyan ikinci kurdu buluruz. buraya yakın kurdun odası vede kapak vardır ilerisi ceneviz kale karşısı kudret kaledir.

deredeki değirmenler zengindir kalede 3 adet yapma gibi duvarlar bulunur bunların ortasında gömülü taşların altı iyidir. birde şelale vardır yanında kasa gizlidir burada birde koltuk vardır uçurumdadır 3 adet basamakla koltuğa inilir yönü doğudur koltuk burada kapaktır içerideki varlık cenevizlilere ait olup tamamı 18 bin okkadır tuzaklıdır. 72 basamakla odalara inilir içeride yol ikiye ayrılır birde içeride yavrulu tavuk vede topal ayı bulunur kralın odası vede lahiti içeriyi aydınlatır tepede bir kuyu vardır 80 arşın kadar derindir kapağı üzeride bir yatır bulunur buradan kalenin mahzenlerine iniş yolu vardır 66 arşında 3 adet tuzak bulunur buradan işaretli taş çekilip az miktar emanet alındıktan sonra 100 adım ileride yerde yatan bir yılan bulunur. yılan yaklaştıkça hareket eder vede geçiti kapatır girişten 70 adımdaki yeri temizleyip oradaki kolu çekersek tuzak bozulur yılan safi altın platin vede gümüştür altından 12 odalı yere girilir buradaki mal safi külçe olup 140 bin okkadır.
o bölgede 36 adet yığma var bi kısmı kayıtlı zaten gerisi kayıtsız ama tahminlerime göre bu belgede geçen yığma yüksek bi dağda o earttanda net görünüyor o bölge olma ihtimali yüksek öteki yığmalar geneli iç içe bu bi vadide insan hiç yok denecek kadar az bi vadi ben belge ile çalışmam ama yığmalar ilgi alanıma girer çünkü bir çok buluntu yığma yakınlarında bulunmuştur bu yığmayada gideceğim yazın görkemli ve saklı bi yığma nasip belki bu belgede yazanlara denk gelirim peki bu belgede yığmasını gözleyen bi imparator yada savaşçı kafasındanda bahsediyormu buda var o bölgede

R00T

Moderatör
Süper Moderatör
Haritada ki durum uygun değil farklı bir durum.

sef_er

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Gurbatçiadamin dedigi gibi Kudretkale bilgilerinde eksik var, burasi karadeniz, belgelerdeki yönler dogrumu acaba

R00T

Moderatör
Süper Moderatör
Gurbetçi adamında bilgisi ve dediği eksik yanlış.Geç onu 7 bölgede aynı sistemlidir neresi olursa olsun tek belge yetiyor.

balkaya34

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Selam Arkadaşlar.Aranıza yeni katıldım.Adım balkaya34.Herkese saygılar selamlar.Konuyu başdan sona okudum,,Tabiiki herkes bildiği,duyduğu neyse onu yazıyorum acaba yolum doğrumu, bilgim doğrumu diye. İnternet sitelerindeki kaynakları okudum, yaşım 68 Benim buzamana kadar bildiğim ve siz saygı deger kardeşlerimdense duyduğum ve bizzat mahallinde incelediğim şudur. Kudret kale dediği yer Aslında KİRAZLI YAYLADIR aslında burası bir yayladır ve şu anki adıda yine Kirazlı yayladır. Derelerin birleştiği cephesi güney cephedir. Derelerin birleştiği yönden bakınca Sol kolundaki dere Kuru dere dır Sagkolundaki dere Sulu dere dır. Sulu derenin hemen sağında arazi yapısı biraz bulunduğu yere göre yükselen tepe şimdiki adı kabak tepe, Belgelere göre Kel tepedir. Bır Kaç kez orada öğle yemeği yedim, iki derenin birleştiği yer şuanda sazlık ve bir harabe kalıntısı var.Ve biraz ilerden şu şelaleye dökülülür Mavi göl dediği yer burası.Burada askerlerden bahsetsede bir resim kalıntısı yok ancan yaşlılardan edindiğimiz göre 1920 lerde bu resimler var imiş.bu resimlerim hemen üstündeki berası tepe burada bir murat 124 ebatında tek bir kaya var bu kaya yerlikaya değil.Gelelim kudret kalenin üstüne burada bir mezar olduğunu herkes biliyor ve doğrudur bu mezar Roma mezarı ve çok güzel yapılmış Taş
Kümbet mezardır. Kapısı kuzeydir içinde 80 cm yüksekliğinde bir tek mezar var .bunlari bizzat gördüm.Ancak attavlalarına henüz gitmedik ALLAH izin verirse orayada giderim. Kirazlı yaylanın kuzeyedogru devamı 'ndan sonra dag doğuya cephe alıyor burasıda ERİKLİ şimdiki adıda aynen devam eder. Daha çok yazacaklarım var Saygilar

