Metal arama-Bakır sülfat-hd disk-neodium mıknatıs

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Selamunaleykum, Kıymetli kardeşlerim, uzun zamandır bu işe gönül verdim, araştırdım ve hala devam ediyorum, neler ogrenmedikki, çubuklar yöntemler neler neler, herşeyi bulduk ama şu sarikizin saçlarını bir türlü yolamadik işte, çeşitli çubuk bolluğu var, çeşitli sakul bolluğu, sakule söz ettirmem o definecinin göz bebeği, çubuklar 15-20 cm den tut, nerden baksan 1 mt ye kadar yaptım,

birde ustalarimin tavsiye ettiği bakır sülfat yöntemi varki hiç sormayın, ben 6 ay önce sistemi kurdum 10 yer tesbit ettim, 3 yerde işlem yaptım tabiki 3 üde mineral çıkınca moralim bozuldu attım bir köşeye, işime yarayan benimdir, yaramazsa köşenindir, şimdi bu günlerde değişik bir metal çeşidi ile bu bakır sülfat sistemi güzel sonuçlar vermiş diye duydum, bu metali şimdi aciklamiyorum, günü geldiğinde, ben test yaptıktan ve ustalarimin olurundan sonra açıklamayı düşünüyorum.

Siz şimdiden sistemi hazırlayıp testlere başlayın derim, kimbilir, ummadığın taş, gelir kırar baş demişler, bakalım bu sistemde ne varmış. ! Bu sistemin akıl küpü yukarı mahalleden @Aliömer ustam, Allah cc sizlerdende ustamizdanda razı olsun inşallah.

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
GEREKLİ MALZEMELER
1.500 gram bakırsülfat (göztaşı)
2.40 cm bahçe hortumu. Silikonlu olanlardan
3.5 m. Çok saçaklı bakır kablo. Orjinal olacak uzatma kablolarında bulunur.
4. 1 ad eski bilgisayar harddiski. Sökülüp içindeki 2 ad hd.mıknatis ve 1 ad metal disk alınacak. Alacağınız yerde sökmeniz daha kolay olacak
5.1 ad ferit mıknatıs. Halka şeklinde olacak özelikle araç hoperlerinde bulunur. Tamircilerde rahatlıkla temin edebilirsiniz.
6. 2 adet gümüş kaynak teli çubuk olarak kullanılacak. (Olmayanlar için)
Yukarda yazdığım malzemeleri temin edebilen arkadaşlara yapılışı ve nasıl kullanılacağı hakında bilgi vereceğim.
Şu bilinmeli çubukta hiç bir zaman kesin veya net sonuç diye bir şey yoktur. Bilimsel bir dayanağı olmadığı sürece olasılıklar üzerinde yola devam edilecektir.
Bu yöntem bir kaç çubuk ustası dışında kimse bilmiyor. Piyasada haznelerine olmadık şeyler katıp
Fahiş fiyatlardan milete kakalamaya çalışılan çubuklardan kat ve kat üstün bir yöntemdir. Çubuklarına güvenen her hangi biriylede arazide yarışa bilirsiniz.

FAYDASI,
Kısa sürede geniş alanları tarar
Noktalamayı kolaylaştırır
Manyetik metallerde ve diyamanyetik metallerde tepkileri farklıdır.

Kardeşlerim burdaki bilgiler, aşağı mahalle yukarı mahalledeki ustalarımdan alıntı bilgilerle harmanlanmıştır.

Son düzenleme:

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Kiymetli kardeslerim, bilinki altın gümüş gibi değerli metalleri bulabilecek çubuk yada alantarama olmuş olsa milyon dolarlık bir değere sahip olurdu. Şuan piyasada satılan çubuklar gerçekten anlatıldığı gibi iş yapabilmiş olsaydılar emin olun devlet baba bu işe el atar satışın önüne geçerdi.
Amacımız ulaşmak istediğiniz hedefe bir adım daha yakınlaştırmayı sağlamaktır. Biz yöntemi yapılışı ve kulanış şeklini anlatacağız bunu sonuca götürecek olanda sizlersiniz kendinizi geliştirmezseniz hiç bir şeyin önemi kalmaz.

