Mineral eleme yöntemleri

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Kıymetli Definatör kardeşlerim, biz bu işin ağır yük işçileri olarak, en çok hamalligini yaptığımız konulardan biride mineraller, mineralli taş kaya ve toprak yapısında 5000 civarı olduğu söyleniyor, bütün testler tamam, alıyorsun eline cimbizi vur ha vur kaz ha kaz, o ne, ne olacak bütün hayaller suya düştü, yeni mahsul mineral, neyse siz bulduğunuz da atmayın bu mineralli taş ve toprağı, küçük posetlerde biriktirin, birde öyle ustalarım var ki, çubuğu eline aldığında ilk işaret te ordakinin ne olduğunu bilir, birde Bu mineral için birçok ustam değişik yöntemler bulmuşlar,

Buyrun bakalım neymiş bu mineral eleme yöntemleri, lütfen herkes bildiği yöntemleri yazarak birkaç kardesimize sizlerde yardımcı olmaya çalışın, Allah cc hepinizden razı olsun inşallah kardeşlerim,

1. Pil ile mineral eleme
Iki adet dolu pilin + kutuplari yukarı gelecek şekilde çubuğa tutarak yapılan bir mineral eleme yöntemidir, burda önemli konu tembellik yapipta pili sürekli çubuğa yapışık kullanmamaya çalışın, yoksa çok hata verir yapılan işlemlerde.

2. Pilin icindeki komur ile eleme,
Pilin içinden çıkan 5-6 tane pil kömürünü plastik küçük bir kaba bırakıyoruz, işlem yapacağımız yerde çubukla tutarak sonuç almaya çalışıyoruz,

3. Mıknatıs ile mineral eleme.
Diğer bir yöntem ise mıklatısların iki yönü var, Güney S, kuzey N yönü, çubuklara N yani kuzey yönünü degdirirsek minerale gitmez, metale gider, yine diğer şekilde S yani güney yönünü değdirdiği mizde çubuk mineralde kapanır metal olan yerde hiç tepki vermez, mıknatıs ne kadar güçlü olursa o kadar iyi sonuç alırsınız. Bunuda unutmayın, hiç bir işlem sistem yöntem % 100 garantili değildir.

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Definatör kardeslerim, insanlarda cubuk hareketleri farkliliklar gostermektedir fakat cubuklari ilk tuttugumuzda boslugami madenemi yonelip yonelmedigini bilmek mumkundur hatta boslugun uzerine gelmeden boslugun capina kadar almakta, metalmi mineralmi ne olduğu düz cubuklarla anlasilabiliyor,

Diger ustalardada ayni olurmu bilmem cubuk mineralin sinyalinin uzerine geldiginde nasil bir tepkiyle mineral oldugunu anliyorsak bazı ustalarda cubuk ilk yoneliste sanki uzerindeymis gibi ayni tepkimeyi veriyor bu durum kisiye has olabilir. Ayrica oldugunuz yerden minerali elemek icin kullanilan ufak tefek cisimlerlede belli oluyor. Yalniz elenmesi zor olduğu bilinen iki tane maden var ufak çakıl tanesi yada biraz daha buyugu oluyor ki bunu miknatislamada elemiyor tam bir metal etkisi veriyor.

Cubuk hareketlerini toplu bir derlemeyle bosluk, boslugun genisligini ve derinligini tek olcumle alma, boslugun çapını uzerine varmadan alma, maden tesbitinde cubuk hareketleri cubugun ilk hareketi boslugami madenemi bunlarin hepsini arastirmak gerekiyor, Yalniz bu ancak kis ayinda mumkun olabilir vakit acisindan.

Tek sikinti ilk tutusta mineralin daha kuvvetli yaydigi sinyalin oldugu yerde varsa degerliyi gorememe elhamdulillah cogunu eleyebiliyoruz, Üzerine gittigimizdede miknatislamayla minerali eledikten sonra varsa metali gorebiliriz supheli emareli alanlarda. Isaretli alanlarda miknatislama yapilmasi varsa metali gorebilmek icin zaman acisindan daha saglikli olabilir. Aslinda oldugumuz yerden kesin butun mineralleri eleyebiliyoruz diyecegimiz bir cubuk veya eklentili cubuk varsa ne kadarda mineral sinyali guclu olsada degerliyi ilk tutusta gorebilir.

