Merhaba , Ne Düşünüyorsunuz ?

zaz12

Moderatör
Süper Moderatör
Arkadaşlar Bilgi Akışı Saglanmasi Açısıdan Yüklüyorum. Herkes bildiğini yazsın . Konuyu açıklığa kavuşturalım .
received_284077822213246.jpeg

MendereS

Admin
Administrator
bu tip taşlara biz genelde vari taş derin. çoğunlukla muska şeklinde olur. tam olarak bişeye benzetilir benzetilmez. baktığında bu taşta bişey var dersin sonra doğal dersin. bir türlü karar veremezsin işte bunlar veri taştır genelde malın yakın yerlerinde olur. bu taşta vari taşa benziyor. üzerinde bişeyler yapılmış ama sanki yarım bırakılmış gibi. hep kesik katafına hemde uç tarafına bak. birde ortada murç var gibi eğer murç ise bununda tam karşısına bak. yani resmi çektiğin yere.

zaz12

Moderatör
Süper Moderatör
bu tip taşlara biz genelde vari taş derin. çoğunlukla muska şeklinde olur. tam olarak bişeye benzetilir benzetilmez. baktığında bu taşta bişey var dersin sonra doğal dersin. bir türlü karar veremezsin işte bunlar veri taştır genelde malın yakın yerlerinde olur. bu taşta vari taşa benziyor. üzerinde bişeyler yapılmış ama sanki yarım bırakılmış gibi. hep kesik katafına hemde uç tarafına bak. birde ortada murç var gibi eğer murç ise bununda tam karşısına bak. yani resmi çektiğin yere.

Bu varı taş dediğinizi anlamadım. Yalniz eğer dediğiniz gibi ise ustam bu varı taş daha çok yön veriyor. Ama alana şimdi hakim olduğum için şunu anlamadım taştan bilgin de olursa bu Konuda bana Yaridmci ol . Ustam şimdi bu sırtını ver dediğin taş sağ tarafındaki kol murç ile yüksek bırakılmış diğer kolları ise aynı. Burdan ne anlarız? Eğer yön dağ tarafından aşağıya inmek işaretlenmiş ise doğrudur.Son nokta da diyebiliriz . Eğer farklı olan kısmı alırsak ise orada aynı şekil. Uc noktası ise geniş Büyük ^ işaret var mihrap gibi. Yani arada kaldım. Sen daha iyi bilirsin . Bir foto da yüklüyorum.

Ekli dosyalar

R00T

ProfessionaL
Süper Moderatör
received_10209410018920564.jpeg

ok yönünde fazla uzağa gitmeden araştırma yapın.Ters istikamet yönü sel suyu alanıdır heyelan gibi ufak kaymalara müsaititir yüzey toprağı.Tabii zemin kayallıkda o tarafta bir şey yok diye düşünüyorum.Ok yönünde araştırmaya değer.

zaz12

Moderatör
Süper Moderatör
Ustam şimdi ilk resim de baktığınız vakit kırmızı ıçinde olan yerin çizgilerin de yapılan çizim taş daha dışa dönük çıkıntı vermiştir. Bu çıkıntı el ile gezindiginiz vakit fark ediliyor . Yani murç deliği olan yerden kırmızı cizdigim yere giderken yükseltisi çok belli ediyor. Mavi ile çizdiğim yerde ise işaretin kendisinde mevcut bir küçük haç .
Ikinci fotoğraf ise kırmızı ile içine aldığım yer işaretli olan taş. Bu taş arkadan çekilmiştir. Oymanin dediginiz yerin karşısında böyle bir yer.
Burası bir mezarlık Alanı mi ?
@MendereS ustam umarım derdimi anlatabilmistir .

2019-02-03_18.59.03.jpg

Ekli dosyalar

R00T

ProfessionaL
Süper Moderatör
2019-02-03_19.04.09.jpg

İşaretlediğim alanlar toprak kayması ve sel sularının sürüklediği alanlar.Bu alana mezar yapılmaz. Ne varsa ok yönünde karşı istikamette müsait zemin olmalı.

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
ROOT ustam burda sağdaki işaret daha fazla oyuk olup bu tarafa bak demiyormu, birde o sağ alttaki kanal mı, dogalmi acaba.
Ekli dosyayı görüntüle 834
ok yönünde fazla uzağa gitmeden araştırma yapın.Ters istikamet yönü sel suyu alanıdır heyelan gibi ufak kaymalara müsaititir yüzey toprağı.Tabii zemin kayallıkda o tarafta bir şey yok diye düşünüyorum.Ok yönünde araştırmaya değer.

R00T

ProfessionaL
Süper Moderatör
Haklısın ustam kayanın bitimine gelen kısım şüpheli ama o yönde zemin müsait değil oyma ise aksi istikamet diyor.Zaten araştırmadan karar vermek doğru olmaz.Bin düşün bir karar ver hesabı.

