Manyetometre Nedir?

Kaan5557

Santraç_Doğa
Süper Moderatör
Katılım
17 Ocak 2019
Mesajlar
764
Tepkime puanı
2,253
Puanları
98
Manyetometre olarak gauss metre manyetik alan gücü ve yönünü ölçmede kullanılan cihazdır. Manyetik alanın vektörel olarak gücü ve yönü ile karakterize edilir.Manyetik alan Sl biriminde Tesla ile CGS biriminde Gauss olarak ifade edilir ki 10.000 Gauss 1 Tesla'ya eşittir.
Manyetometreler iki genel amacı ölćmek ićin kullanılırlar.
Ferromagnet bir malzemenin mıknatıslanmasını ölçmek ve bir noktada ki manyetik alan şiddeti ve yönünü ölçmek..

Manyetometreler ile çeşitli tarzda ölçüm yapmakta olup dünyanın manyetik alanı ve jeofizik araştırmalarında manyetik tespitler için kullanılır.

Metal dedektörü olarakda kullanılmaktadır ve sadece manyetik metalleri tespit edebilmektedir...Manyetometreler geleneksel metal dedektörlerden daha derinlerde ölçüm yapabilir ve daha büyük metalleri tespit edebilir..
Askeri birliklerde kullanılan mayın arama dedektörleri aslında geleneksel anlamda bildiğimiz dedektörlerden degil konusu geçen manyetometre cihazdir..

Birçok define sitelerinde ve cihaz satıcı firmalarının ürün tanıtım kataloğlarında ve makalelerinde bazı gerçekler üstüne basılmadan geçiştiriliyor veyahut bazı kafa karıştıran bilgiler veriliyor.
Altın gibi , bakır gümüş gibi mıknatıslanmayan metallerin yeraltinda fazla kalmasıyla manyetikleneceğini belirtip . Yeni gömülen değerli metalleri tespit edemeyeceğini ama eski metalleri bulacağı söylemleri asla doğru değildir.
 
Üst