Kardeşlerim burda paylaştığım yazılar ustalarımın tecrübeleri ve benim testler le görüp deneyim sağladığim bilgilerdir.

Son düzenleme:

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Evet ustam, define işinde ilk öncelikli konu budur. Çubuk ve dedektör cihazda önemli bir sorundur.
Türkiyedeki toprak yapısı mineral açısından en zengil ülkelerden biri. dedektörlerdede aynı sorunu yaşıyorlar. demem oki bu tip konulara çok dikkat etmeleri gerekir yoksa sıkıntı yaşarlar.

Son düzenleme:

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Noktanın mineral mi metal mi olup olmadığını kesin bir şekilde ayrım yapabilirsiniz, bir de çubuklar yön verdiğinde yönün mineral olduğunu anlamak çok basit aslında sen çubuklarla mineralin üzerine geldiğinde nasıl tepki veriyorsa çubuk yönünü verdikten sonra biraz bekle çubuk sana mineraldeki tepkisini üzerine gelmeden vermeye başlar, misal arazide boşluk varsa çubuklar boşluğa yön verdiyse biraz bekledikten sonra çubuklar kapanır ve çubuğun verdiği yöne doğru gidince çubukların ilk kapandığı yer ile açıldığı yeri ölçersen mezarın üzerine gelmeden tam boyutunu alırsın....

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Boslugu buldugumuzda sag elimize insan kemigi aldigimizda cubuklar sizi buldugunuz bosluga goturuyorsa orasi kesin mezardir.

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Güzel kardeşim, birçok ustam derki bu işte kesin garanti yoktur, yaklaşık miktar ve rakamlardir, kesine yakın ise, kıymetli bir ustamın öğrettiği, sinyali aldık boşluk olarak, derinlikte aldık, sonra metal testi yaptık, baktık altın işareti veriyor, birde gümüş bakır ve birkaç metalle daha baktık, sadece altın işaretini altın sağ elde tuttugumuzda veriyor, son testimiz, elimize 3 veya 4 tane çeyrek altın veya bir bilezik alıyoruz, işaret aldığımız yerin 4 mt uzağında küçük bir karton veya tahta üzerine bırakıyoruz, toprakla temas etmemesi lazım, daha sonra 15 mt geriden gelip işaret ile bu tahta üzerindeki altının tam ortasından geçerken işarete dönerse çubuk vur kafasına, yok tahtaya donduyse o zaman başka kapıya, burda ekmek yok demek.
Bana kesin bir çözüm verimisniz minareli nasıl eleriz cubukla

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Ustalarım inaninki bu son 1 yıldır çok emek verdim, hani diyorum, bu işin elektronik çubuk şakül yöntemini bulan mühendis ve elektronik ci kardeşlerim var, onlarda sistemlerini vermiyorlar, yada 200 300 tl masraflı cihaza 3 bin 5 bin 10 bin hatta 12 bin isteyen bile var.
Minerali elemek çok meşakatli bir iş bence.Keşke direk değerliyi bulan kesin net veren bir sistem olsa veya geliştirilse.

R00T

ProfessionaL
Administrator
Ben onlarında tam manası ile sorunu çözdüklerini düşünmüyorum.Belki baya ilerlemişlerdir lakin tam olarak sanmıyorum.

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Ustam inanki benim diyen iyi bir Şakülcü ve çubukçu, en krala yakın dedektörü sollar geçer.
Türkiyedeki toprak yapısı mineral açısından en zengil ülkelerden biri. dedektörlerdede aynı sorunu yaşıyorlar. demem oki bu tip konulara çok dikkat etmeleri gerekir yoksa sıkıntı yaşarlar.

Son düzenleme:

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Inşallah inanıyorum ki sitemizde o cihazlarla lgili bilgiye sahip kardeşlerim var, ve bunu paylaşacaklarina inanıyorum.

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
Şunuda unutmayın, ustalarımın verdiği bilgilerde mineral elemenin% 40 veya 50 si, gümüş çubuk ve neodyum mıknatıs tır. Benim burda bulamadım inşallah bulursam detayını paylaşırım inşallah.

Son düzenleme:
Üst Alt