sef_er

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Selam Arkadaşlar.Aranıza yeni katıldım.Adım balkaya34.Herkese saygılar selamlar.Konuyu başdan sona okudum,,Tabiiki herkes bildiği,duyduğu neyse onu yazıyorum acaba yolum doğrumu, bilgim doğrumu diye. İnternet sitelerindeki kaynakları okudum, yaşım 68 Benim buzamana kadar bildiğim ve siz saygı deger kardeşlerimdense duyduğum ve bizzat mahallinde incelediğim şudur. Kudret kale dediği yer Aslında KİRAZLI YAYLADIR aslında burası bir yayladır ve şu anki adıda yine Kirazlı yayladır. Derelerin birleştiği cephesi güney cephedir. Derelerin birleştiği yönden bakınca Sol kolundaki dere Kuru dere dır Sagkolundaki dere Sulu dere dır. Sulu derenin hemen sağında arazi yapısı biraz bulunduğu yere göre yükselen tepe şimdiki adı kabak tepe, Belgelere göre Kel tepedir. Bır Kaç kez orada öğle yemeği yedim, iki derenin birleştiği yer şuanda sazlık ve bir harabe kalıntısı var.Ve biraz ilerden şu şelaleye dökülülür Mavi göl dediği yer burası.Burada askerlerden bahsetsede bir resim kalıntısı yok ancan yaşlılardan edindiğimiz göre 1920 lerde bu resimler var imiş.bu resimlerim hemen üstündeki berası tepe burada bir murat 124 ebatında tek bir kaya var bu kaya yerlikaya değil.Gelelim kudret kalenin üstüne burada bir mezar olduğunu herkes biliyor ve doğrudur bu mezar Roma mezarı ve çok güzel yapılmış Taş
Kümbet mezardır. Kapısı kuzeydir içinde 80 cm yüksekliğinde bir tek mezar var .bunlari bizzat gördüm.Ancak attavlalarına henüz gitmedik ALLAH izin verirse orayada giderim. Kirazlı yaylanın kuzeyedogru devamı 'ndan sonra dag doğuya cephe alıyor burasıda ERİKLİ şimdiki adıda aynen devam eder. Daha çok yazacaklarım var Saygilar
Hoşgeldiniz a.s., kirazlı yayla dediginiz neresi ustam, macka mi. Eger orasi ise degildir ustam

R00T

Moderatör
Süper Moderatör
Kudretkale yayla değildir.Yaylaya yakındır.Saydığımız anlattığımız bütün özellikleri eksiksiz mevcut olmalıdır.

balkaya34

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Kudretkale yayla değildir.Yaylaya yakındır.Saydığımız anlattığımız bütün özellikleri eksiksiz mevcut olmalıdır.
Selam ustam,Kudret kale aslında bir kale değil hainler yazılarında biz buraya kudret kale dedik derler Aslı kirazlı yayladır ve 2 kademedir,ÇUKUR cambazca 2 kademedir. Kudret kale yeraltı sığınağıdır kısmet olurda sizlerle buluşursak Meşhur mürettebat cümle kapısını filan gorebirilirsiniz İNŞAALLAH

R00T

Moderatör
Süper Moderatör
Aslı kale değildir. Kale derler lakin yaylada değildir.höyük gibi gör.Belgelerdeki tarif doğrudur ve tespitlidir.Muhakkak tespitlerinde bazı yerlerde karışıklık yada yanılgı vardır.

balkaya34

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Aslı kale değildir. Kale derler lakin yaylada değildir.höyük gibi gör.Belgelerdeki tarif doğrudur ve tespitlidir.Muhakkak tespitlerinde bazı yerlerde karışıklık yada yanılgı vardır.
Eyvallah ustam Burası zaten kale değil bir kale kalintısida yazılarda burasına biz kudret kale adını koyduk der.Saygilar

Üst Alt