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
YAPILIŞI : hortumun içine alabildiğine bakırsülfat dolduruyoruz. Hortumun her iki ucu yukarıya bakacak şekilde elimize alıyoruz her iki uçtan damla damla su bırakıyoruz. Kullanacağımız suyun klorsuz olmasına dikat ediyoruz. Bakır sülfat su aldıkça rengi dahada koyulaşır. Rengine bakaraktan hepsinin su aldığını anlayabiliriz. Yeterli şekilde su aldıktan sonra hortumun her iki ucunu bir şırınganın üzerine geçirip kapatıyoruz. Kaçırma yapmaması için uçlarına yapıştırıcı sürüyoruz. Bu işlemlerden sonra hortumumuz halka şeklini alıyor.
Bakır kablomuzun her iki ucunu 15 _ 20 cm soyuyoruz. Soyduğumuz kısımları tam karşılıklı gelecek şekilde hortuma sarıyoruz. Kablomuzu eşit şekilde ortadan ikiye bölüyoruz. Daha sonra halkamızın 10 cm üstünde iki kabloyu izole bant yardımıyla birleştiriyoruz. Kabloların açıktaki iki ucunu bir kaç tur çubuklarimaiz doluyoruz. Burada dikat etmemiz gereken husus halkamız yere 20 cm yakın duracak şekilde kabloyu boyumuza göre ayarlıyoruz. Yanı fazla kısımları kesip atıyoruz. Kabloları çubuklara eklerken çubukların anten kısmına elerimize değmeyecek şekilde bağlıyoruz.

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
2 adet neodium Mıknatısın arasına kürdan gibi yalıtkan bir malzeme koyuyoruz. Amacımız iki mıknatıs birbirini çekecek fakat birbirine temas etmeyecek. Mıknatısların arasında oluşan boşluktan çubuğumuzu geçiriyoruz. Mıknatıslar çubuğun anten kısmında elimize 5cm kalacak şekilde sabitliyoruz. Isteyen her iki çubuğunada yapabilir.
Çabuklarımızı bu şekilde hazırladıktan sonra halkamızı da çubuklara bağlıyoruz. Bu şekilde çubuklarımız aramaya hazır hale gelmiş oluyorlar.

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Harddiskten soktugumuz miknatislar isimize yarar, veya bulacaginiz daha buyuk neoiyum miknatista olabilir, neodiyum miknatis küçük olmasina ragmen cekim gucu kuvvetlidir, Burada bize yine 2 adet mıknatıs lazım olacak. Neyodyum mıknatıslarıda olabilir. Bu iki mıknatısında aralarına kürdan gibi yalıtkan bir malzeme koyuyoruz. Iki mıknatıs birbirini çekecek vaziyete olacak ama bir birine temas etmeyecek.
Arazide arama yaparken metal diskimizi toprağın üzerine bırakıyoruz hazırlamış olduğumuz mıknatısı diske 2 veya 3 cm yakın duracak şekilde yere bırakıyoruz. Yanlız mıknatısların altına kağıt tahta gibi yalıtkan bir malzeme bırakıyoruz mıknatıslar toprağa direk temas etmeyecek. Diskimizi bu şekilde yere bıraktıktan çubuklarımıza bağladığımız halkayla birlikte diskin 2m yakınında durup etrafında dairesel şekilde dönüyoruz. Sol omzumuz diske doğru olacak şekilde saat istikametin ters yönünde dönüyoruz. Bu dönüşlerde çubuklarımız disk ile gömülü obje arasında oluşan manyetik dalgalar yakaladığında tepkileriyle bize bildirecek.

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Tespit ettiğimiz bir nokta olursa bu noktaya 20 30 cm kazıp ferit mıknatısı gömüp üzerini kapatıyoruz yaklaşık 30 dakkika bekleyip çubuk tutuyoruz çekim devam ederse metal kesilirse mineral olduğunu anlamış oluruz.
Bazı arkadaşlar bu mıknatısı tespit etiği noktaya günlerce gömülü bırakıp sonra gidip tekrardan çubuk tutuyor.

