Mezarlardan Ne Çıkar

Karahanlı

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
30 Ocak 2017
Mesajlar
63
Tepkime puanı
56
Puanları
23
Yaş
45
Mezar buluntuları & Mezarlardan ne çıkar

Bu konuda definecileri bilgilendirme amaçlı mezarlarda ortaya çıkan buluntulardan bahsedeceğiz.

Ölü gömme geleneklerinde mezarlara hediye bırakmak, ölülere yemek, içki sunmak ve dünya işine yarayan eşyayı beraberinde götürmesini sağlama adeti vardır. Ölü hediyeleri, ölü yemeği ve ölü içkisi bunlardan birer örnektir. Bu buluntuların ölü gömme sırasında yapılan ritüellerin içinde ne gibi bir yere sahip olduğu, yada armağanların seküler niteliklerinin dışında yüklendikleri yeni anlamları olup olmadığı dikkate alınacaktır. Aşağıda açıkladığımız gibi mezar buluntuların sınıflanması sırasında materyallerden çok ölü gömme geleneği açısından ifade ettikleri anlam göz önüne alınmış ve buna dayanarak makale hazırlanmıştır. Biz bu çalışmayı 2 alt başlıkta toplayıp daha anlaşılır hale getirmeye çalıştık. umarım definecilere faydalı olur.

Buluntu Çeşitleri

1- Seküler Anlam Açısından Buluntular

a- Yaş belirticiler
b- Cinsiyet belirticiler
c- Statü belirtici ya da prestij nesneleri
d- Ritüel ile ilgili tekil buluntular,
e- Multivalent Çoğul Değerlikli Buluntular

2-Ritüel Anlamlar Açısından Buluntular (Ritüel Nesneleri)

a-Ayrılma Evresinde Kullanılmış Olabilecek Buluntular
b-Geçiş Evresinde Kullanılmış Olabilecek Buluntular
c-Bütünleşme Evresinde Kullanılmış Olabilecek Buluntular

Bu buluntuları sınıflarken bazı buluntuların birden çok anlamı olduğunu fark ediyoruz, Örneğin, minyatür kaplar hem oyuncak hemde yaş belirtici buluntu olarak sınıflanabilir, bununla beraber bir ritüel nesnesi olarak da algılanabilir, ya da ağırşaklar hem cinsiyet bildirici hem de multivalent değerlikli buluntular olabilir.

Bu durum bir çelişki sayılmaz, buluntuyu değerlendirirken kazıcılarının ya da araştırmacıların buluntu üzerinde net bir fikre sahip olmamalarından kaynaklanır, burada esas olan aynı armağana farklı anlamlar yüklemeleriyle alakalıdır. Bir başka deyişle armağanın, kendi içinde geçişlerin olduğu, rijit olmayan, esnek bir yapıya sahiptir. Şimdi biz bu armağanları guruplara ayıralım.

-Günlük kullanım kapları
-Pişmiş toprak minyatür kaplar
-Oyuncaklar
-Ağırşaklar
-Pişmiş toprak kuş biçimli kaplar/askoslar
-Tarım veya diğer işler için aletler (Orak, bıçak vb.)
-Silahlar (Balta, ok ve mızrak uçları, kılıçlar vb.)
-Takılar (Yüzük, kolye, küpe, bilezik, deniz kabukları)
-Sikkeler
-Diademler
-Metal Kaplar
-Asa Başları
-Kulak Tıkaçları
-Kefen İğneleri
-İdol, Figürin ve Amuletler
-Organik Buluntular
-Mühürler

Bu buluntular bebek, çocuk ve ergenlik dönemine geçmemiş ya da yetişkin bireylere ait mezarlarda ortaya çıkarılmıştır, tüm mezarlardan çıkarılan objeler karşılaştırılıp yaş belirtici olarak birbirinden ayrılmıştır. Bu buluntular, oyuncaklar, minyatür pişmiş toprak kaplar, yine pişmiş toprak askoslar ve kuş biçimli kaplardır.

Bunlar mezardan çıkma olasılığı en yüksek buluntulardır. Definecilerin bir mezarda ne vardır mutlaka bilmesi gerekir bilinçsiz yapılan çalışma kardan çok zarar verecektir.

define-yerleri.jpg
 

Mercan

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
1 Şub 2017
Mesajlar
67
Tepkime puanı
35
Puanları
13
Bilezikte çıkarmı :p
 
Üst