Demirdağınkurdu

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Size diyeceğim ben ustalarıma katılıyorum doğru karar, benimde ekliyeceğim bu bölgede heyelan olmuş bulunan kaya dere yatağında, kaya heyelan veya daha önce dere olmadan ki işlenmiş hali olabilir... Yani kaya işlenmişte olsa dereyatağında olması kaya aşınmış yüzeye sahip... Heyelandan kaynaklanan göçük sürüklemeside olabilir ihtimalini ikisinden biri net ortada... Size tavsiyem yukarılara baktınız mı çevre resimleri gerek???? ... Yerleşim suya yakın yüksek yerlerde olur

zaz12

Moderatör
Süper Moderatör
Size diyeceğim ben ustalarıma katılıyorum doğru karar, benimde ekliyeceğim bu bölgede heyelan olmuş bulunan kaya dere yatağında, kaya heyelan veya daha önce dere olmadan ki işlenmiş hali olabilir... Yani kaya işlenmişte olsa dereyatağında olması kaya aşınmış yüzeye sahip... Heyelandan kaynaklanan göçük sürüklemeside olabilir ihtimalini ikisinden biri net ortada... Size tavsiyem yukarılara baktınız mı çevre resimleri gerek???? ... Yerleşim suya yakın yüksek yerlerde olur
Söylediğiniz mantıklı ilk olarak ben de öyle düşünmüştüm ileriye taşıyan yani yön veren diye. Ama bu kayanın olduğu yer zaten o çarpı gibi sağın da solun da dağlar bu da tam ortada oyuzden buranın asıl yer olduğuna karar verdim. Fark ettiysen iki adet çizgi ve insan var.mezarlik işarete Göre sol çapraz rampa olan yer diye tahmin ediyorum .

zaz12

Moderatör
Süper Moderatör
Ekli dosyayı görüntüle 834
Yuvarlak Oyma ve haç konseptini en iyi araştıran aslında @MendereS abinin ilgi alanı . Burda duvar var eski . Bu duvarın üzerinde diğer actigim konuda ki taş var. Arasına bakınca 45 adım. Alakası olabilir mi ? Ikisi bir bağlantı var ama duvar ne alaka ?

Demirdağınkurdu

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Söylediğiniz mantıklı ilk olarak ben de öyle düşünmüştüm ileriye taşıyan yani yön veren diye. Ama bu kayanın olduğu yer zaten o çarpı gibi sağın da solun da dağlar bu da tam ortada oyuzden buranın asıl yer olduğuna karar verdim. Fark ettiysen iki adet çizgi ve insan var.mezarlik işarete Göre sol çapraz rampa olan yer diye tahmin ediyorum .
Çubuk kullanıyorsanız destek alın

zaz12

Moderatör
Süper Moderatör
Çubuk kullanıyorsanız destek alın
Çubuk taraftarı değilim su da yakında olduğu için yalniz burda oda mezarları ne kadar derinlikte olduğunu tahmin edebilir miyiz ?
Yani haç dan yola çıkarak kaçın yy olduğuna kanat getirip oda mezar mi yoksa düz, tuğla vs. Onu netleştirmek çabam. Pagan kökenli de olabilir.

Demirdağınkurdu

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Çubuk taraftarı değilim su da yakında olduğu için yalniz burda oda mezarları ne kadar derinlikte olduğunu tahmin edebilir miyiz ?
Yani haç dan yola çıkarak kaçın yy olduğuna kanat getirip oda mezar mi yoksa düz, tuğla vs. Onu netleştirmek çabam. Pagan kökenli de olabilir.
Bak değerli kardeşim işin ehlileri bile bir fotoğrafta sana %100 buradadır diyemez.. Nokta belirlemede fotoğraftan yola çıkılmaz çok küçük bir ihtimal hariç..
Ki sizin alan su akımının olduğu yer yani sudan kayanın yüzeyi aşınmış... Derinlik konusu farklı bir şey değişken... Bak burası hazır size vesile olmuşken kendinizi çubuk yöntemiyle geliştirin tavsiyem.. YouTube dan kanallar var... @harputlu ustamın kendi sayfasında boşluk bulma konuları mevcut.. Çubuğa çok para vererek almayın...
Çubuğu öğrendikten sonra çevrede dolaşır odanın tünelini çubukla tespit edersiniz selamatle

R00T

ProfessionaL
Süper Moderatör
sen gidince oraya müsait ise bu duvarı ve işaretleri az üstten ve biraz uzaktan sonra bir kaç açıdan çek gel.duvarı yapanlar yada bilgin var mı.

zaz12

Moderatör
Süper Moderatör
sen gidince oraya müsait ise bu duvarı ve işaretleri az üstten ve biraz uzaktan sonra bir kaç açıdan çek gel.duvarı yapanlar yada bilgin var mı.
Duvarı kimse yapmadı, yapanlar kim diye sorarsan bilmiyorum. Duvar tipleri ile hangi dönem ait bilecek birisini tanıyorsan sen de sorabilirsin ben bilmiyorum ama bana kalırsa erken dönem yapılmış bir dikme duvar.

Üst Alt