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Kabloyu çubuklara bağlarken ilk etapta dengesizlikler yaşayabilirsin fakat bir kaç denemeden sonra ellerin tam alışır. Hortum ağırlık yapacaktır ama bu ağırlık avantajlı olur sebebi ise gereksiz sinyallere yönelmez. Eğer yapacak isen halkanın hemen üzerinde kabloları birbirine bağla bunu yaparken hortumun terazide düz duracak şekilde ayarla. Hatta kabloları birleştirdiğin noktanın 30 40 cm üst tarafında 2. Bir yerde tekrar birleştir bu şekilde stabil olur. Diğer soruna gelirsek diskin Etrafında dönerken çok geniş bir alan taramış olursun normal çubukların sinyal alamadığı mesafelerde sinyal alabilirsin. Boşlukta aramak mümkün fakat. Eğer yapmak gibi düşüncen varsa üzerinde bol pratik yapmanı öneririm tepkileri çözdügünde ne demek istediğimi anlarsın. Testler yaparken kesinlikle toprak zeminde yap evin içinde halının üzerinde sakın yapma çalışma yapacağın sahada önce farklı farklı metalleri yere bırak çubukları ellerine alıp disk ile metal arasında geçiş yap herbir metalde aldığın tepkileri çöz daha sonra bu metalleri gizlenmiş bulmaya ve tahmin etmeye çalış.

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Sistem hakkinda şöyle düşün diski yere bıraktın. Doğusunda 20 m de altın var batısında aynı şekilde gümüş var güneyinde bakır var kuzeyinde bronz var. Diskin etrafında dönerken metal ile diskin tam ortasına geldiğinde çubuk tepki verecektir. Onun dışında başka tepki vermez. Yani disk ile metal arasında oluşan manyetik hattı yakaladığında tepki alırsın.
Diski yere bıraktın etrafında dairesel dönüşümü yaptın herhangi bir metal yok farzedelim çubuklar hiçbirşeye tepki vermeyecek.
Burada can alıcı nokta çubukların tepkilerini doğru okuyabilmekte geçer. Ben çubukların nasıl tepki verdiğini yazmayacam kullanıcı kendisi çözecek. Bunuda testler yaparak çözecek. Ha bunuda unutmadan yazayım çok güçlü minarelerde kimi arkadaşların yaptığı testlerde çubukların ikisi diske dönüş yapmıştır. Buda aklınızda bulunsun.

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Bakırsülfatla yaptığımız yöntem yapay bir sensör sistemidir. Bunu geliştirebilecek olan arkadaşlar geliştirsinler. Kesinlikle çalıştığını göreceksiniz.
Disk olayında ise hem mıknatısın yaydığı manyetik alan hemde dünyamızın yaydığı doğal manyetik alandan faydalanmış oluyoruz. Yarı bilimsel bir olaydır. Faydalanıp faydalanmamak sizin bileceğiniz bir şey. Kesinlikle geliştirilmeye açık bir yöntemdir. Yapacak olan arkadaşlar bir şeyler katmaya çalışısın örneğin çubuk ile birlikte numune kulanın ne bileyim çelik yüzük tutun çubuklara.

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Kabloları çubuğun tutma yerine değil anten kısmına yani uzun kısmına bağla.

Kabloları bağlarken çubuğu tuttuğunda eline 5 cm den fazla yakın olmasın.

Çubuğun anten kısmına tarif etiğim 2 adet hd mıknatısın sağ çubuğa geçir. Mıknatıs kabloyla elin arasına gelsin.

Diskin kullanımını tekrar yazayım aklınıza takılan bir şey olursa tekrardan sorarsıniz inşallah.
Diski arazide direk toprak zemine bırakıyoruz. Hemen 2 veya 3 cm kenarına mıknatısı bırakıyoruz. Yanlız mıknatısın altına yalıtkan bir malzeme bırakıyoruz. Bu kağıt tahta bez vb olabilir. Yanlız mıknatıs tek olmayacak çift olacak her iki mıknatısın arasına kürdan gibi yalıtkan malzeme bırakıyoruz. İki mıknatıs bir birini çekecek fakat birbirine temas etmeyecek
mıknatıslar neodiyum mıknatıs olacak, sadece toprağa gördüğümüz mıknatıs hoparlör mıknatısı olabilir.

