Oda İsaretimidir...?

Define Peşin

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Selamın aleyküm cümletten.
Elim taşa çizilmiş böyle bir işaret var değerli ustalarım. Resim kendi çekimimdir. Ama bu taş zamanında bulunduğu Bölge içinden sökülüp 50 100 mt yanındaki müslüman mezarlığına dikilmistir net bilgidir bu çünkü bunu yapan kendi dedemdir kendisi öyle söylüyo. Taşı söktüp getirdigi yerde türbe diye adlandırılan yer içerisinde bir çok mezar var. Mezarlıgın tam ortasında eski bi ardıç ağacı bulunmakta. Mezarlık orman içerisinde kalıyo. Etrafında çok eski ve büyük meşe ağaçları var. 500 mt aşağıdan dere geçmekte. Yorumlarınızı bekliyorum değerli ustalar. Fotoğraf-0352.jpg

Turko

Ölmeden önce ölenler
Yönetici
Süper Moderatör
Gidip bakmak lazım üzeri kapalıdır

Define Peşin

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Gidip bakmak lazım üzeri kapalıdır
Ustam tam olarak nerede dir işte bu kuyu. Gidip bakmak sorun değil. 10.15 güne gideceğim ben zaten memlekete gittiğim zaman bakarım sıkıntı yokta maksat yeri bulmak.

Aronia

Moderatör
Moderatör
@Define Peşin hocam, Turko ustama katılıyorum.
Bencede 3 bölmeden oluşan bir kuyu işareti gibi duruyor.
Bir tel fırcası alıp taşı temizleyin, belki yön hakkında bir ipuçu bulabilirsiniz.
Ben haç ve yarım ok gibi birşeyler gördüm ama emin olamadım.
Fotoğraf-03522.jpg

Turko

Ölmeden önce ölenler
Yönetici
Süper Moderatör
Ustam tam olarak nerede dir işte bu kuyu. Gidip bakmak sorun değil. 10.15 güne gideceğim ben zaten memlekete gittiğim zaman bakarım sıkıntı yokta maksat yeri bulmak.
Araziyi görmeden Taşa bakıp kuyu yeri nasıl söyleyeyim. Gidince fotoğraf çek bakalım.

Define Peşin

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Memlekete
@Define Peşin hocam, Turko ustama katılıyorum.
Bencede 3 bölmeden oluşan bir kuyu işareti gibi duruyor.
Bir tel fırcası alıp taşı temizleyin, belki yön hakkında bir ipuçu bulabilirsiniz.
Ben haç ve yarım ok gibi birşeyler gördüm ama emin olamadım.
Ekli dosyayı görüntüle 15613
Memlekete gittiğim zaman dediğinizi yapıcam ustam. Acaba bunun girişi kuyu şeklinde falan mi kademe kademe falan mı gidiyo aşağı öyle birsey yapmış olabilir lermi ustam.

dardanoss

Bakmakmı?? Görmekmi??
Yönetici
Süper Moderatör
Bu bahsettiğiniz mezarlıklar ve ilk açtığınız konudaki taşlar hepsi aynı mevkidemi.
. Bu tür semböllere özellik ile türk mezar taşlarında rastlamak mümkin. . Tabiki bazı müslüman mezarlıklarına defineler bilerek ve göze fazla batmayan küçük işaretler konup saklanmıştır. Özeelik ile bizim inanç larımızdan yararlanıp bu tür bizim için dokunulması günah olan yerleri onlar bir saklama yerleri olarak seçmişlerdir. Sevgili ustalarım buradaki işarete kuyu demişler elbette vardır bir bildikleri.. Ustalarımızın dediklerini araştırmakta fayda vardır. Bende ustalarımıza ilave olarak bu kuyunun olabileceği yer hakkında ilavede bulunmak isterim. Bu taşın geldiği türbe tipi mezarlık dediğiniz yere giden yolun yada patikanın solunda olmalı bu kuyu. Türbe gibi mezarlığın geometrik şeklini biliyormusunuz bulunduğu arazi bir üçgenemi benziyor.