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Ornek olarak, mesela Bir noktaya çekim aldınız diyelim. iste tam bu noktaya ferit mıknatısı gömün 30 dk gibi süre bekleyin daha sonra aynı noktaya çubukları tekrar tutun çekim verirse metal vermese mineral. Işiniz bittikten sonra mıknatısı yerinden çıkarın. Diskin etrafında dönerken sol tarafın daima diske dönük olsun. Burada manyetik hat yakaladığımız için her iki çubukta tepki verecektir. Yani normal aramalarda bazen sol zayıf algılar bazen sağ. Burda o durum yaşanmaz

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Kardeslerim, Bakır sülfat yapay sensör görevi görüyor. Etkilendiği manyetik dalgaları çubuk yoluyla bize bildirir. Ağırlık yapabilir fakat biraz elinize doğru çubuğa tutulduğunda sorun yaratmaz.zaten ilk kulanımda ister istemez bir dengesizlik yaşanır fakat bir kaç tutmada sonra alışırsınız

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Kardeşlerim. bakır sülfatın çalışıp çalışmadığım anlamak isteyen arkadaşlara bir yönte vereyim deneyip görsünler hata sonuçlarıda buradan paylaşsınlar.
TARİF = 5 - 10 cm yüksekliğinde plastik silindir şeklinde bir kap bulun. Kapaklı olsun
Bu kabın içine bakırsülfatı ağzına kadar doldurun. Kabın orta merkezine yani bakırsülfatın içine bir kaç cm uzunluğunda. Içi boş bakır boru koyun buru kaba temas etmeyecek şekilde dik dursun sonra biraz su ekleyin ve kabın kapağını sıkıca kapatın.
TEST = yer 1 adet altın bırakın hazırladığınız kabı altının üzerine bırakın. Kabın üst kapağinada başka bir metal bırak örneğin 1tl olabilir. Alın çubuklarınızı elinize kabın tam üstünde çubukları tutun göreceksiniz çubukların ikisi birden ya başka yöne döner yad tepki vermez. Bu seferde 1 tl yerine bir altın bırakın tekrar çubuk tutun göreceksiniz ki çubuklar tepki verecektir.

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Kardeşlerim aklınızda sorular oluşmuştur belkide,

Hortumun çapi onemlimi? Onemliyse ne kadar olmali

Uzunlugu 40cm yerine 50 veya 30 olsa sistemi olumlu yada olumsuz etkilermi?

Silikon hortum yerine baska materyal kullansak olurmu? Ornegin akrilik boru veya bakir, veya baska malzeme?

yorumlarımdada belirtildigi gibi sistemi dahada geliştirmek mümkün. Kablonun çapını vazla büyütursek çubukları dengede tutmanın sıkıntı yaratacağını düşünüyorum. Tabi denemek isteyen arkadaşlar deneyebilirler. Hortum yerine bakır boru kulanılabilinirmi olabilir fakat nasıl bir sonuç verir bilemem.

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Güzel kardeşlerim, bakır sülfati fazlada alabilirsiniz, kilosu geçen yıl burda 30 tl den zar zor buldum, dediğim gibi burda aradığını bulamıyorsun,
400 gram da olur. Gramajı bilerek biraz fazla yazdımki hatalı yapanlar yanlış yapanlar olabilir ikinci bir sefer arayışa girmesinler diye
Ağırlık olayına gelince kabloları birazdaha ellerine yakın tutsan sanırım sorun kalmaz. Olaki problem yaşarsanız halkayı biraz daha küçültebilirsin. Diyer bir husus ilk kullanımda dengede tutmakta sorun yaşanabilinir fakat bir kaç denemede sonra tamamıyla kontrolü sağlayabilirsiniz.

Üst Alt